MTÜ: 11 milliárd forint szálláshely-fejlesztésre

Tizenegymilliárd forintos keretösszeggel hamarosan kiírják a hazai szálláshelyek minőségi színvonalának emelését szolgáló pályázatot, ugyanakkor a Balaton, Tokaj és Sopron után további kiemelt turisztikai desztinációkat nevesít a kormányzat – közölte sajtótájékoztatón Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója.

Sajtótájékoztatón értékelte a 2016-os évet és adott tájékoztatást a Magyar Turisztikai Ügynökség idei terveiről Guller Zoltán vezérigazgató vasárnap délelőtt. A tavaly májusban a Magyar Turizmus Zrt. és a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmussal foglalkozó főosztályának összevonásával létrehozott turisztikai csúcsszerv vezetője szerint várhatóan 2016-ban is csúcsévet zárt a magyar turizmus. Az első tíz hónap adatai azt mutatják, hogy 6%-nőtt a turisták és általuk a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma, a szállásdíj-bevételek tíz százalékkal bővültek. A növekedés a bel- és külföldi forgalomban egyaránt érezhető volt, de a belföldi bővülés valamivel erőteljesebb volt. Az év utolsó két hónapjában vélhetően folytatódott ez a trend – emelte ki Guller Zoltán.

Ennek fényében elmondható, hogy a magyarországi turizmus 2010 óta folyamatosan bővül, és már 2011-ben meghaladta a 2008-as válság előtti szintet. 2015-ben egyébként 25 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyeken, a kül- és belföldi forgalom aránya nagyjából azonos volt. A belföldi forgalom növekedésének egyik motorja továbbra is a Széchenyi Pihenőkártya, amelynek tulajdonosai tavaly 10%-kal többet költöttek, mint egy évvel korábban. A Magyar Nemzeti Bank összesítése szerint több mint négymilliárd eurót költöttek hazánkban a turisták, miközben a külföldre utazó magyarok csupán 1,6 milliárdot, így a turizmus egyenlege 2,4 milliárd eurós pozitívumot mutat.

Guller Zoltán arra is emlékeztetett, hogy a statisztikák nem jelenítik meg a hostelekben és a közösségi szállásportálokon, elsősorban az airbnb-n történt foglalások adatait, pedig a Magyar Szállodaszövetség becslései szerint a budapesti vendégéjszakáknak akár a 10-15%-a közösségi alapon kiadott szálláshelyeken realizálódik.

Az állam feladatának tekinti a turistaforgalom növekedési ütemének gyorsítását – emelte ki a vezérigazgató. Ennek érdekében került sor január elsejétől a vendéglátó-ipar áfa 27-ről 18%-ra való csökkentésére, jövőre pedig további adócsökkentés lesz.

A fenti célt szolgálja a tavaly ősszel a parlament által rohamtempóban elfogadott turizmusfejlesztési törvény, amely a termékek helyett a desztinációkat helyezi a fejlesztések középpontjába. A jogszabályok eddig három desztinációt nevesítettek: a Balatont, Sopront és a Fertő-tó térségét, valamint Tokajt és a Felső-Tisza vidékét. A nevesítés mellé konkrét fejlesztési forrás jár, a Balaton esetében ez az összeg 367 milliárd forint. Ebben a pénzből egyebek mellett nagyszabású strandfejlesztés kezdődik még az idén. Sopron esetében a belváros felújítása valósul meg 60 milliárd forintból, a Fertő-tó mellett pedig egyebek mellett egy vadonatúj turisztikai komplexum jön létre 20 milliárdból.

Hamarosan nyilvánosságra kerülnek a Tokaj környékére tervezett fejlesztések, és jön a többi kiemelt turisztikai fejlesztési térség nevesítése, a konkrétumokkal. Ilyen kiemelt desztináció lesz még Budapest, Debrecen és a Hortobágy, Villány és térsége, Sárvár és Kőszeg, valamint Gyula és Békéscsaba környéke.

Az idén elkészül a 20 évre szóló turizmusstratégia, kiírnak egy szálláshely-fejlesztési pályázatot, amelynek célja, hogy a pályázó szálláshelyek egy fokozottal magasabb szolgáltatási színvonalat alakítsanak ki. Ráadásul ezek vissza nem térítendő támogatások lesznek. Támogatni fogják a családbarát fejlesztéseket is. Hamarosan elkezdődik végre a régóta várt új budapesti konferenciaközpont építése. A fejlesztések eredményeként utol fogjuk érni Csehország turisztikai teljesítményét, és megközelítjük Ausztriáét – állította Guller Zoltán.

A Magyar Turisztikai Ügynökség tavaly ötmilliárd, az idén pedig 10 milliárd forintos költségvetésből gazdálkodik, a szálláshely-pályázat kerete további 11 milliárd forint.

Kérdésre válaszul Gajda Tibor stratégiai és turisztikai fejlesztésekért felelős vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy a balatoni fejlesztéseknél elsődleges szempont lesz a szezonhosszabbítás. Véleménye szerint jelenleg „fejnehéz” a balatoni rendezvényszezon: túl sok az esemény a főszezonban, amikor amúgy is tele van vendéggel a tó környéke. Beszélt arról is, hogy ún. borgasztronómiai képzőközpontokat hoznak létre a turisztikai desztinációkban, melyek célja a képzéseken keresztül a gasztronómiai kínálat színvonalának emelése.


Jól képzett munkaerőket keresnek a cégek, de sokallják a bérigényüket

Jól képzett munkaerőket keresnek a cégek, de sokallják a bérigényüket 

Háromlépcsős kutatássorozatban mérte fel a Profession.hu a hazai cégek jövő évi várakozásait és terveit a humánerőforrás-gazdálkodás terén, az eredményeket egy kiadványban tették közzé.
Díjeső Klasszis TopDesign 2024 versenyünkön – 25+2 pályamunka bizonyult a legjobbnak

Díjeső Klasszis TopDesign 2024 versenyünkön – 25+2 pályamunka bizonyult a legjobbnak 

Kiosztották a díjakat Magyarország egyetlen, nemzetközi szintű vendéglátó- és szállodaipari designversenyén, amelyet lapcsoportunkon belül a Turizmus Online hirdetett meg.
Szombaton este izgalmas látványt ígér a Jupiter

Szombaton este izgalmas látványt ígér a Jupiter 

A Naprendszer legnagyobb bolygója szombaton 17 órakor már látható lesz a keleti égbolton.
Már Budapest felett is futhatunk

Már Budapest felett is futhatunk 

A Nemzeti Atlétikai Központ fő attrakciója, az egyedülálló panoráma futókör.
Városerdő, népkert, Városliget

Városerdő, népkert, Városliget 

A Múlt-kor kiadó gondozásában megjelent A Városliget története című könyv Lovas Dániel szerzőtől hiánypótló mű, amely a XIX. század közepétől egészen napjainkig kalauzolja az olvasókat.
220 milliós kikiáltási ár a Kieselbach téli aukcióján

220 milliós kikiáltási ár a Kieselbach téli aukcióján 

A magyar festészet kulcsművei a Kieselbach Galéria téli aukcióján.
Cápák a Dunánál

Cápák a Dunánál 

A különleges alkotás a környezetszennyezés problémájára és annak mérséklésének fontosságára hívják fel a figyelmet.
Ők kapták idén a turisztikai szektor legmagasabb állami kitüntetését

Ők kapták idén a turisztikai szektor legmagasabb állami kitüntetését 

Példaadó szakmai teljesítmény elismeréseként idén is Kőrösi Csoma Sándor Nagydíj, Talentum-díj és Életműdíj kategóriában osztották ki a díjakat.
Jégpálya nyílik a Budai Várban

Jégpálya nyílik a Budai Várban 

Savoyai Jégterasz néven december 6-án nyit Budapest új téli sportos attrakciója. 
Ízek, színek, gondolatok az Alföld szívében

Ízek, színek, gondolatok az Alföld szívében 

Katona József és Kodály Zoltán szülőhelyén, Mikszáth Kálmán és Móricz Zsigmond regényeinek kedvelt helyszínén, Bács-Kiskun vármegye székhelyén tölthetik advent második hétvégéjét a kultúra követői.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.