A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen havi gyakorisággal méri a turizmusban a konjunktúra várható alakulását és publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet.
17 hónapja negatív tartományban a vendéglátás
A TKI index 2023. novemberben -8 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), mely azt jelenti, hogy az ágazat szereplői helyzetüket enyhén romlónak érzékelik. Az index értéke nem változott a 11. hónapban, ugyanakkor 7 ponttal haladja meg az egy évvel ezelőtti értékét.
A szálláshely szolgáltatásban csökkent az index, míg a vendéglátásban és az egyéb turisztikai szektorban emelkedett.
A szálláshely-szolgáltatásban az októberi jelentős emelkedés után korrigált az index, a vendéglátás régóta tartó kedvezőtlen helyzete a novemberi enyhe javulás ellenére nem változott (immár 17 hónapja negatív tartományban áll). A három alszektor indexe a felmérés kezdete óta nem volt ilyen közel egymáshoz.
A nemzetgazdasági átlag szintjén a turizmus kilátásai
A TKI index novemberben alacsonyabb volt a GKI EU számára végzett konjunktúra kutatásában mért szolgáltatási szektor konjunktúra-indexénél (-1 pont), megegyezett ugyanakkor a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi indexel (-8 pont), valamint jelentősen meghaladta az építőipar (-22 pont) és a kereskedelem (-19 pont) indexét.
A foglalkoztatott létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest -4 ponton áll, mely azt mutatja, hogy kissé csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. Az elmúlt hónaphoz képest 3 ponttal csökkent az index értéke. A következő három hónapra vonatkozóan -3 pontot mértünk (az előző év azonos időszakához képest), mely egyrészt azt jelenti, hogy a cégek enyhén csökkentik állományukat, ugyanakkor a helyzet az előző hónaphoz képest nem változott.
Átlagosan 10 százalékos az áremelés - a többség egyelőre meg is áll itt
2023. novemberben a turisztikai cégek 50 százaléka szolgáltatási árainak növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan az előző év azonos időszakához mérten, 46 százalékuk nem változtatott az árakon, míg csökkenést 4 százalék jelzett. Az áremelkedés átlagosan 10 százalékos volt (októberben 12 százalékot mért a GKI) az előző év azonos időszakához mérten. A működési költségek és a szolgáltatási árak emelkedése közötti olló novemberben újra szűkült.
Novemberben a turisztikai cégek 33 százaléka jelezte, hogy a következő 3 hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát, 64 százaléka nem változtat az árakon, míg csökkentést 3 százalék jelzett.
A szállásadók közel fele, a vendéglátósok harmada számít a forgalom visszaesésére
A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 15 százaléka növekedést, míg 48 százalékuk visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 27 százalék vár vendégforgalom-növekedést az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor 35 százalékuk visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban működők 25 százaléka vár ügyfélforgalom-növekedést az előző év azonos időszakához képest, míg 15 százalékuk visszaesést prognosztizál.
Forrás: VIMOSZ / Turizmus Online