A tervezési feladatokat végző Aquaprofit Rt. és az MT Rt. Tisza Tavi Regionális Turisztikai Projekt Iroda szervezésében tartott eszmecserén a jelenlévők az egységes tiszai vízi turizmus feltételeinek megteremtéséről, valamint egy olyan EU-konform minőséget garantáló alap- és háttér-infrastruktúra megvalósításáról tanácskoztak, amely a teljes Tisza-völgy és a folyó menti települések fejlődését biztosíthatja. A megnyitón Kerekes László, a Tisza Tavi Regionális Marketing Iroda igazgatója elmondta: a Tisza-völgy természeti környezete olyan egyedi turisztikai vonzerő lehet, amely a megfelelő színvonalú fogadóképesség kiépítésével, minőségi kínálattal és intenzív marketingtevékenységgel hosszú távon is elősegítheti a Tisza-menti régiók versenyképességét. A folyami vízi turizmus résztvevői számára fontos a tervezhetőség, a kiegészítő programok kínálata, valamint a színvonalas szolgáltatások.
A dokumentumot készítő Aquaprofit Rt. település-fejlesztési és turisztikai üzletág igazgatója, Ujvári Krisztina a Tiszai vízi turizmus fejlesztési program tartalmára, ütemezésére vonatkozóan tartott prezentációt. A komplex program elkészítésének első lépcsőjeként az Aquaprofit Rt. a rendelkezésre álló turisztikai és területfejlesztési koncepciókat és programokat tekinti át uniós, országos, regionális, megyei, kistérségi szinten. A vízi és szárazföldi helyzetfelmérés keretében a Tisza, a Bodrog, a Körösök és a Maros menti 10-20 kilométeres partszakasz, valamint a települések turisztikai attrakcióit, rendezvényeit, vonzerőit, valamint a folyók hajózhatóságát, folyóparti infrastruktúráját, meder és part viszonyait, táborhelyeit és kikötőit veszik górcső alá. A keresletfelmérés és piackutatás során a rendelkezésre álló másodlagos szálláshelyi vendégforgalmi adatok és trendek mellett elsődleges, kérdőíves adatgyűjtést folytat majd a cég a vízitúra-szervezők, a motoros kishajók gazdái, a hivatásos hajóskapitányok, valamint a vendégek körében. A fejlesztések terveit három alapvető kategóriában készítik el: evezős, jacht és motoros kishajó, valamint kirándulóhajó csoportra bontva. Ehhez természetesen nem hagyhatók figyelmen kívül a különböző környezetvédelmi kitételek, ezért is szükséges begyűjteni minden, a Tisza-völgyre vonatkozó jogszabályt és rendeletet az érintett szervezetektől. A költségbecslés során alprogramonként feltérképezik, hogy a javasolt fejlesztések milyen rendelkezésre álló és várható forrásokból valósulhatnak meg. Vizsgálják, hogy a létrejövő fejlesztésekhez milyen humánerőforrás-fejlesztés szükséges. Az Aquaprofit Rt. minden alprogramhoz elkészít öt részletes túraútvonal leírást, valamint egy konkrét projekttervet, amely adaptálható formaként szolgál a benyújtásra kerülő pályázatokhoz. Az elkészült Tiszai Vízi Turizmus Fejlesztési Program várhatóan augusztus közepén kerül a megrendelő Magyar Turizmus Rt. elé.
Uniós források megszerzése a cél
A II. Nemzeti Fejlesztési Tervben a kormányzat támogatja a Tisza-völgy fejlesztésének különböző lehetőségeit, köztük a turizmust is, amelynek köszönhetően az Európai Unió 2007-13 közötti költségvetési időszakában megszerezhető uniós támogatási források is elérhetővé válnak a régió számára. A jelenleg futó tervezési munka egyik legfontosabb célja, hogy a komoly pályázati feltételekhez kötött források megszerzéséhez szakmai háttéranyag készüljön.