Sokan csak legyintenek, pedig egy orvosilag elismert tünetegyüttesről beszélünk. De mit tehetünk mi, nők? Mire figyeljünk, hogyan kezeljük a labilis helyzeteket?
A következő cikkben most a menstruációval járó hangulatingadozások nyomába eredünk, s jobban beleássuk magunkat a témába.
Ön hallott már a premenstruációs szindrómáról?
Nem is gondolnánk, mennyi minden befolyásolhatja a hangulatunkat. A nők életében havibaj az egyik olyan tényező, ami erősen kihat a közérzetükre és sokan tanácstalannak is érzik magukat. Az Onlinepszichológus.net weboldalán viszont mindenki olyan hasznos tanácsokra lelhet, amelyek segítenek kiegyensúlyozottabbá tenni a hétköznapokat.
2000 előtt még nem is igazán létezett a premenstruációs szindróma fogalma, ma meg már szinte minden nő tudja mit jelent. De pontosan mi is ez? A menstruációt megelőző pár napon át tartó kellemetlen tünetegyüttes. A legtöbbször a hasi puffadás, a fáradtság, a szorongás, a zavartság, a mellfeszülés, fejfájás, a fokozott bélgázosság, a lehangoltság egyaránt jelentkezik. De az is előfordulhat, hogy nem vágyunk társaságra sem.
A tüneteknek a menstruációt követően, 4 nap után enyhülniük kell, ugyanakkor ha két további cikluson keresztül ismétlődnek, akkor valószínűleg nekünk is PMS-ünk van.
Lássuk, mit jelent a premenstruális diszfóriás zavar, mert sajnos ilyen is van!
Ez már a fentebb említett tünetek szélsőségesebb megnyilvánulását hozza magával és sokszor kezelni is muszáj. Fogalmazhatunk egyszerűen úgy, hogy a PMDD a PMS nagyon súlyos formája. A premenstruális diszfóriás zavar akkor lehet igazolt, ha bebizonyítható, hogy a tünetek hátrányosan befolyásolják a nők életminőségét és teljesítményét.
A diagnózis feltételei, hogy legalább két cikluson keresztül jelen kell lennie a szimptómáknak, s a menstruációt megelőző héten kezdődnek, de csupán a néhány nap múlva enyhülnek azok.
Olyan mentális tünetekkel nézhetünk szembe, mint amilyen az érzelmi labilitás, a feszültség, a depresszió vagy a düh. De megesik, hogy nehezen koncentrálunk, nincs energiánk, túl sokat aludnánk, fáj a fejünk vagy éppen megváltozik az étvágyunk.
Mire figyeljünk a menstruáció ideje alatt?
Óvatosan kell közelítenünk a témához, hiszen a premenstruális diszfóriás zavarban szenvedő emberek hajlamosak a depresszióra, ezért érdemes elég időt szánni a pihenésre.
A tünetek enyhítésében segíthet a C, D, B6, E- vitamin, a cink és magnézium, ugyanakkor a barátcserje és a barátbors gyógynövények szintén hasznosak. Sokat kell aludnunk, valamint a megfelelő étrend és a testmozgás sem utolsó.
Középsúlyos esetekben érdemes pszichológust is bevonni, ha pedig a súlyos kategóriába tartozunk, ne szégyelljük pszichiáter segítségét kérni.