A szállás és a vendéglátás csak a jéghegy csúcsa  

A tavalyi év végén történelmi jelentőségű kutatással bizonyította a GKI Gazdaságkutató Rt. a szakmának, valamint országunk és az EU irányításának, hogy az idegenforgalom gazdaságunk egyik fő mozgatórugója.  

'

Az idegenforgalmi szektor valódi súlyának meghatározása érdekében a turizmusszektornak három rétegét különbözteti meg a kutatás: statisztikai értelemben vett turizmus, teljes közvetlen turizmus, teljes közvetlen és közvetett turizmus. A statisztikai értelemben vett turizmusszektorba csupán a KSH által megfigyelt tevékenységi osztályozási rendszer (TEÁOR) szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás ágazatát sorolják. Ez a terület 2002-ben a nemzetgazdaságban megtermelt bruttó hozzáadott érték (GDP) 1,6 százalékát adta. A turizmussal foglalkozó szakágazatokban (utazásszervezés, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás) a foglalkoztatottak aránya 2,8 százalékos volt az összes alkalmazottéhoz képest, számuk pedig 62,5 ezer fő tett ki. A teljes közvetlen turizmusszektorba az előbbieken felül azok a turizmushoz közvetlenül köthető vállalkozások is beletartoznak, amelyek kínálati oldalának szereplői közvetlenül kapcsolatba kerülnek a turistákkal. Három éve ezek adták a GDP 4,7 százalékát. Az itt foglalkoztatottak aránya a nemzetgazdaság egészén belül 7,1 százalék volt, ami körülbelül 194 ezer főt tett ki. A teljes közvetlen és közvetett turizmusszektorban a fentiek kiegészülnek az idegenforgalom közvetlen beszállítóival is. 2002-ben a legtágabb értelemben vett turizmusban foglalkoztatottak száma 328 ezer fő volt, ami az összes foglalkoztatottnak 12 százalékát jelentette. A szakmabeliek azzal magyarázzák ezt az eltérést, hogy a teljes közvetlen és közvetett turizmust a szálláshely- és vendéglátás négyszeresére-ötszörösére becsülték, ami rendszerint a GDP 10 százalékának felelt meg. A számítások nem tudták tekintetbe venni a statisztikákban sem megjelenő, szürke- és feketegazdaságból származó teljesítményeket, amelyekkel együtt egyébként bizonyára 10 százalékot is kitesz a teljes turizmus hozzájárulása a bruttó nemzeti össztermékhez.

Élenjáró multiplikátor

Az elemzés fontos megállapítása, hogy bár a teljes közvetlen és közvetett turizmusban a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás részesedése a legnagyobb, mindössze egyharmadát teszi ki annak. A nagyobb rész más ágazatokban realizálódik. A jövőben hivatkozhat arra az előnyre a szakma, hogy a pénzügyi tevékenység után a második legnagyobb tovagyűrűző (multiplikátor) gazdaságélénkítő hatással bíró tevékenység az idegenforgalom, termelésbővítő hatása pedig átlag feletti: a 25 nemzetgazdasági ágat felsoroló rangsorban a nyolcadik helyen áll. A turizmus költségvetési kapcsolatainak becslése alapján a felmérés készítői arra a megállapításra jutottak, hogy 2002-ben a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szakágazat nagyságrendileg 50 milliárd, a teljes közvetlen és közvetett turizmusszektor pedig már 203 milliárd forint költségvetési befizetést teljesített. Ez utóbbi az általuk előállított GDP 36 százaléka, ami csak kissé tér el a jelenlegi átlagosan 39 százalékos adócentralizációtól. A szakma számos képviselője nehezményezi, hogy a közterhekből más ágazatokhoz hasonló arányban részesülő turizmusnak jóval kevesebb támogatás jut, mint a gazdaság más területeinek. A kutatás rámutatott arra is, hogy a jegybank folyó fizetési mérlegének idegenforgalmi adataiból nem tudható, hogy az idegenforgalom teljesítménye hogyan alakul, sőt még az is kérdéses, hogy az idegenforgalom mennyivel járul hozzá a fizetési mérleg hiányának csökkenéséhez. Ennek az az oka, hogy az elmúlt öt-hat évben a folyó fizetési mérleg mérési módszertana – objektív okok miatt – teljesen elszakadt a turizmus reálgazdaságától. A régóta várt és remélhetőleg idén elkészülő Turizmus Szatellit Számla (TSZSZ) rendszere a jövőben hozzájárulhat ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank a fizetési mérlegben pontosabb képet adjon a turizmusban folyó pénzmozgásokról. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) munkája nyomán készülő TSZSZ a GKI tanulmányához hasonlóan szintén feltérképezi egyebek között az idegenforgalom valós gazdasági szerepét, a GDP-hez való hozzájárulását, a foglalkoztatottságban való szerepét és költségvetési kapcsolatait, de szemben azzal nemcsak a turizmus termelési, hanem a felhasználási oldaláról is gyűjt adatokat.

'

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.