"A hazai turizmus és rendezvényipar megmentése érdekében a benyújtott anyagban kihangsúlyoztuk, hogy mely intézkedések nyújthatnak valódi segítséget a vállalkozások túléléséhez, a munkahelyek megmentéséhez.
A Rendezvényszervezői szakma számára a legfontosabb pontok az alábbiak :
1. Az ágazatnak adott járulék és közteher fizetési kedvezmények meghosszabbítása 2021. február 28-ig
A 47/2020. (III.18.) Korm.rendelet jelenleg 4 hónapban (2020. március-június) határozta meg a munkabérekre vonatkozó járulék és közteher fizetési kedvezményeket. Szakmánk egyhangú véleménye az, hogy erre a könnyítésre nem csak a járvány kezdeti szakaszában van szükségünk, hanem a gazdasági újrakezdés és talpraállás időszakában is.
2. Járulékcsökkentés kiterjesztése a rendezvény iparág beszállítóira
Álláspontunk szerint az elérni kívánt cél érdekében az intézkedés kiegészítésre szorul, mivel a rendezvényszervező szakma sajátosságából adódóan a szervezői oldal alatt egy komplex, számos cégből álló rendszer dolgozik, több, más iparághoz kapcsolódó TEÁOR számmal (pl. 43, 46, 62, 68, 73, 74, 77, 80, 82), azokból a beszállítókból, akik nélkül nem tudnának megvalósulni a rendezvények. Közös iparági érdekünk, hogy ezek a cégek se maradjanak ki a járulékcsökkentés lehetőségéből, ugyanis a gazdaság beindulásánál a rendezvényszervezői oldal nélkülük nem fog tudni teljesíteni.
Ezért az alábbi szövegezést javasoltuk a soron következő kormányhatározatba:
„A 61/2020 (III.23) Korm.rendelet (10) bekezdésében meghatározott tevékenységi körök és az ezen tevékenységeket végző vállalkozásokkal, mint megrendelőkkel érintett közvetlen beszállítók (szolgáltatók és termékgyártók), amennyiben ez utóbbiak árbevételének legalább 50%-a rendelet (10) bekezdésében meghatározott megrendelőktől származott a 47/2020. (III.18) Kormányrendelet hatálybalépését megelőző 6 hónapban.”
3. Munkahelyek megőrzése a foglalkoztatás költségeinek támogatásával
A vészhelyzet idején történő csökkentett munkaidős foglalkoztatással kapcsolatos korm. rendelet részletszabályainak értelmezése kapcsán a megítélésünk szerint a turizmusban és rendezvényszervezésben dolgozó egyes vállalkozások nem lehetnek kedvezményezettjei a megfogalmazott támogatásnak.
Javasoljuk, hogy a rendelet tegye lehetővé azon vállalkozásoknak is a pályázást, akik több mint 50%-ban veszítették el az árbevételüket, gazdasági aktivitásukat. Így a turizmusban és rendezvényszervezésben dolgozó vállalkozások a fokozatos újrainduláskor (reményeink szerint 2020 júliusától) igényelhetnék a támogatást.
Legyen mód munkaerőállomány alapján pályázni és ne egyéni munkavállalókra bontott pályázatokkal igénybe venni a támogatást. A munkaerő megtartási állományi kötelezettség csak a támogatott munkaerőre vonatkozzon. Legyen mód a támogatás igénylésére, ha a munkaidőkeretes foglalkoztatás a támogatási időszakra felfüggesztésre került.
Amennyiben a sajtóban használt megnevezéssel a „Kurzarbeit” hazai szabályainak módosítására és a turisztikai vállalkozások munkaerő megtartási támogatására nincs mód a 105/2020. (IV.10) Korm.rendeleten belül, akkor a munkaerő megtartására egyszerűsített bértámogatási rendszer biztosítását javasoljuk: a 47/2020 (III.18.) Korm.rendeletben járulék kedvezménnyel támogatott vállalkozások számára minden munkavállalóra vonatkozóan a minimálbér 70 %á-ig terjedő három hónapos támogatási összegre történő pályázási lehetőség megteremtésével
4. 3 évre szóló kamatmentes / kamattámogatott átmeneti hitelkonstrukció
A sajtóban és korábbi tárgyalásokon elhangzottak szerint nagyon várjuk a rendelkezéseket egy kamatmentes, vagy kamattámogatott hitelkonstrukció biztosításáról.
5. Számos, korábban megfogalmazott javaslatra ismét felhívtuk a figyelmet:
- Reprezentációs adó megszüntetése vagy mértékének jelentős csökkentése
- A vendéglátásban a helyben készült és elviteles ételek ÁFA tartalom megkülönböztetésének megszüntetése, azaz egységesen 5 % ÁFA és 4%-os turisztikai fejlesztési hozzájárulás kerüljön felszámításra."
Forrás: Turizmus Online