Ötfős kínai delegáció látogatott Budapestre. Csungking város képviselőinek küldöttségét Chen Guohua, a Csungkingi Kereskedelmi Bizottság főigazgató-helyettese vezette. A delegációban jelen volt még a Csungkingi Várostervezési Iroda vezetője, a Városfejlesztési Igazgazóság főigazgató-helyettese, a Csungkingi Önkormányzat Általános Hivatalának igazgatóhelyettese, valamint a Csungkingi Külföldi és Tengerentúli Kínai Ügyek Hivatalának helyettes tanácsadója.
A delegációt Budapest Főváros hivatalos turisztikai és fesztiválszervező cége, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ (BFTK) turisztikai divízióvezetője, Pap Mária fogadta.
A kínai delegáció mostani látogatásának egyik fő célja az volt, hogy lefektessék egy szorosabb kulturális és turisztikai célú együttműködés alapjait. A Nyugat-Kínai Magyar Tavaszi Fesztivált a továbbiakban szeretnék minden évben megrendezni, több magyar művész meghívásával, az eredeti Budapesti Tavaszi Fesztivál palettájából. Felmerült még, hogy a művészeti előadások mellett megrendeznének egy mini-Budapest kiállítást is, a város épületeiből.
Az ötletadó a Csungkingi Várostervezési Iroda vezetője, aki szerint Budapest „olyan, mint egy nagy múzeum”, festői városképpel. A csungkingi városvezetők emellett felajánlottak Budapest számára egy állandó megjelenést díszvendégként a májusi Csungking Expón.
A megbeszélés másik kiemelt pontja volt, hogy a tavaly létrehozott városi turisztikai hivataluk és a BFTK között további együttműködést teremtsenek.
Ez Budapest részére nagy lehetőség, hiszen a nyugat-kínai város a 9. legnagyobb település az országban, több mint 33 millió lakosával, és így elég népes turisztikai küldőpiaccá válhat. A küldőterületben egyébként is nagy potenciál rejlik: 2016-ban jelentősen, mintegy 40%-kal nőtt a kínaiak által generált kereskedelmi szálláshelyi vendégéjszakák száma Budapesten.
Ennek egyik oka lehet a kínai „Egy övezet, egy út stratégia”, amely során az európai országok és Kína szorosabb gazdasági szövetségre lépnek egymással. Ennek keretén belül a Közép- és Kelet Európai kulturális kapcsolatok építésére állami támogatást lehet igényelni Kínában.
Mindezek mellett a kapcsolatépítésben Budapest és Peking közötti közvetlen repülőjárat is nagy előnyt jelent, bár célszerű lenne több kínai nagyvárossal is közvetlen légikapcsolatot létesíteni, így például Csungkinggal is.
Természetesen a magyar turisták számára is vonzó lehet a kínai település: a helyiek leírása alapján Csungking a harmónia, a kultúra és a víz városa. A Jangce folyam és a Jiling folyó torkolatában elhelyezkedő város gazdag kulturális és természeti kincsekben, és különleges látképpel rendelkezik, amit a városon belüli nagy szintkülönbség ad. Budapesttel közös vonása, hogy náluk is sok fürdő található, Kínán belül Csungking számít „a fürdőváros”-nak, valamint külön érdekesség, hogy Debrecen testvérvárosa.
A csungkingi városi fürdőkomplexum óriási fejlesztés előtt áll, amiben magyar szakemberek, illetve fürdővállalatok technológiai és szaktanácsadási együttműködésére számítanak.
Forrás: Turizmus Online