Felhívjuk a döntéshozók figyelmét, hogy a Széchenyi Pihenőkártya – amely az elmúlt kormányzati ciklus különösen sikeres gazdaságélinkítő programjának bizonyult a turizmus területén – nagyban hozzájárult a belföldi turisztikai kereslet erősítéséhez. A közel 1 millió kártyatulajdonos a döntően vidéki, hazai tulajdonban levő gyógy- és wellness szállodákat – amelyeknél a vendégkör átlagosan 70%-a belföldi – vette igénybe. Ennek köszönhetően ezekben a hotelekben az utóbbi években lényegesen nőtt a vendégek száma, emelkedett azok kihasználtsága, forgalma, javult gazdálkodási helyzete.
Ezeknek a jelentős állami és EU támogatással épült szállodáknak fenntartható működését veszélyezteti a SZÉP kártya adóterhelésének tervezett emelése, de emellett azzal is számolni kell, hogy a forgalom, a jövedelmezőség várható csökkenése a szállodaiparban, turizmusban foglalkoztatottak számát is negatívan érinti. Ezt igazolja az a minap megismert felmérés, amely szerint a cafeteria-elemek adóterhelésének emelése következtében az érintett munkavállalók csaknem háromnegyede számára átlagosan körülbelül 20%-kal csökkenne a juttatás nettó kerete, illetve a munkáltatók mintegy negyede megszüntetné a béren kívüli juttatásokat.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége javasolja a SZÉP kártya eddigi adóterheinek változatlanul hagyását a döntően kis- és középvállalatok által működtetett hotelek és a munkahelyek védelme érdekében.
Forrás: Vendég & Hotel