A szállodalánc évek óta nagy hangsúlyt fektet a környezettudatos magatartásra, ezért hívták életre már 2010-ben a Danubius Goes Green koncepciót. Ennek szellemében központi szerepet kapott az energiatakarékosság, a szelektív hulladékgyűjtés, és a fenntartható fejlődés elemeit a továbbiakban is következetesen alkalmazzák majd - mondta el a sajtó képviselőinek Krausz György, a BW Hotel Hungária és a Danubius Hotel Arena szállodaigazgatója.
A koncepcióba szervesen illeszkedik bele a HST-Jora Compost, a svéd Joraform AB magyarországi képviselete által most üzembe helyezett automata komposztáló berendezés, amely a hulladék-feldolgozási törekvések pilot projectje Magyarországon. A gép évi 20 tonna biológiailag lebomló hulladék feldolgozására képes zárt rendszerben, és ebből éves szinten 2,5-3 tonna komposztot állít elő. Ez - a közvetlen környezeti terhelés csökkentése mellett - kitűnően hasznosítható a Danubius azon szállodáiban, amelyek nagy zöldterülettől ölelve épültek fel.
A készüléket kifejlesztő svéd Joraform AB kereskedelmi igazgatója, Thobias Lindqvist hozzátette, hogy nagyon büszkék arra, hogy hazánkban elsőként az ő fejlesztésük kerül alkalmazásra a szállodaiparban, és hogy ez régiónkban is példaadó együttműködés az ország legnagyobb szállodájával valósulhatott meg. "Ne felejtsük el, hogy a természettől rengeteg tápanyagot veszünk el, hogy a saját céljainkra használjuk azokat - mondta a kereskedelmi igazgató. - Most már itt az ideje, hogy az így létrehozott komposzttal valamennyit viszonozzunk ebből Földanyánknak."
Thobias Lindqvist elmondta, hogy Olaszországban, a Garda tó környékén 9 önkormányzattal együttműködve 432 hasonló berendezés kerül telepítésre a közeli jövőben, hogy a kis háztartások is kivehessék részüket a Föld értékeinek visszapótlásában.
A budapesti Svéd Nagykövetség munkatársa, Anna Boda mindehhez hozzátette, hogy Svédországban már régen felismerték a érdés fontosságát, és azt, hogy a környezetvédelem szorosan együtt járhat a költség- és energiamegtakarítással. Országukban is önkormányzati szinten koordinálják ezt a tevékenységet, és nem véletlen, hogy hulladékhasznosításban, a lebomló hulladék 99 (!) százaléka az energiatermelésben vagy az újrahasznosított alapanyagokból készülő termékek gyártásában kap fontos szerepet. (Összehasonlításképpen: a hazai, 2000. évi XLIII. törvény a hulladékgazdálkodásról, azonban úgy rendelkezik, hogy a hulladéklerakó telepekre 2016 július 1-től, már csak a keletkező biológiailag lebomló hulladék mennyiségének a 35%-a kerülhet. A 65%-át kötelező jelleggel fel kell dolgozni, vagy újra kell hasznosítani.)
A Best Western Hotel Hungaria-ban most üzembe helyezett gép segítségével a hulladék lebontása, majd komposzttá érlelése négy hetet vesz igénybe, amit a világon egyedülálló, innovatív és szabadalmaztatott kétkamrás rendszerrel oldott meg a fejlesztő és kivitelező svéd gyár. Az első hulladék feldolgozó és komposzt érlelő ciklust követően, már kéthetente kitermelhető a berendezésből az érett és értékes talajjavító mesterséges humusz.