A sífutás egy kihívásokkal teli, mégis élvezetes sport, amelyet bármely életkorban el lehet kezdeni. Nemcsak fizikailag, hanem mentálisan is fejleszt, miközben a természetben mozgunk. Annak ellenére, hogy nem vagyunk nagy hegyekkel és sok hóval bíró ország, itthon is van lehetőség sífutni, és ha valaki komolyabban szeretné űzni, akkor könnyen megtanulhatja az alapokat. Mint minden sportot, a sífutást is érdemes gyerekkorban elkezdeni, hiszen ilyenkor gyorsabban tanulunk és fejlődünk. De az sem okoz különösebb problémát, ha valaki felnőttfejjel ismerkedik meg a vele. Soha nem késő elkezdeni, és nem kell versenyzőnek lenni ahhoz, hogy élvezzük.
„Magyarországon a sífutás leginkább tömegsportként van jelen, de számos tehetséges versenyzőnk van”
- mondja Bozsik Anna, aki a hazai sífutósport egyik nagy alakja, és aki profi pályafutása során három olimpián, négy biathlon, illetve két sífutó világbajnokságon ért el remek eredményeket. „Kónya Ádám és Bükk Ádám, Pónya Sára és a junior Laczkó Lara is jelenleg az olimpiai kvótáért küzdenek.
Van rendes síelés?
Sokan azt gondolják, hogy az alpesi sí a „rendes síelés”, míg a sífutás valami kevésbé komoly változat. Pedig épp ellenkezőleg: míg az alpesi sí esetében a felvonó visz fel a hegyre, ahonnan aztán lecsúszunk, a sífutásnál minden egyes mozdulatot a saját erőnkből végzünk. „Sífutás közben nemcsak sík terepen kell haladni, hanem bizony emelkedőkön is fel kell jutni – ráadásul technikailag ez nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk” – magyarázza Bozsik Anna, majd hozzáteszi: „Sokak fejében még mindig az a kép él, hogy a síelés egyenlő a lesiklással, pedig a sífutás ugyanolyan izgalmas és kihívásokkal teli mozgásforma.”
Klasszikus vagy korcsolyázó?
Többféle sífutó technika létezik. A klasszikus stílus valamennyire a gyalogló mozgásra emlékeztet (hasonló a nordic walkinghoz) illetve a szabad stílus, vagyis más néven, a korcsolyázó technika, amely egy dinamikusabb, intenzívebb mozgást kíván. A kezdőknek általában a klasszikus stílust javasolják, mert könnyebb megtanulni, de végső soron érdemes mindkét technikát kipróbálni. „Azt szoktam mondani, hogy aki tud sífutni, az tud lesiklani, de aki tud lesiklani az nem tud sífutni. Ugyanígy, aki tud sífutni, az tud korcsolyázni is, viszont aki tud korcsolyázni, az még nem feltétlenül tud sífutni.” – teszi hozzá.
A klasszikus sífutáshoz többféle léc használható. A kezdők számára a pikkelyes, illetve a skin lécek, aztán vannak a nano és az opto grip típusok, versenyzőknek a waxos sík valók, amelyeknek a középső részére úgynevezett tapadó waxot kell feltenni. Ezzel szemben, a korcsolyázó lécből csak egyfajta létezik: ez rövidebb, mint a klasszikus és sima a talpa. Ezeken kívül létezik egy harmadik típus is, ez a Nordic Cruising sí, amely szintén pikkelyes és valamivel szélesebb, mint a hagyományos klasszikus sí – körülbelül 5-6 mm-rel. Ezzel a sível szinte úgy lehet haladni, mintha betonon mennél, olyan stabil – magyarázza a sífutó edző.
Hová menjünk sífutni?
Bár Magyarország nem a sífutás fellegvára, szerencsére több helyen is van lehetőség kipróbálni.
A Normafa jelenleg az ország egyik legjobb sífutóhelye, ahol egész télen hóágyúzott pálya áll rendelkezésre, itt sífutó edzéseket is tartanak. A város közelsége és a kiváló infrastruktúra miatt könnyen megközelíthető, így ideális választás mind kezdők, mind haladók számára.
A Galyatetőn lévő sífutópályák sajnos csak megfelelő hóviszonyok esetén használhatók. Az ország legmagasabban fekvő sífutópályája a fenyőerdőkön és nyírfaligeten átvezető többféle hosszúságú amatőr pályái miatt különösen vonzó… lehetne. Ha lenne hóágyú, mert hó az kevés hullott idén. Legutóbb novemberben esett olyan mennyiség, amely lehetővé tette a sífutást. Tervek vannak, felszerelést is lehetne kölcsönözni, elvben itt is van lehetőség edzésre és oktatásra, csak éppen hó nincs.
A Sopron melletti Vasfüggöny sífutópálya megléte is nagyban függ a hótól, egyelőre ott éppen van hó.
Szlovéniában Pokljuka és Planica a leghíresebb és talán túlzás nélkül állíthatjuk, hogy a legjobb sífutóközpont, amely a Júliai-Alpok szívében, sűrű fenyőerdők között található. A világbajnoki biatlonversenyek és sífutó versenyek helyszíneként is ismert pályák jól karbantartottak, és kezdőknek éppúgy ideálisak, mint profi sportolóknak. Erről itt írtunk bővebben:
Vannak sífutásra alkalmas terepek Szlovákiában, Skalka, Donovaly és a Csorba-tó környékén is.
Budapesthez legközelebb a Bécs környéki népszerű sífutóhelyek vannak, például a Rax, a Schneeberg, a Hohe Wand, illetve a Semmering, amelyek a sífutás szerelmeseinek rengeteg lehetőséget kínálnak és több mint 100 km hosszú sífutópálya-hálózatot, ahol klasszikus és korcsolyázó stílusban is hódolhatunk e sportnak.
Valamivel messzebb, a Dachstein-Schlmadmin régióban Gosau egy festői osztrák sífutóhely a Dachstein-hegység lábánál, ahol változatos, gondosan kezelt pályák várják a sportolókat. A környék különlegessége a csodálatos alpesi panoráma, amely még élvezetesebbé teszi a mozgást a friss hegyi levegőn.
Különféle nehézségű és hosszúságú sífutóútvonalakon tehetjük próbára magunkat a legkönnyebbektől a nehezebbekig. Erről itt írtunk bővebben:
Ramsau Ausztria egyik legismertebb sífutó paradicsoma, amely több mint 200 km hosszan kínál tökéletesen előkészített pályákat. A magaslati fekvés és a hóbiztos környezet miatt egész télen kiváló feltételeket biztosít a sífutás szerelmeseinek. A Bozsik Sífutó iskola rendszeresen szervez ide táborokat.