Csengetett, Mylord?

Fehér glasszékesztyűben, kifogástalan eleganciával, frakkban felszolgálható ételsor fontos emberek részére, amely mellé nemcsak illenek a különleges bortételek, hanem a fogások is mind, egytől-egyig tartalmaznak bort. Ugyanis Kiripolszki István (ex-KOGART Ház, Arany Kaviár) az alkoholt fűszerként használja libamájas előétele, majd olasz tésztája főzése során, a főfogásként tálalt marhasültbe is bőven locsol bele, sőt, az étkezést lezáró desszert készítésekor sem hagyja el.

„A bor, mint fűszer” téma szerepelt a Coninvest Kft. októberi programján, amelyet „Séfműhely – Gasztronómiai műhelytitkok sztárséfektől” elnevezésű rendezvénysorozatuk keretein belül tartottak budaörsi bemutatókonyhájukon. A séf a következőket készítette, miközben folyamatosan elmagyarázta a szakmai vendégeknek (szakácsok, séfek, sous-séfek e program látogatói) mikor, miért és mit csinál.

1. Libamáj rendhagyó módon. A libamájat előző nap tokaji borba bepácolta, és vákuumban egy éjszakát állt. Reggel összeturmixolta, jeges fürdőben zsírt a májjal összekeverte, miközben tejszínhabbal lazította (58 fokon átkeverte), zöldalma mousse-t szifonból kinyomva tett a tetejére, és egy-egy pohárba két kanálnyi friss libamájkrémet tett. Egyben felhívta a figyelmet egy kreatív csepeli fiatal kertészre, aki csodákat művel. Tőle szerezte be azt a szecsuáni borsvirágot, amit az étel elfogyasztása előtt ajánl adni a vendégeknek, mert különös ízvilág kavalkáddal szinte „megágyaz” az ízlelőbimbóknak, az előétel legtökéletesebb éléményének élvezetéhez. Mindehhez hozzájárult még a Disznókőnek az a 3 puttonyos aszúja, amit a libamájas előétel mellé ajánlott dr. Konkoly Mihály, az egri Gróf Buttler képviseletében.

2. Sütőtökös töltött olasz tészta, lazaccal. Amikor Kiripolszki egy olasz, két Michelin-csillagos étteremben stázsolt, ott tanulta ezt a receptet. Sok tojásból, durumlisztből készült, igazi olasz tészta való hozzá, amelyet „caramelle”, azaz cukorka alakra formáz. A lazacot megsütötte (140 fokon, 8 perc alatt a Convotherm sütőben), szétnyomta, sajt helyett szórta rá a tésztára, bergamot olívaolaj esszenciával ízesítette. Hozzá a borász könnyed, illatos fehér bort töltött a poharakba, a csopaki Jásdi pincészet cserszegi fűszeres tételét, amely – hívta fel a figyelmet a szakember – dugóval lezárt bor, így ízvilága különlegesen ásványos, parfümös.

3. Provance-i recept alapján készült mártással marhapofa, zöldségekkel. A főétel burgindi marhasültre „hajazott”, a szósz ez esetben a meghatározó. Marha, borjú és szárnyascsontból készült, a marhapofa pedig konfitálással, libazsírban (4-5 órán keresztül, 135 fokon), két tepsi közt kipréselve, friss bébizöldségek kíséretében került tálalásra. Hozzá tartalmas, fűszeres, de nem túl magas alkoholfokú vörösbor került a poharakba, az egri borvidékről, Balga István pincészetének syrah-ja.

4. Habsburg György kedvenc desszertje - vörösboros feketeerdő tortácska. Brownie piskótából készült, benne bor, enyhén sózva, krémje csokoládé ganache (55 %-os csokiból), joghurttal, amaréna meggyel, rozmaringgal. Hozzá a Gróf Buttler csokoládét idéző, 2012-es merlot-ja került a poharakba, ami töppedt szőlőből készült.


A termálturizmus valósága Budapesten

A termálturizmus valósága Budapesten 

A gyógy- és termálturizmus egyre fontosabb szerepet tölt be, ugyanakkor számos kihívással is szembesül, mint a fenntarthatóság, a piaci elvárások, az orvosi validáció, a vendégigények és a nemzetközi versenyhelyzet.
Jön a VéNégy Fesztivál

Jön a VéNégy Fesztivál 

Július első napjaiban, Nagymarosnál.
Javult a természetes fürdővizeink minősége

Javult a természetes fürdővizeink minősége 

A 2024-ben 288 természetes fürdővizet tartottak nyilván Magyarországon. Ezek közül 193 kiváló, 58 jó és 4 tűrhető minősítést kapott.
Itt a friss TKI index

Itt a friss TKI index 

2025. májusban a turisztikai cégek 70 százalék szolgáltatási árainak növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan az előző év azonos időszakához mérten.
Határon átívelő turisztikai egyesület született

Határon átívelő turisztikai egyesület született 

Megalakult a Fernenet – új határon átnyúló turisztikai egyesület a Fertő-tó térségében.
Életműkiállítás a belvárosi galériában

Életműkiállítás a belvárosi galériában 

Grandiózus életműkiállítással indítja útjára a nyarat a Virág Judit Galéria.
Megújult a legendás gemenci kőkereszt

Megújult a legendás gemenci kőkereszt 

A település központi részén, az árvízvédelmi töltés mellett, az egykori keselyűsi csárda előtt álló emlékművet bárki megcsodálhatja.
Indul a Muslinca Bringakör

Indul a Muslinca Bringakör 

A Muslinca Bringakör egy ingyenes, játékos, felfedező jellegű kerékpáros kihívás.
 Érdekes belföldi úti célok a hosszú hétvégén

Érdekes belföldi úti célok a hosszú hétvégén 

Siófok a legnépszerűbb pünkösdi úti cél belföldön az egyik szállásfoglaló portál friss foglalási adatai szerint a közelgő hosszú hétvégén.
Közel félezer pályázat az idei Virágos Magyarország versenyen

Közel félezer pályázat az idei Virágos Magyarország versenyen 

Az országos környezetszépítő verseny legnépszerűbb kategóriái 2025-ben az Év főtere és az Év fasora.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.