A rendezvényen elhangzott, hogy az elmúlt 16 év alatt az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium immár a 7. tárca, amely a turizmust felügyeli. A miniszter azzal indokolta az irányítás átalakítását, hogy így könnyebben megvalósulhat a turizmus és a területfejlesztés között a szinergiahatás. Erre szükség is lesz, mivel az elkövetkező hét év során 8 ezer milliárd forint fejlesztési forrással számoló ÚMFT-ben explicit módon a turizmus fejlesztése önálló célként nem jelenik meg, a foglalkoztatás növelése, illetve a tartós növekedés megteremtése formájában áttételesen viszont igen. Elhangzott, az illetékesek dolgoznak azon, hogy a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia célkitűzései is jelenjenek meg az ÚMFT-ben. Somogyi Zoltán, a tárca szakállamtitkára elmondta, hogy az összes régió Regionális Operatív Programjaiban megjelenik a turizmus, és összesen 260 milliárd forint lesz erre fordítható az ÚMFTben. További pályázati forrásokat jelenthet a turisztikai vállalkozások számára a ROP-on túl a Gazdaságfejlesztési és a Közlekedésfejlesztési Operatív Program is. Somogyi Zoltán azt is hangsúlyozta, hogy olyan vonzerőfejlesztéseket fognak csak támogatni, amelyek a beruházás után fenn tudják tartani magukat. A pályázati kiírások során kiemelt szerepet kap a termálvagyon, a Balaton, a Duna és a Tisza, valamint a kulturális örökségek turisztikai fejlesztése, továbbá a konferenciaturizmus infrastruktúrájának erősítése. Ennek érdekében újra ígéretet kapott a szakma az 5000 fős budapesti konferencia- központ megépülésére, illetve az is elhangzott, hogy a vidéki tudásközpontokban (egyetemek) is épüljenek hasonló, kisebb kapacitású létesítmények, amelyeket külsős megrendelők is igénybe vehetnének. A szakállamtitkárság víziója szerint 2013-ra a GDP 10%-át adja majd a turizmus, és 24 millió vendégéjszakát regisztrálnak majd a kereskedelmi szálláshelyeken, a külföldi turisták átlagos költése pedig 500 euróra emelkedik. Somogyi Zoltán elmondta, hogy a most véglegesedő turisztikai nagyprojektek között 6-8 műemlék fürdő felújítása, 8-10 komplex gyógyhelyi fejlesztés, 2-3 kastélyberuházás, továbbá a fővárosi konferenciaközpont megépülése szerepel. A rendezvényen Bajnai Gordon kormánybiztost helyettesítő Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese, Kovács István Vilmos arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió elvárja, a köz- és civil szféra is vegyen részt a pályázatokkal kapcsolatos döntési folyamatban. Megemlítette, hogy várhatóan lesznek új, innovatív támogatási formák az ÚMFT- b e n , például a meghívásos pályázat, a normatív támogatás vagy a pályázat nélküli projekttámogatás, és általában is cél az egyszerűbb pályáztatási gyakorlat bevezetése. Az első konkrét pályázatok kiírása 2007. január elején várható.
Szaló Péter területfejlesztési szakállamtitkár elmondta, hogy a pályázatokon öt régióban 50 százalék is lehet a támogatási arány, míg a Közép-Dunántúlon 40, Közép-Magyarországon pedig 30 százalék a plafon. Hozzászólásában Wolff Péter, az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke is azt emelte ki, hogy a miniszterelnök korábbi ígéretével ellentétben „az ÚMFTben nem köszön vissza önálló prioritásként a turizmus”. A résztvevők bíznak benne, hogy a találkozón felmerült javaslatokat is beépítik az ÚMFT végleges változatába.
Mányai Roland a szakállamtitkárság főosztályvezető-helyettese
Átalakult a turizmus állami irányítása. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz került ágazatot szakállamtitkárság felügyeli, amelynek létszáma alig a fele a jogelőd Magyar Turisztikai Hivatalénak. Az augusztus elején létrejött szakállamtitkárság turisztikai főosztályának fejlesztésekért felelős főosztályvezető- helyettesi pozícióját az államigazgatáson kívülről érkezett, fiatal szakember, Mányai Roland tölti be. Mányai Roland 1977-ben született Budapesten, angolul, németül és franciául beszél. Első diplomáját a Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Főiskolai Karán, turizmus és hotel menedzsment szakirányon szerezte, majd a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok – Európai Uniós Tanulmányok szakán, illetve a Saint Francis College, New York Nemzetközi Kulturális és Üzleti Tanulmányok szakán diplomázott. Kinevezését megelőzően két éven át az Aquaprofit Rt. szakértője, tanácsadója volt. Korábban az Árindex Kft.-nél pályázati koordinátorként dolgozott, előtte marketingtanácsadással foglalkozott.