A Turizmus Törvény tervezetéről

A közelmúltban 25 szakmai szervezetnek küldte meg a tárca véleményezésre a turizmusról és vendéglátásról szóló törvény tervezetét. A korábban a turizmusirányításban dolgozó munkatársunk elemzése az anyagról. Az előterjesztés egyik pozitívuma a vendéglátás beemelése a turizmusba. A „filozófiai” alapvetés is előnyére változott, mert a TDM modell kiemelésével központibb helyre került a turizmus lebonyolításához nélkülözhetetlen közcélú állami és területi intézményrendszer. De a konkrétumok hiányoznak.

A turisztikai szakma - joggal - sürgette a Turizmus Törvény megalkotását. Ezt nemcsak a szakma presztízse indokolja, erre a turisztikai termék és szolgáltatás minden mástól eltérő, sajátos jellege miatt van szükség. A turisztikai termék önmagában nem eladható, ugyanis két részből áll. A turista a vállalkozásokhoz nem köthető földrajzi, éghajlati adottságok, a kulturális, néprajzi és épített örökség miatt utazik el egy helyre.

Külön turizmus törvényben rögzíteni ennek az általános háttérnek a fenntartásáért, ápolásáért felelős állami, önkormányzati szervek feladatait, valamint a turisztikai vállalkozásokkal történő együttműködésük kereteit kell. Hiszen a turisztikai vállalkozások és szolgáltatások működését már szabályozzák a fennálló törvények és rendeletek. Az irigylésre méltóan kiválóan teljesítő osztrák turizmus törvények is kizárólag e „háttérfeladatokkal” foglalkoznak.

Hangsúlytalan önkormányzatok

A turizmus hátterét biztosító közcélú területi intézményrendszerként a TDM modell szerepel az előterjesztésben. Kérdés, hogy TDM modell a hosszú távú fennmaradását biztosító, még felettébb kidolgozatlan keretek között, igazi döntéshozatalai jogosultság hiányában erre képes-e? Az állam mellett az igazi területi gazda és felelős az önkormányzat, melynek tényleges súlyát a törvénytervezet csak zárójelben ismer el. „(A sok turistát vonzó, komplex turisztikai szolgáltatási kínálattal rendelkező desztinációkban az önkormányzatok jelentős felelősséggel és egyben pénzügyi bevételi lehetőséggel is rendelkeznek.)”.  Az új és már elfogadott Önkormányzati Törvényben viszont sajátos módon a turizmus szó nem szerepel! Az Önkormányzati Törvény szerint az önként vállalt feladatok nem veszélyeztethetik a kötelező feladatok ellátását. Következésképpen a turizmus általános feltételeinek biztosítása mellékes és tetszőleges lenne még a kiemelt turisztikai településeken is? Nincs szó benne az üdülőhelyi díjak és az IFA kiszabhatóságának és felhasználásának konkrét szabályairól sem.

Ki, miből tartja fenn a TDM-eket?

Nemcsak a TDM hálózat van messze a teljes kiépítettségtől, hosszú távú finanszírozása is bizonytalan. Az állami szint (Magyar Turizmus Zrt.) költségvetése nincs törvényben rögzítve. A biztos pontok az önkormányzatok, melyek kötelesek a turizmus közcélú feladataihoz a forrást biztosítani, ” A helyi önkormányzat az illetékességi területén beszedett helyi idegenforgalmi adó összegét, valamint a helyi idegenforgalmi adó összegéhez igazodó költségvetési hozzájárulást helyi turizmust támogató célra köteles felhasználni”.

A Turizmus Törvény ebből a forrásból ugyancsak „ellátja” turisztikai feladatokkal az önkormányzatokat. A gyógyfürdők fenntartása, a városkép felújítása, karbantartása, a helyi reklámeszközök előállítása mellett csak egy pont a helyi TDM szervezethez való hozzájárulás. De e viszonylag csekély összeg mellett hozzá kell járulnia a régiós TDM fenntartásához is.

Hogy miből élnek majd a középszintet képviselő térségi TDM-ek, eléggé bizonytalan, hiszen a tervezet szerint „A térségi TDM szervezetek működését a helyi TDM szervezetek finanszírozzák.” Feltételezhetően állami és uniós pályázati támogatások és a vállalkozók hozzájárulása képezné a TDM-ek működésének további tartós pénzügyi alapjait, de erről részletesebb információt nem tartalmaz a tervezet. (Kivéve a 49.oldalon található kitételt, miszerint a régiós TDM - eket 50 százalékig az állam finanszírozná).

Túl korán, vagy túl későn?

Az 55 oldalnyi előterjesztés nyilván lerövidíthető. A szakmai definíciók átgondolhatók, például megkérdőjelezhető, hogy a közétkeztetés és a munkahelyi étkeztetés is e törvényhez került. A definíciókat és a turisztikai vállalkozásokra érvényes eddigi jogszabálygyűjteményt mellékletként csatolva lényegesen átláthatóbb is lenne az anyag. Tartalmilag mind a TDM modell részleges kidolgozásával, mind a felügyelő hatóságok kijelölésével kapcsolatban hiányérzetünk van. A kamarák szerepe megemlítésre se került. Lehet, hogy az Önkormányzati Törvényhez képest túl későn, a TDM modell és ebben az állam, az önkormányzatok és vállalkozások kötelezettségének részletes szabályozásához képest túl korán került terítékre a Turizmus Törvény?


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.