A mára kultikussá váló építészeti irányzat eredeti küldetése az volt, hogy a kor problémáihoz igazodva a háború után elszegényedő családok számára praktikus, olcsó lakberendezési tárgyakat hozzanak létre, újszerű anyaghasználattal, tömeges termelésben. A Bauhaus (1919–1933) történetével és főbb jellemzőivel Németország keleti régióiban, Thüringiában, Szász- Anhaltban és Berlinben ismerkedhettünk meg közelebbről. Utunk Weimarban kezdődött, ahol Walter Gropius 1919-ben megalapította a 20. század legfontosabb és legmeghatározóbb építészeti alkotóiskoláját. Olyan, később világhírűvé váló tanárokat hívott ide, mint Paul Klee, Oskar Schlemmer, Vaszilij Kandinszkij vagy Moholy-Nagy László. A híressé vált Bauhaus Universität művésziskolát – amely ma már a világörökség részét képezi – egy ott tanuló diák kalauzolásában járhattuk végig, aki a falak közt zajló alkotómunkán túl az irányzat történetét, fejlődését is bemutatta, valamint egy Bauhaus stílusban berendezett mintaszobába is bepillantást nyerhettünk. A városban található Bauhaus Bauhaus-Museumba is érdemes betérniük a stílus kedvelőinek.
Weimar azonban nem csak az építészeti irányzat rajongói számára nyújt látnivalókat. A kisváros igazi kulturális metropolisnak számít: számos történelmi és kulturális emléket őriz. Az idők során sok művész – köztük Bach, Liszt, Goethe, Schiller és Nietzsche – merített ihletett a város sajátos atmoszférájából. Az alkotók egykori lakóházai ma múzeumként várják az érdeklődőket.
A tanulmányutat a Bauhaus költözésének irányát követve mi is Dessauban folytattuk, színesítve a túrát egy rövid lipcsei városnézéssel. Dessau városát 1925-ben „érte el” a Bauhaus, és az alkotóműhely 1933-ig működött itt, amíg a hatalomra jutó náci vezetés be nem záratta az iskolát. A város legizgalmasabb látnivalói az 1996 óta az UNESCO-világörökségként számon tartott híres Bauhaus-mesterek egykori lakó- és alkotóházai, amelyeket kívül-belül be lehet járni. Érdemes ellátogatni a Bauhaus Iskolába is, amelynek épülete szintén minden részletében magán hordozza a stílus jegyeit. Ne lepődjünk meg, ha városnéző sétánk során további Bauhaus épületekre bukkanunk, hiszen Dessauban számos közintézmény épült ebben a stílusban.
Berlin, ez a pezsgő és rohamléptekben változó főváros a kultúra mekkája. Megszámlálhatatlanul sok múzeuma között a Bauhaus híveinek is akad itt csemege: a Bauhaus Archiv gyűjteménye az irányzat minden fejlődési fázisából tartalmaz darabokat. Maga az épület, amely az alapító, Walter Gropius egyik késői tervezése, mára Berlin egyik jelképévé vált. Az állandó kiállítás a Bauhaus eredetét mutatja be, míg az időszaki kiállítások egy-egy alkotó munkájával ismertetik meg a közönséget. Jövőre ünneplik a Bauhaus alapításának 90. évfordulóját. Ebből az apropóból számos kiállítással és rendezvénnyel készülnek Weimar, Jena és Erfurt múzeumaiban, kiállítótermeiben. A rendezvénysorozat központjában „A klasszikus Bauhaus” kiállítás áll Weimarban, ahol négy helyszín – a Bauhaus Múzeum, az Új Múzeum, a Schiller Múzeum és a Goethe Nemzeti Múzeum – kapcsolódik be az eseménybe. A Bauhaus ma is vonzó márkanév világszerte felismerhető stílusjegyekkel, amely érdemes arra, hogy nagyszabású rendezvény keretében emlékezzenek meg az irányzat fejlődéséről, nagy mestereiről és alkotásaikról. A kiállításokon túl mind az egyéni, mind a csoportos turistáknak különféle programokat, kirándulásokat kínálnak, amelyek során bejárhatják a Bauhaus főbb állomásait, megismerhetik a híres mesterek alkotásait.