Aggtelek nem csak a felszín alatt érdekes

Kétségtelen, hogy a világörökséghez tartozó 25 kilométer hosszúságú barlangrendszer a fő turisztikai attrakció Aggteleken, de emellett romantikus falusétákat és túrákat is ajánlanak a településre érkező vendégeknek – tudtuk meg Nahaj Ferenc jegyzőtől.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Azoknak az érdeklődőknek kínálják ezeket a programokat, akik idegenvezető segítségével szeretnék megismerni a település nevezetességeit, miután sok értéket találni a gömöri településen. Aggteleket alapvetően azok a kirándulók keresik fel, akik azért érkeznek, hogy egy nap alatt megnézzék a látnivalókat, ők este vissza is indulnak. A hazaiakon kívül német, osztrák, olasz, francia vendégek is szívesen látogatják ezt a világörökségi területet.

Kevés a vendégéjszakák száma

Aggteleken egyelőre kevés a vendégéjszakák száma, annak ellenére, hogy jó minőségű szálláshelyeket találhatnak az ide látogatók. Tavaly például a magánszálláshelyeken 1995 vendéget fogadtak és 3569 éjszakát számláltak, többségük belföldi turista volt. A barlang bejárata közelében találni a háromcsillagos Cseppkő Szállót, amely a legnagyobb hotel a faluban. Emellett az Aggteleki Nemzeti Park kezelésében kemping is működik, ahol a sátorozás és a faházak mellett a lakókocsikkal érkezők is megfelelő helyet találnak.

Nahaj Ferenc azt is elmondta, hogy az ötórás barlangtúrán kívül kiemelkedő program a romantikus faluséta, amelynek résztvevői megismerhetik a látványosságokat. Így például a parkkal körülvett katolikus templomot, a temető sarkán található fejfamúzeumot vagy a nevezetes víznyelőket, melyek közül a legismertebb az úgynevezett Zsombolylyuk. Külön érdekesség a harangtorony, amely valamikor megfigyelőhely volt, de ma már a műemléki védelem alatt álló református templomhoz tartozik. A toronyban három harang működik, a legrégibb a 16. századból való. Természeti érdekesség az Aggteleki-tó, melynek közelében – a karsztoldal alatti területen – építették a szabadtéri Tószínpadot. Itt tartják a Falunapot július végén és augusztus elején, amikor a kulturális programok mellett – mint aggteleki specialistást – krumplilángost sütnek a vendégeknek. Ugyancsak a közelben láthatók a régi paraszti gazdálkodásból fennmaradt, fából készült pajták is, mint nevezetességek.

Új szálláshelyeket alakítanak ki

A program részeként a falu központjában látható a Hagyományok Háza, ahol egykor használt paraszti eszközöket mutatnak be a népviselettel együtt. De a turisták megtekinthetik a kőből épült Községházát is, melynek az udvarán a múltból származó kerekes kutat is megtekinthetnek. A Hagyományok Házának udvarán kemencét is építettek, ahol – igény szerint – kenyeret, illetve lángost sütnek a vendégeknek. Ugyancsak a központban áll a Petőfi Sándor Művelődési Ház felújított épülete, melynek falán a névadó költő bronz domborművét helyezték el. Az épülettel szemben emelkedik az angyalszobor, mögötte pedig az a szépen felújított ház áll, ahol a faluból elszármazott családkutató író, Antall István Bertalan nevelkedett és emléktáblája található. A háromórás program részeként tekinthetik meg a régi zsidó temetőt is a fennmaradt régi síremlékekkel és táblákkal.

A falu jegyzője arról is beszámolt, hogy nemrég újítottak fel két játszóteret a központban, és sok zöldfelületet is létesítettek kültéri bútorokkal. Ezekkel a gyerekek és a turisták kényelmét szolgálják. A tó közelében lévő egykori csordásházat pedig az önkormányzat megvásárolta és szintén felújította. Ebben még az idén néhány új szálláshelyet hoznak létre. De a terveik között szerepel az is, hogy a volt védőnői szolgálat épületét bővítéssel szálláshellyé alakítják át. Ennek a megvalósítására támogatásért pályáznak.

Gyógyturizmus a Baradlában

A képviselőtestület azt is szeretné, ha a Falunap mellett egy másik nagyobb aggteleki rendezvényt is szerveznének a jövőben. Ezt a tájba illő gasztronómiához kötnék. Az a vállalkozó pedig, aki jelenleg az aggteleki kempinget működteti, a barlang bejáratához közel kalandparkot kíván létrehozni. A felsoroltakon kívül az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósága is egész éves programsorozattal várja a vendégeket. Például barlangkoncertekkel, továbbá a tájhoz kapcsolódó növény- és madármegfigyelésekkel. Mindezek mellett a nevezetes Baradla-barlangban szeretnék beindítani a gyógyturizmust, elsősorba a légzőszervi betegek gyógyítására. A következő időszakban ettől a fejlesztéstől is további érdeklődő hazai és külföldi turistákat várnak.


Merre tart a hazai rendezvényszakma?

Merre tart a hazai rendezvényszakma?  

Június 3-án tartották a hazai rendezvényszervező ágazat legnagyobb szakmai eseményét, a MaReSz Event Touch konferenciát. Helyszíni tudósításunk.
Fürdőszövetség: mi kell a fürdőágazat fellendüléséhez?

Fürdőszövetség: mi kell a fürdőágazat fellendüléséhez? 

A hazai fürdőágazat előtt álló gazdasági, energetikai és turisztikai kihívások és lehetséges megoldások.
Kutyabarát Balaton: egyre több hely várja a kutyás nyaralókat

Kutyabarát Balaton: egyre több hely várja a kutyás nyaralókat 

A megújult weboldalon számos hasznos információ érhető el, többek között kutyabarát látnivalókról, strandokról, szálláshelyekről, éttermekről és vendéglátóhelyekről.
Ízek, történetek a múzeumok mélyén: programhegyek a Múzeumok Éjszakáján

Ízek, történetek a múzeumok mélyén: programhegyek a Múzeumok Éjszakáján 

Több mint 450 intézmény közel 3000 programja közül válogathatunk június 20-án, a Múzeumok Éjszakáján.
Aggteleken jár? Számoljon medvével!

Aggteleken jár? Számoljon medvével!  

Medveveszélyre figyelmeztet az Aggteleki Nemzeti Park.
Régészet Napja: különleges régészeti helyszínek, kulisszatitkok

Régészet Napja: különleges régészeti helyszínek, kulisszatitkok 

Országszerte régészeti lelőhelyek nyílnak meg a látogatók előtt júniusban.
Piknik, design és kortárs kultúra: érkezik a FIKSZ

Piknik, design és kortárs kultúra: érkezik a FIKSZ 

Június 6–7-én újra életre kel a FIKSZ (Független Iparművészeti Kortárs Szalon), ezúttal nyári kiadásban.
Veszprém és az op-art: kiállítás keretek nélkül

Veszprém és az op-art: kiállítás keretek nélkül 

A CODE új produkciója Victor Vasarely világába kalauzolja a látogatókat.
Káosz Travis Scott budapesti koncertjén

Káosz Travis Scott budapesti koncertjén 

Komoly szervezési problémák árnyékolták be Travis Scott amerikai rapper május 30-i csepeli fellépését a Barba Negra Red Stagen.
GKI: 50 milliárd forintot hozhat a fővárosnak a budapesti BL-döntő

GKI: 50 milliárd forintot hozhat a fővárosnak a budapesti BL-döntő 

A BL-döntő nem csupán rövid távú bevételeket generálhat, hanem hosszabb távon is hozzájárulhat Budapest nemzetközi turisztikai pozíciójának erősítéséhez.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.