Kína a világ harmadik legfontosabb turisztikai desztinációja Franciaország és az USA után. Bár a kínai belföldi turistaforgalom óriási, a bevételek szempontjából a külföldi vendégforgalom a döntő.
Elemzők szerint az idén tapasztalható visszaesés hosszabb távon is folytatódhat, amennyiben Peking nem tesz drasztikus lépéseket a környezetvédelem terén. A három évtizede tartó lendületes gazdasági fellendüléssel párhuzamosan ugyanis mind a levegő, mind a víz minősége drasztikusan romlott országszerte, de különösen a nagyvárosokban, az idén januárban pedig olyan szintet ért el a levegő szennyezettsége Pekingben és környékén, hogy több ott letelepedett külföldi is elhagyta az országot – írja a theglobeandmail.com
A Kínai Nemzeti Turisztikai Hivatal (CNTA) hivatalos adatai szerint azonban csupán 5%-kal esett a látogatók száma az idei első félévben, ugyanakkor a csökkenés egyformán érintette az ázsiai, európai és amerikai piacokat. A visszaesés különösen a főváros, Peking esetében szembetűnő: ott -15%-ot regisztráltak az idén január és június között. Sanghajban és Xiamenben is csökkent a külföldi vendégforgalom.
A kínai hatóságok ugyanakkor a globális gazdaság lassulását és az erősödő jüant is az okok között említik.
Cong Huang, a University of San Francisco hallgatója szerint a légszennyezés szintjének 1%-os romlása a külföldi vendégérkezéseket 1,2%-kal veti vissza.