A felmérésből, melyben 440 különböző árucikk árát vizsgálták a statisztikusok, kiderül, hogy az egyes EU-tagországok közt, illetve unión kívüli európai országok közt döbbenetes, több mint kétszeres árbeli különbség is előfordul.
Attól talán még nem dobunk egy hátast, hogy Svájc, Írország és Skandinávia a legdrágább, de ha az uniós átlagot meghaladó mértéket, vagy a legolcsóbb országhoz képesti szorzót nézzük, már leesik az állunk. Ha rágyújtanánk egy viszki mellé, az EU-n belül Írországban kell legmélyebben a zsebünkbe nyúlni. Cigi 189, ital 175 százalék. Ez majdnem annyi együtt, mint az Egyesült Királyság dohányra vonatkozó 218 illetve italos 163 százaléka. EU-n kívül is van élet, persze inkább a saját iparágaik által megtermelt pénzeket értelmesen becsatornázó országokban, így Norvégiában, ahol az életnek ára van, különösen, ha annak érzelmi oldalát nézzük. Szeszes ital az átlag plusz 250%, cigi, pipa, szivar: átlag plusz 220 százalék. Svájcban inkább a hús és egyéb élelmiszerek ára meglepően magas.
Fontos fogadóországaink közül Törökország az italt - 190% - kivéve egész kedvező a magyar zsebnek. Horvátország bár kissé drágább, még mindig az EU átlag alatt végzett minden termékcsoportban. A görögöknél a hús és a dohány marad az átlag alatt. Az igen népszerű Ausztriában a szeszes italt és a füstölnivalót kivéve minden átlagon felül árazott. Szlovákiára igaz az, ami Horvátországra: az árak néhány százalékkal magasabbak, de átlag alattiak.
Magyarországon az italok és dohánytermékek 74 és 60%-át teszik a megállapított átlagnak. A hús 79, a pékáruk és egyéb gabonaszármazékok 72, a hús 71, míg a tejtermékek 87 százalékra rúgnak.
Ha van ideje, böngéssze az Eurostat táblázatát!