A Római-parti védmű magasításával elkerülhető az evakuálás

A Római-parti védmű magasításával minden valószínűség szerint elkerülhető a csillaghegyi terület evakuálása a Duna áradása miatt – mondta csütörtöki, a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján Tarlós István főpolgármester. Hozzátette: a Fővárosi Csatornázási Művek már bezárt 33 kaput, és 30 ezer homokzsákot elhelyeztek, az éjszaka pedig további 30 ezret megtöltöttek.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

Hangsúlyozta: a jelenlegi 875 centiméter vízmagasságnál meg tudja védeni Csillaghegyet és Óbudát a gátrendszer, de mivel Csillaghegy három pontja mélyebben fekszik, ezeken a területeken elméletileg nem zárható ki az evakuálás. A katasztrófavédelemmel felkészültek arra, hogy szükség esetén akár 55 ezer embernek is el kell hagynia az otthonát. Erre csak akkor kerül sor, ha a vízszint 875 centiméter fölé kerül és megsérül a védmű – hangsúlyozta a főpolgármester. Kitért arra, ha szükség lenne az 55 ezer ember kitelepítésére, a katasztrófavédelem a Hungexpo területén szervezi meg nekik az átmeneti szállást. Kiemelte, hogy ez az elméletileg elképzelhető legpesszimistább változat, ennyi ember evakuálása teljesen valószínűtlen, de a katasztrófavédelem erre is felkészült.

A Római-parton 10 ezer köbméter agyaggal támasztják meg a töltés talpát, mert nagy problémát jelent a buzgárosodás - közölte Tarlós István, hozzátéve: a csatornázási művek ismeri a jelenséget és kezeli a helyzetet.

A Margitszigetről a városvezető azt mondta, 200 ezer homokzsákot már beépítettek építettek az árvízi védekezésben résztvevők, a katasztrófavédelem, a honvédség, a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) szakemberei, valamint az önkéntesek, 9 méteres vízszintig meg tudják védeni a szigetet. A szakembereknek 5500 folyóméter hosszon kell körbezsákolniuk a szigetet, ennek a fele már elkészült. A védművet egy új technológiával, az úgynevezett tengeri kígyóval is megerősítik a szakemberek: 70 darab vízzel töltött tömlőt helyeznek el mintegy 1400 méteren, amely gyorsabbá és szakszerűbbé teszi a védekezést az 5500 méteres szakaszon. A főpolgármester hangsúlyozta, a szigetet kilenc méteres árvízszintig meg tudják védeni, belvíz azonban bizonyára lesz. A szigeten „civilek” már nincsenek, és a kisállatkert állatait is kimenekítették.

A csepeli szennyvíztisztítóval kapcsolatban közölte, 9 méter 6 centiméteres vízállásig meg tudják védeni a létesítményt, így az biztonsággal tud működni. „Az esetleges elöntéssel és fertőzésveszéllyel kapcsolatos hírek alaptalanok, az aggodalom felesleges volt” – jelentette ki a főpolgármester. Hozzátette, mivel a Kvassay-zsilipnél a Duna hat centiméterrel alacsonyabb szinten áll, mint amennyit a Vigadó téren mérnek, a gyakorlatban 9 méter 12 centiméterig biztonságban van a szennyvíztisztító.

Tarlós István a közlekedési változásokról elmondta: a HÉV-et még nem kellett leállítani a Margit híd és a Batthyány tér között, de ez megtörténhet, sűrítették a járatokat az 1-es, a 4-es és 6-os, a 17-es és a 18-as villamos, a 2-es és 3-as metró, valamint a 9-es és a 86-os busz vonalán is.

A Batthyány téren a BKV is védekezik mintegy 7 ezer homokzsákkal, mivel itt nagyobb árvíznél bekövetkezhetnek szivárgások, de a metró zavartalanul tud közlekedni, legfeljebb az állomáson a szerelvények nem állnak meg - tette hozzá a főpolgármester. Az épülő 4-es metróval kapcsolatban hangsúlyozta, a Fővám térnél merül fel kockázat, de mivel a szakemberek 9 méter 50 centiméterig biztosítják az állomást, kizárható az elöntés. 

Tarlós István szót ejtett a tervezett mobilgát építéséről is. „Külföldön is, Szentendrén is sikertörténetként számolnak be a gátakról, érthetetlen a Római-partra tervezett védművel szembeni aggodalom.” A főpolgármester hangsúlyozta, elkészült a környezeti tanulmány a gátról, valótlan állított az az egyébként helyben ismert „civil”, aki ennek hiánya címén feljelentést tett az Európai Uniónál. A mobilgátak tegnap a külföldi tájékoztatókban is erős támogatást kaptak.


Dráguló repülés, erős forint – merre utaznak idén a magyarok?

Dráguló repülés, erős forint – merre utaznak idén a magyarok? 

Hogyan utaznak idén a magyarok? – beszélgetés Somlyai Zoltánnal, az MSZÉSZ napokban leköszönt elnökével.
Jön az Országos Étterem Hét

Jön az Országos Étterem Hét 

Szerdától lehet asztalt foglalni a tavaszi Országos Étterem Hét rendezvényre, amelyen több mint 200 vendéglátóhely, köztük 14, Michelin-ajánlással rendelkező étterem menüiből lehet majd választani.
Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.