Luca Zaia mezőgazdasági miniszter azonban továbbra is teljes mellszélességgel kiáll az ötlet mellett, a politikus szerint a január végén bevezetett McItaly menüsor csak az olasz gazdák javát szolgálja a gazdaságilag amúgy is terhes időkben. A Slow Food mozgalom bölcsőjének tekintett, változatos, ínyenc és egészséges konyhájáról ismert Olaszországban viszont sokan nehezen nyelték le a miniszter étteremlánc iránti lelkesedését.
Zaia népszerűségén az sem lendített, hogy a McItaly menüsort épp a McDonald's ottani zászlóshajójának tekintett étteremében, a történelmi Spanyol lépcső közelében mutatták be. Ez volt ugyanis a lánc elsőként, 1986-ban megnyíló étterme, amely a helyi alapanyagokra támaszkodó, otthoni főzést szorgalmazó Slow Food mozgalom elindítására sarkallta az akkor még kevéssé ismert torinói Carlo Petrinit. Petrini most a La Repubblica című olasz napilap első oldalán közölt állásfoglalásában épp a Zaia által megfogalmazott mondatot dörgölte a politikus orra alá, persze épp ellenkezőleg, negatívan értékelve a politikus olasz gasztronómia globalizálásáról szóló szavait. "Az ízeknek, csakúgy mint az identitásnak, kizárólag akkor van értéke, ha vannak különbségek" - fűzte hozzá.
Az ellenzéki Demokrata Párt (PD) azt vetette a miniszter szemére, hogy Zaia kormánypecséttel erősítette meg az új hamburger születését. Az étteremlánc hirdetési anyagán ugyanis pecsét, valamint a "mezőgazdasági és erdőgazdálkodási minisztérium védnökségével" szöveg látható - amit eddig inkább múzeumok és kulturális kezdeményezések támogatásánál szoktak meg az olasz szemek. "Azt hiszem, itt az ideje megkérdezni, hogy Zaia miniszter vajon a McDonald's-nak dolgozik-e?" - vélekedett Nicodemi Oliverio, a PD parlamenti képviselője, az alsóház mezőgazdasági bizottságának tagja. A vásárlókat mindenesetre kevésbé éri el a politikai vihar, az elő héten mintegy 100 ezer eredeti olasz hamburger fogyott, ami meghaladja a várakozásokat. A McDonald's 392 itáliai éttermében pedig folyamatosan bővülő McItaly-kínálat várja az éhes olaszokat. (MTI)