A turisztikai szakállamtitkárság állásfoglalása a havi standolásról

Az Önkormányzati Minisztérium Turisztikai szakállamtitkár titkársága közleményt jelentetett meg a havi standolásról, amely az alábbiakban olvasható.

A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 110. §-ának (10) bekezdésében előírt kötelezettség (havi standolás) alkalmazásával kapcsolatban a Pénzügyminisztérium állásfoglalása alapján az alábbi tájékoztatást adjuk.

A fenti jogszabályhelyen írt nyilvántartás-vezetési (standolási) kötelezettség a Jöt. 63. §-ának (1) bekezdésében meghatározott valamennyi alkoholtermékre vonatkozik. Ezek jellemzően a 2208 vámtarifaszám alá tartozó, a hétköznapi szóhasználatban tömény szeszes italoknak, vagy rövid italoknak nevezett termékek.

A szőlőborra, vermutra, gyümölcsborra, valamint a pezsgőre nem vonatkozik a standolási kötelezettség, mert ezeknek a termékeknek az alkoholtartalma általában nem haladja meg a 22 térfogatszázalékot. Ha viszont az előbbiek szerinti névvel feltüntetett – a 2204, a 2205 és a 2206 vámtarifaszám alá sorolandó ezen – termékek alkoholtartalma esetleg mégis meghaladná a 22 térfogatszázalékot, akkor a Jöt. 63. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint már alkoholterméknek minősülnének, vagyis ebben az esetben ezen „alkoholtermékeket” is szerepeltetni kellene a nyilvántartásban.

Megjegyezhető, hogy ha ez a körülmény fennáll, a termékeken zárjegynek kell lenni, ami a vendéglátó számára egyértelmű eligazítást ad e termékek nyilvántartás-vezetési kötelezettség alá tartozásáról.

A 2207 vámtarifaszámú termékek a gyakorlatban nem fordulhatnak elő vendéglátóhelyeken. E vámtarifaszám alá ugyanis egyrészt a denaturált szesz tartozik, melynek éppen az a jellemzője, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlanná tették, másrészt pedig a 80 térfogatszázalék feletti alkoholok, melyek tulajdonképpen alapanyagok különféle vegyipari termékek, üzemanyagok vagy alkoholos italok gyártásához.

A Jöt. 63. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott alkoholtermékek vendéglátóhelyeken történő forgalmazása jellemzően szintén nem fordulhat elő, ezek a termékek nem italként tartalmaznak magukban alkoholt.

Fentiek alapján tehát – praktikus megközelítésben – azt lehet mondani, hogy a vendéglátósoknak főszabályként azokat a termékeket kell a Jöt. 110. §-ának (10) bekezdése szerint nyilvántartaniuk, amelyek zárjeggyel vannak ellátva.

Az e tárgykörben érintett vállalkozóknak javasolható továbbá, hogy amennyiben egy jövedéki termékkel kapcsolatban számukra nem egyértelmű, hogy kiterjed-e rá a Jöt. 110. §-ának (10) bekezdésében előírt nyilvántartás-vezetési kötelezettség vagy sem, keressék meg a legközelebbi vám- és pénzügyőri hivatalt. A hivatalok pontos elérhetőségére vonatkozó információk a www.vam.gov.hu internetes oldalon találhatók meg.

Dr. Kovács Miklós
turisztikai szakállamtitkár

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.