ína ma sem elhanyagolható, hiszen a fogadó és küldő területként is jelentős ország 2004-ben a világ negyedik legkedveltebb desztinációja volt: 41,8 millió turista érkezett az országba, ami Kína számára a nemzetközi turistaérkezésekből 11 százalékos részesedést biztosít – hangzott el a Magyar Turizmus Rt. „A hónap küldő országa” rendezvénysorozatának Kínáról szóló prezentációján. Turisztikai bevétele 2004-ben 25,7 milliárd USD volt, ami 4 százalékos részesedésnek felel meg. Kína 2004-ben a turisztikai kiadásokat illetően a világ hatodik (16,7 milliárd USD), a kiutazások száma alapján – 20,22 millió kiutazással – a kilencedik legjelentősebb küldő országa volt. De ez még mind semmi: a Turisztikai Világszervezet becslései szerint Kína – Németország, Japán és az Egyesült Államok után – 100 millió kiutazással 2020-ra a világ negyedik legfontosabb küldőországa lesz. Az előrejelzések szerint 2020-ig Európa számára a keletázsiai térség a leggyorsabban növekvő küldő területté válik.
A kínai turisták általában magas szintű szolgáltatásokat vesznek igénybe. Egy utazásra jutó költésük megközelítőleg 2000 USD-t. Európát jellemzően 10-15 napos utazás keretében keresik fel, és legalább négy-öt országba ellátogatnak. Emiatt hazánk számára rendkívül fontos a regionális együttműködések kialakítása, elsősorban Ausztriával és Németországgal, valamint a visegrádi országokkal.
A Magyarországra látogató kínaiak száma 2004-ben 25 ezer, 2005 január- novemberében 29 ezer volt, ami az előző év azonos időszakához képest 57,1 százalékos növekedést jelent. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2005 január-novemberében a kereskedelmi szálláshelyeken 53,6 százalékkal több kínai vendéget (15,5 ezret) és 22 százalékkal több kínai vendégéjszakát (32,8 ezret) regisztráltak, mint 2004 hasonló időszakában. A Magyarországra utazó kínai vendégek döntő többsége szállodai szolgáltatást vesz igénybe.
Kínából a turisták tavasszal és őszszel is jelentős számban érkeznek Magyarországra. 2004-ben a vendégéjszakák számából 10 százaléknál nagyobb részesedést az augusztus, szeptember és október mutatott, 2005-ben a május-szeptember időszak minden hónapjának részesedése meghaladja a 10 százalékot.
Az Air China 2003-ban nyitotta meg budapesti képviseleti irodáját, amely a bécsi mellett a második a régióban. 2004-ben a Malév és a Hainan Airlines közös üzemeltetésében megindult a közvetlen járat Budapest és Peking között. Jelenleg a kelet-közép-európai térségből csak Bécsnek, illetve Bukarestnek van közvetlen légi összeköttetése Kínával.