A tematikus év legfőbb célja a hazai lakosság érdeklődésének felkeltése, illetve erősítése Magyarország természeti értékei iránt, valamint a belföldi gyalogtúrázási lehetőségek, a nemzeti parkok, a kerékpáros-, outdoor- és lovasszolgáltatások népszerűsítése, a régiók bemutatása. Ezzel szeretnének hozzájárulni a belföldi turizmus élénkítéséhez, a kereskedelmi szálláshelyeken igénybe vett vendégéjszakák számának növeléséhez, a tartózkodási idő meghosszabbításához és nem utolsósorban a hazai régiók népszerűsítéséhez.
Több mint kikapcsolódás
A zöldturizmus nem csupán kikapcsolódást jelent, hanem egyfajta életmódbeli minőségi javulást is, hiszen az aktív pihenés, mint a túrázás vagy akár a lovaglás egészséges időtöltést is jelent. A kampányévhez kapcsolódó rendezvények, programsorozatok éppen ezért kiemelt figyelmet fordítanak a környezettudatos életmód, valamint a zöldturisztikai kínálat népszerűsítésére, illetve az érdeklődés fenntartására. A természetjárás kedvelőit országszerte 13 000 km jelzett turistaút várja. A kevésbé edzett kirándulók a természetben környezetbarát közlekedési eszközöket – kerékpár, kisvonat, kenu, stb. – vehetnek igénybe. 10 nemzeti park és 8 natúrpark várja a nagyközönséget, akik tanösvényeken és bemutatóhelyeken keresztül ismerkedhetnek meg egy adott táj természetes élővilágával: a honos növényekkel és állatfajokkal, számos helyen pedig madármegfigyelésre is lehetőség nyílik. A természetjárás mellett nagy rendezvények, fesztiválok, bemutatók, zöld jeles napok is színesítik az odalátogatók programját.
Kincskeresés márciusban
A Zöldturizmus égisze alatt a Magyar Turizmus Zrt. kiemelt, országos rendezvénysorozatot szervez egész éven át. Ennek kampányindító eseménye a Kincskeresőjáték.
Március 24-én (9-17 óra között) országos kincskereső nap kerül megrendezésre. A játékban bárki részt vehet, aki kedvet érez magában ahhoz, hogy kalandos formában fedezze fel Magyarország természeti kincseit! Az ország területén 11 természeti helyszínen alakítottak ki kincskeresőbázisokat. Ezekről a bázishelyekről kiindulva 5-5 természeti kincset kell megtalálniuk a játékosoknak. Hogy melyek ezek a kincsek, az egyelőre azonban még titok. Minél több kincset sikerül valakinek megtalálnia, annál több garantált nyereményben részesül. Emellett értékes fődíjak is várnak a legszerencsésebb kincskeresőkre.
A kincsvadászathoz többféle módszert is választhatnak a játékosok: a saját GPS-készülékkel, illetve GPSképes, navigációs programot futtató tenyérszámítógéppel rendelkezők a helyszínen megkapják a kincs helyének koordinátáit, és ez alapján önállóan indulhatnak annak felkutatására, másrészt meghatározott időpontokban, a GPS működését is bemutató túravezető segítségével, csoportosan indulhatnak a kincs keresésére, illetve hagyományos kincskereső leírás alapján, önállóan indulhatnak a rejtekhely felfedezésére.
A kincskereső bázishelyszínek:
A kincskereső-bázishelyszínek pontos címeit, valamint a játékkal kapcsolatos bővebb információt a www.itthon.hu, valamint a www.geocaching.hu honlapokon, valamint a Tourinform Telefonos Szolgálatnál kaphatnak: (1) 438- 8080. Az egész éven át húzódó tematikus programok népszerűsítését különféle információs kiadványok, újságmellékletek, speciális témákhoz kapcsolódó térképek is segítik – mind országos, mind pedig regionális szinten. Továbbá a Magyar Televízió Itthon otthon van című turisztikai programajánló műsorában is folyamatosan közlik a zöldturisztikai eseményeket. Emellett a kampányévvel kapcsolatos információk folyamatosan olvashatók a www.itthon. hu honlapon is.
A kampányévhez kapcsolódóan kutatás is készült, amelyben a magyar lakosság természetjárással, nemzeti parkokkal és lovasturizmussal kapcsolatos utazási szokásai kerültek górcső alá.
Geocaching – avagy a kincsesládák titka
A „geocaching” az Egyesült Államokból kiinduló szabadidős tevékenység, természetbarát hobbi, amelyet Magyarországon hivatalosan a Magyar Geocaching Közhasznú Egyesület (MGKE) képvisel. A tevékenység lényege, hogy egy jól lezárt ládikát a vállalkozó kedvű játékos elrejt egy általa kiszemelt, valamilyen szempont szerint megismerésre, felfedezésre érdemesnek ítélt helyen, és egy erre alkalmas GPS-készülékkel a megfelelő módon rögzíti a rejtekhely pontos koordinátáit. Ezeket az adatokat eljuttatja egyrészt az egyesülethez, valamint a geocaching nemzetközi honlapjára. Így az adatok mindenki számára elérhetővé válnak. Maga a kincsesláda nem más, mint egy vízhatlanul záródó háztartási dobozka, amely elég nagy ahhoz, hogy elférjen benne egy naplófüzet, egy kétnyelvű üzenet a megtalálónak (akár a véletlenül odatévedőnek is), egy íróeszköz és valami apró kis ajándék, amely a megtalálót illeti. Ebből persze az is következik, hogy a kincsvadásznak egy másik apró ajándékot kell magával vinnie, és a rejteket megtalálva a dobozban lévő tárggyal kicserélni, hogy a következő sikeres játékosnak se kelljen üres kézzel távoznia. Az a jó rejtekhely, ahová érdemes elmenni: például szép kilátás, kevéssé ismert látnivaló, a világ legjobb lángosa stb. Kincset keresni elméletileg GPS-készülék nélkül is lehet, néhányan próbálták is több-kevesebb sikerrel. Ebben az esetben olyan ládánál érdemes próbálkozni, amelyhez részletes leírás és fénykép is van. Ilyenkor különösen fontos a jó térkép és a terepismeret. A geocaching kipróbálásához kölcsönözni is lehet GPS-készüléket. A geocachinget jelenleg már a világ majdnem minden részén játsszák, Magyarország igen jó helyen áll az egy négyzetkilométerre jutó ládák számát tekintve. Bővebb információ: www.geocaching.hu (forrás: MGKE)
Felhívás!Zöldkezdeményezéseket várunkA Turizmus Trend magazin a Magyar Turizmus Zrt.-vel karöltve közös pályázatot hirdet a turisztikai szektorban tevékenykedő vállalkozók, szakmai és civil szervezetek számára. Ennek értelmében várjuk mindazokat a konkrét ötleteket, terveket, programokat, amelyek a legötletesebben, legjobban, legeredetibb módon, esetleg az eddigiektől eltérően mutatják be saját régiójuk zöldkínálatát, arra buzdítva a nagyközönséget, hogy személyesen is felkeresse az érintett térséget. A legérdekesebb pályázatokat folyamatosan megjelentetjük lapunk hasábjain, továbbá a kiválasztott projektek népszerűsítéséhez a Magyar Turizmus Zrt. is támogatását biztosítja, saját csatornáin keresztül is kiemelten promotálja. A pályázati anyagokat egész évben várjuk szerkesztőségünkbe a [email protected] e-mail címre. További információ: Magyar Réka, telefon: 430-4565 Fotó: MT Zrt. fotóarchivum |