A magyar kastélyok helyzete amolyan lenyomata a mai magyar valóságnak. Volt olyan hely, ahol nem tudták megmondani, ki a tulajdonos, ugyanis a személyek az esetek többségében többször cserélődtek. Ha viszont van gazda, s ráadásul bele is kezd a felújításba, ízlésével gyakran baj van. Gyakoriak a művirágok, a tiri-tarka ágytakarók; a kastélyhangulat sokszor csak a recepción érződik. Eredeti bútort csak oda sikerült szerezni. Tavaly a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma pályázatot írt ki korhű bútorok megvásárlására, ezzel kevesen éltek.
Kiemelt épületek
A Műemlékek Állami Gondnoksága elkészítette a nemzetközi tendert, amelyet Magyarország tizenkét legjelentősebb kastélyépületének felújítására és befektetők keresésére írt ki. A versenykiírás komplex hasznosításra szól, de a gazdasági szempontok érvényesülése csak a műemlékvédelmi, hely- és kultúrtörténeti szempontok figyelembevétele mellett valósulhat meg. A műemlékeket a befektetők tartós használatba kapnák, lehetőségük nyílna új épületek építésére, a régi melléképületek szálláshellyé alakítására. A 12 legjelentősebb közül öt nagyon ismert akad, ezek között a legértékesebb a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes. A kiemelt épületek között van a keszthelyi Festetics-, a gödöllői Grassalkovich-kastély is. Egy különleges csoport Majkon található: tizenhét ház, ahol szerzetesek laktak, 1200 hold, két halastó és három malom, ide is befektetőket keresnek. Egy további kiemelt épület, a Károlyi-kastély Füzérradványon ékeskedik. A felújítási munkálatok jól haladnak, a már renovált részek csoportosan látogathatók.
Széchenyi terv és a kastélyok – balsiker
A Széchenyi terv kastélyturisztikai alprogramjára kevés pályázat érkezett be, leginkább azért, mert magasra tették a beruházásoknál a mércét: ez az összeg százmillió forint volt. A házak többségénél a tulajdonosok nem tudják előteremteni a szükséges pénzt. Tótvázsonyban, a Bakony mögött meghúzódó kastély tulajdonosai például infraszaunát, narancsbőrt kezelő gépet, mágneses rezonanciavizsgálót akarnak vásárolni, és kiépítenének egy belső medencét is. Tizenhárommillió forintos beruházás lenne, ezért gondban vannak, nem tudják, hol kell pályázni, mivel a Széchenyi terv pályázatán nem tudnak elindulni.
Szálloda a kastélyban – négyen a topon
A kastélyok tipikus hasznosítási módja a szállodai, körülbelül kilencven kastélyban működik vendéglátás és szálláshely. A Parlament Idegenforgalmi Bizottságában Kovács Ferenc a kastélyok felelőse, civilben ő üzemelteti a sitkei kastélyt. Mindezek tudatában meglepő a következő kijelentése: a szállodai funkció a legrosszabb hasznosítása a kastélynak, a vizes és a szobablokkok kialakítása nem történhet meg anélkül, hogy az épület belső építészeti struktúráját ne rendezzék át, ez pedig többet árt, mint használ. Kovács Ferenc szerint élni kellene a kastélyokban, mint régen. Egyetlen kastély működik ötcsillagos hotelként Magyarországon, ez Parádsasváron, a Mátrában található. Az egykori vadászkastély a 19. század hangulatát idézi. Vagyis itt nem személyzet dolgozik, hanem komorna, komornyik, intéző, kasznár; a portás pedig a kegyed megszólítással köszönti az érkező hölgyeket. Az igazgató bevallása szerint a „kastélyos hangulat” a fontos, itt valóban meg lehet érezni, mit jelentett egykor kastélyban élni. A city világa után itt vár a teljes kikapcsolódás: ötórai teával, koktéllal, délelőtti fagyival. Jelszavuk: ahol valaha a király volt a vendég, ma a vendég a király. Az igazgató, Balázs Attila elmesélte: két németországi kastély hatott rá – az egyik Würtzburgban, a másik Potsdamban található –, valami hasonlóra vágyott. Az eredetileg neoreneszánsz nyári lakban a vendégek 82 százaléka belföldi. A céges rendezvények aránya 51, a magánvendégeké pedig 49 százalék. Körülbelül ötven cég jár vissza rendszeresen Parádsasvárra. A műemléki előírásokat vették figyelembe az uszoda megépítésekor, a gőz, az uszoda és a szauna egy új részben található. A parádsasvári kastély tagja a European Castle Hotels and Restaurants nevű szervezetnek. Három négycsillagos kastély várja a vendégeket. Röjtökmuzsajon a Szidónia kastélyszállóban található az ország legszebb, legigényesebb wellnessrészlege. A gőz az olasz illat- és növényvilág hangulatát idézi, a télikertbe épített uszodából a sziklakertet, a fűtött csempézett ágyakról pedig az illatok kertjét szemlélhetik. Mi több, innen szedi fűszernövényeit az ebédhez a szakács. Ugyancsak négycsillagos a Puchner-kastély. Huszonnégy szobájában és az egy apartmanjában 64 vendéget fogadhat. Különtermei, és a 200 főt befogadó étterme különféle rendezvények lebonyolítását teszik lehetővé. Fallabdapályát, bowlingpályát építenek. A parkba három darab, egyenként négyszobás apartmanházat terveztek, mindehhez 240 millió forint támogatást kaptak a Széchenyi keretből. A harmadik négycsillagos ház novembertől fogadja a vendégeket a Tolna megyei Hőgyészen.
A háromcsillagosok
A magyar kastélyok előnye a gyönyörű fekvés. Ezek közül is kiemelkedik Kőkapun, a Kemence patak völgyében lévő Károlyi-vadászkastély. Annyira érintetlen a természet, hogy ide még a mobil sem ért el. Kőkaput négy épületből álló együttes alkotja: a kastélyszálló, a Hotel Kőkapu, egy étterem, és egy ifjúsági szálló. Az étterem tetőterében található további két terem, ahol konferenciát, kiállítást rendeznek. Jövő év elején renoválják a sziklák tetején ékeskedő épületet, amelyikben épen maradt az eredeti falburkolat. A kékedi várkastélyt a Borsod megyei önkormányzat felújíttatta, a házban van három lakosztály, amelyek freskói eredetiek. Itt is bővítik a szolgáltatásokat: bowlingpályát, szaunát, uszodát, edzőtermet építenek. A kékedi kastély üzemeltetői az egész térségre kiterjedő fejlesztési tervet dolgoztak ki, ehhez pályáztak támogatásra a Széchenyi keretből. Az ország déli részén található Zselic-hegységben búvik meg Szarkavár, kertjében kápolnával. Az itt látható fekete márványoltárból csak kettő van az országban. Kategóriájában az egyik legjobb kastély a szarkavári, tizenhárom szobájában összesen negyvenketten férnek el. A konferenciaterem az eredeti állapotot tükrözi, nagy előnye, hogy teljesen el lehet szigetelni a kastély többi részétől. A kertben lehet minigolfozni, teniszezni és kerékpárt kölcsönözni. Áprilistól új üzemeltetője van a háznak. Marton Jenő és felesége nemcsak a remek konyháról gondoskodik, hanem rendezvényt is szerveznek. Javítani akarnak a jelenlegi 37-45 százalékos telítettségen. Bőszénfán található a Mese Szálló, ahol a gyerekek kedvenc mesefigurájuk szobájában tölthetik az éjszakát. Csombárdon, a 240 éve épült a Csák-Pongrácz kúria egy háromhektáros őspark közepén felújítva várja a vendégeket. A kertben van szivarfa, ekkora mennyiségben som sehol nem található, mint itt. A kápolna freskójának a restaurálásához még hiányzik legalább hárommillió forint.