Elektromos autóval indulnak a világversenyen a debreceni diákok

Már 6-8 éve sikeresen versenyzenek hazai rendezvényeken a Debreceni Egyetem Műszaki Kar hallgatói elektromos meghajtású kisautókkal, és pneumo mobilokkal. A jövő hétvégén először vetélkednek idegenben, a londoni Shell Eco-marathon Europe 2016 versenyen indulnak saját gyártású elektromos autójukkal, prototípus kategóriában. A Műszaki Kar minden szakáról összefogtak a hallgatók az autó megépítésére. 

Fenti gondolatokat Szűcs Edit, a Kar dékánja mondta, és azt is hozzátette, az egyedi autónak 25 kilométeres óránkénti sebességgel kell haladnia, és a lehető legkevesebbet fogyasztva 40 percig haladni. A Kar diákjai nem most terveztek először autót, két évvel ezelőtt egy elektromos meghajtású hulladékgyűjtő (kukásautó) prototípusát is kifejlesztették.



Energiahatékonysági kihívás
A Shell Eco-marathont 30 éve rendezik meg. A világméretű verseny az energaiahatékonyság határainak feszegetésére ösztönzi a diákokat. Évente három versenyt rendeznek: egyet Ázsiában, egyet Amerikában és egyet Európában. A diákok maguk tervezik, építik, tesztelik járműveiket. A megmérettetés célja, hogy tudományos és mérnöki pálya választására bírja a fiatalokat. Az innovációs versengésen csaknem 200 diákcsapat méri össze tudását a világ minden részéről, hogy a lehető legtöbb kilométert tegyék meg egyetlen kWh energiával, vagy egy liter üzemanyaggal. 

Ezer óra alatt épült

Az egyik legnépszerűbb hallgatói versenyen nagy létszámban vesznek részt a diákok. Évek óta készülünk a versenyre, de csak most jutottunk arra a szintre, hogy az anyagi forrás is megvolt, és összeállt a hallgatók csapata is – mondta Gábora András, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar autóépítő csapatának vezető mérnöke, menedzsere. – Tizenöt-húsz diák építette az autót, akik-24 órás bejárást kaptak a laboratóriumba. Sok száz, akár ezer óra is kellett az autó elkészítéséhez. Sok érdeklődő, szurkoló is figyelte munkájukat. A gépészmérnök hallgatók a forgácsolást, hegesztést, szerelést végezték, a villamossággal kapcsolatos munkákat pedig a mechatronikai mérnök szakos diákok. A verseny előtti műszaki-biztonsági ellenőrzésen számos kritériumnak meg kell felelni az autónak a verseny helyszínén. A legfontosabb a biztonság. Tesztelik pl. az akkumulátor működését, elhelyezését, az ülés pozícióját, a biztonsági övet, a fékrendszert, a kormányt stb. Az egyik teszt során pl. a biztonsági öv csatjánál fogva felemelik az autót egy méteres magasságba, hogy megtudják, borulás esetén megtartja-e a pilótát. Június 27-én érkezünk meg Londonba, s a július 1-3 között megrendezendő verseny előtt három napunk lesz a finomításokra. Ha átmegy az autó a vizsgán, kimehet tesztelni a pályára is. Szerény elvárásaink vannak. Már az is nagy dolog, hogy kint lehetünk a versenyen, és látjuk a csapatokat. Megelégszünk, ha átmegyünk a biztonsági előírásokon, hiteles kört futunk, és közepes eredményt érünk el.

Az ötleteléstől a matricázásig

Ötleteléssel, kézi rajzokkal kezdődött a tervezés, majd megterveztem az autó vázát – sorolta Magyari Attila gépészmérnök hallgató. – Három-négy hónap kellett az autó elkészítéséhez. Ma reggel 7-kor fejeztük be az utolsó simításokat. Hosszú és nehéz folyamat volt, de csapatban dolgoztunk, közös munka volt. Az autó burkolata szénszálas technológiával készült, a váza alumíniumból. A szénszálas technológiát sok egyetem használja, mi először alkalmaztuk, és a továbbiakban fejleszteni szeretnénk.

Németh Anikó építőmérnök szakos hallgató fogja vezetni az autót. A fiatal lánynak három éve van jogosítványa, és gyakorlata. Mint mondta, a speciális autó vezetése nem hasonlít sem a személyautó, sem a gokart irányításához. Különleges, hogy szinte fekve kell vezetni, és minden, az irányításhoz szükséges berendezés a keze ügyében van. A diáklány az autó építéséből is kivette a részét társaival együtt, és mint mondta, a női munkákat bízták rájuk, mint a burkolat csiszolását, fűrészelést, festését, javítását, matricázását. Olykor hajnali 3-ig is dolgoztak.

Prototípus és városi koncepció
A Shell Eco-marathon Europe versenyen a csapatok két kategóriába nevezhetnek: prototípus és városi koncepció osztályokba. A prototípus csoportban a tervezési hangsúly a minél könnyebb jármű létrehozásán és a hatékonyság maximalizálásán van. A városi koncepció kategóriában az autók megjelenése jobban hasonlít a mindennapi járművekre. A csapatok hét üzemanyagtípusból választhatnak: benzin, dízel, etanol (bioüzemanyag), a földgázból nyert GTL, CNG (sűrített földgáz), hidrogénes üzemanyagcella, vagy hálózatról tölthető akkumulátor. 



Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon

Fővárosi fölény az idei Szakma Sztár Fesztiválon 

Harmincöt budapesti tanuló állhatott dobogóra a Szakma Sztár Fesztiválon.
Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens

Ez az első magyar AI alapú éttermi asszisztens 

Már több mint húsz étterem használja.
ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től

ESG jelentés az OPUS GLOBAL Nyrt.-től 

Az előremutató jelentésben a jó gyakorlatok mellett a lehetőségeket is feltárták, mellyel megjelölték a cégcsoport fenntarthatósági tevékenységének irányait is.
Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon

Rekordok dőlhetnek meg az idei Ultrabalatonon 

Több mint huszonötezren vesznek részt Magyarország legnépesebb tömegsport rendezvényén.
Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án

Precizitás, csapatjáték, gondoskodás - méhek napja április 30-án 

A méhektől nemcsak a természet legfinomabb ajándékát, a mézet kapjuk, de sokat is tanulhatunk tőlük!
103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben

103 éves tornásznő látogatása a Madame Tussauds Budapestben 

Magasra szökött az egy négyzetméterre jutó magyar olimpiai aranyak száma a Madame Tussauds Budapest sport termében.
Augusztusban Szabadság Szigete

Augusztusban Szabadság Szigete 

Az idei Sziget Fesztivál minden eddiginél fenntarthatóbb és higiénikusabb lesz – ígérte a szervezőcsapat a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás

Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás  

A Helló Európa! Fesztivál programjai a szabadság, az európaiság és a sokszínűség jegyében keltik életre Budapest ikonikus helyszíneit, köztereit és épületeit.
Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot

Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot 

A sportág legrangosabb versenyére a világ több mint 30 országából várnak résztvevőket.
Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon

Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon 

Kerékpáros kishajók teszik még vonzóbbá a Tisza-tavi aktív turizmust.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?