A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) 110. §-ának (10) bekezdésében előírt kötelezettség (havi standolás) alkalmazásával kapcsolatban a Pénzügyminisztérium állásfoglalása alapján az alábbi tájékoztatást adjuk.
A fenti jogszabályhelyen írt nyilvántartás-vezetési (standolási) kötelezettség a Jöt. 63. §-ának (1) bekezdésében meghatározott valamennyi alkoholtermékre vonatkozik. Ezek jellemzően a 2208 vámtarifaszám alá tartozó, a hétköznapi szóhasználatban tömény szeszes italoknak, vagy rövid italoknak nevezett termékek.
A szőlőborra, vermutra, gyümölcsborra, valamint a pezsgőre nem vonatkozik a standolási kötelezettség, mert ezeknek a termékeknek az alkoholtartalma általában nem haladja meg a 22 térfogatszázalékot. Ha viszont az előbbiek szerinti névvel feltüntetett – a 2204, a 2205 és a 2206 vámtarifaszám alá sorolandó ezen – termékek alkoholtartalma esetleg mégis meghaladná a 22 térfogatszázalékot, akkor a Jöt. 63. §-a (1) bekezdésének b) pontja szerint már alkoholterméknek minősülnének, vagyis ebben az esetben ezen „alkoholtermékeket” is szerepeltetni kellene a nyilvántartásban.
Megjegyezhető, hogy ha ez a körülmény fennáll, a termékeken zárjegynek kell lenni, ami a vendéglátó számára egyértelmű eligazítást ad e termékek nyilvántartás-vezetési kötelezettség alá tartozásáról.
A 2207 vámtarifaszámú termékek a gyakorlatban nem fordulhatnak elő vendéglátóhelyeken. E vámtarifaszám alá ugyanis egyrészt a denaturált szesz tartozik, melynek éppen az a jellemzője, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlanná tették, másrészt pedig a 80 térfogatszázalék feletti alkoholok, melyek tulajdonképpen alapanyagok különféle vegyipari termékek, üzemanyagok vagy alkoholos italok gyártásához.
A Jöt. 63. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott alkoholtermékek vendéglátóhelyeken történő forgalmazása jellemzően szintén nem fordulhat elő, ezek a termékek nem italként tartalmaznak magukban alkoholt.
Fentiek alapján tehát – praktikus megközelítésben – azt lehet mondani, hogy a vendéglátósoknak főszabályként azokat a termékeket kell a Jöt. 110. §-ának (10) bekezdése szerint nyilvántartaniuk, amelyek zárjeggyel vannak ellátva.
Az e tárgykörben érintett vállalkozóknak javasolható továbbá, hogy amennyiben egy jövedéki termékkel kapcsolatban számukra nem egyértelmű, hogy kiterjed-e rá a Jöt. 110. §-ának (10) bekezdésében előírt nyilvántartás-vezetési kötelezettség vagy sem, keressék meg a legközelebbi vám- és pénzügyőri hivatalt. A hivatalok pontos elérhetőségére vonatkozó információk a www.vam.gov.hu internetes oldalon találhatók meg.