Ukrajna hatalmas és gazdag ország. A csernozjom nemcsak a legjobban termő feketeföld, hanem rengeteg ásványi kincset is rejt. A 2,6 milliós Kijev látszólag egy ugrással hagyta maga után a szürke múltat. A belváros és a régi kereskedőnegyed, a Podol, szinte valamennyi – főként eklektikus – házának homlokzatát felújították, a felrobbantott vagy lepusztított pravoszláv templomokat, monostorokat újjáépítették. A Szt. Mihály, Szt. András, Szt. Szófia katedrális, a 11. századból származó híres Kijev-Pecserszk barlangkolostor szó szerint régi fényében ragyog, hiszen többmázsányi aranyfüst borítja a számtalan hagymakupolát. Az ukrán fővárosban jelenleg száz templomot tartanak számon, és a gombamód szaporodó lakótelepeken a házakkal egy időben a templomokat is felépítik. A Dnyeper óriási, a parkok nagyok és ápoltak (Kijev minden lakosára 350 négyzetméternyi zöld jut), a Függetlenség tere alatti bevásárlóközpontban nyugati világmárkák boltjai sorakoznak. A győztes háború befejezésének 60. évfordulóján, a békés, narancsszínű forradalom „színpadán”, a főutcán (Krescsatik) hullámzott a vidám, a popzenekarokat, az ital-étel árusító bódék választékát és a tűzijátékot élvező fiatalság. A sok kitüntetéssel felvonuló veteránok az óriási „haza-anyácska” többemeletnyi magas fémszobránál ünnepeltek. Kijev utcái mára már körbefogták azt az erdős dombot, melyet a mai napig az „ugorok hegyének” neveznek annak emlékére, hogy több mint ezer éve itt táboroztak a magyar törzsek az új hazát kereső úton. A millennium évét egy magyar emlékmű őrzi. Kapcsolataink korábban sokkal szorosabbak voltak: a magyar középkor királyai nyugaton és keleten is kötöttek házassági szövetségeket, Bölcs Jaroszláv, kijevi nagyfejedelem leánya például így lett királyné Magyarországon.
Kijevet egyelőre a külföldi üzletemberek fedezték fel, de nem nehéz megjósolni, hogy hamarosan a városlátogató túrák egyik kedvelt célpontja lesz. (Kijev és Budapest között heti tíz repülőjárat közlekedik). A felújított Lybid szálló kifogástalan szolgáltatásokat nyújt, a hangulatos, lejtős utcácskák Montmartre- szerű kirakodó vásárok színterévé alakultak, ahol a népművészeti termékek, giccses és művészi festmények békésen megférnek Lenin, Sztálin, Gorbacsov, Jelcin, sőt Bin Laden Matrjoska babaszerű feldolgozásával. A belvárosban egymást érik a kis, ötletesen kialakított, modern lokálok, bárok. A legtöbb helyen élő zenével szórakoztatják a vendégeket.
Krím – a fésületlen szépség
Míg Kijev arculata ismerős, nagyjából a monarchiabeli nagyvárosokhoz hasonlít, a Krím nem mutat egységes képet. A híres félszigetet – stratégiai helyzete és szépsége miatt – minden „arra tévedő” nép megpróbálta meghódítani. A kisázsiai görögök, a genovai hajósok, a tatárok, törökök, oroszok jelenléte mind nyomot hagyott a szigeten. Antik romok, olasz erődítmények, tatár kánok székhelyei (Bahcsiszeráj) és óriási Lenin-szobrok keverednek egymással. A Massandra, az 1897-ben felépített impozáns és óriási borpince történelmi homlokzata szinte beroskad a máig rajta díszelgő hatalmas vörös csillagtól.
Évtizedeken át a Krím volt „az üdülőhely” a Szovjetunióban. 1961-ben Hruscsov Ukrajnának ajándékozta az autonóm köztársaságként működő félszigetet, ahol a mai napig orosznak vallja magát a lakosság többsége. A Szimferopol repülőterére érkezők a birodalom leghosszabb, de mára lepusztult trolijáratán vagy bérelt minibuszon jutnak tovább a félsziget délkeleti tengerpartjára. Festői hegyvonulat lábánál, a Fekete-tenger jótékony kiegyenlítő hatása révén speciális mikroklíma alakult ki, ez tette híressé az itteni üdülőhelyeket. Télen nincs hideg, nyáron sincs forróság, szanatóriumi az éghajlat. Szudak, Alusta, Massandra, Jalta, Alupka üdülőhelyeken a bizarr hegyormok lábánál ma is több a szanatórium, mint a szálloda. A burjánzó növényzet, a hegyoldali fekvés, a tengerre panorámát nyújtó sétautak biztosítják az exkluzív üdülőparadicsom létrejöttének feltételeit. Látnivaló és kirándulóhely Jalta környezetében is bőven akad. A leghíresebb talán Livadia, a cárok fehér kastélya, a világháborút lezáró Jaltai Konferencia helyszíne. A britek kedvence Alupka, a Voroncovkastély, amely Churchill szálláshelye volt a konferencia idején. A Krím emblematikus kastélya, a Fecskefészek fehéren ragyog a kék tenger felett. Szevasztopol legendává vált, a város tengerészeti központ, fontos hadikikötő, neve nagy harcokat idéz.
Nyikolaj Terescsenko, a CTDC (Krími Turisztikai Fejlesztési Központ) vezetője ismertette a wellness-gyógy szektorban megvalósuló beruházásokat. Az elkészült 3-4 csillagos házak tökéletesen eleget tesznek a nemzetközi elvárásoknak, többnyire keleties stílusú fürdőkkel és üléstermekkel is el vannak látva (Hotel Alusta, More, Oreanda, Bristol). A gyerekes családok kedvéért óriási aquapark is létesült Alustában, gyönyörű kilátással az alant fekvő tengerre. Még az egykori birodalom legnagyobb szállodája, a 2500 szobás Jalta szálló is besimul a hegyek karéjába, a gazdag növényzetbe.
A régi, hangulatos utcaképek helyreállításához azonban még idő kell, a romjaiban is szép egykori nyaralók gazdára várnak. Az elegáns szállókhoz mérten az út menti pihenőhelyek elmaradottak. Az imázsépítésben, az idegen nyelvű promócióban van még behoznivaló. Krími utazást jelenleg tudomásunk szerint nem kínál magyar utazási iroda.
Az ukrán konyha könnyű és ízletes
Ukrajnában az étkezés többnyire többórás kellemes szertartás. A vodkával nem takarékoskodnak, de a mellé felkínált előételek sokasága kiegyensúlyozza a hatást. A marinált, savanyított erdei gombák, karfiol és padlizsán mellett automatikusan az asztalra teszik az uborkából és paradicsomból készült friss salátát. Külön tálkákba egész halom petrezselymet, kaprot, mentát is felszolgálnak. A gombával, túróval, hússal töltött derelyéhez joghurtöntet jár, és még mindig az előételeknél tartunk. Kellemesen savanykás a borscs, a káposztából és többféle zöldségből készített leves. Üdítő, egészséges, könnyű és ízletes az ukrán konyha. Nemzeti italkülönlegesség a Percovka, a mézes-erős paprikás vodka. A borok közül a Krímben termelt édes madeira vagy portói jellegű borok híresek.