„1977. óta dolgozom az idegenforgalomban, jó néhány egyházi intézményben (templomban, mecsetben, zsinagógában) megfordultam idegenvezetőként itthon és külföldön, de a budapesti Szent István Bazilikában 2012. áprilisától „bevezetett” gyakorlattal sehol sem találkoztam.
Sok egyházi intézményben (pl. a budapesti Mátyás templomban, a Dohány utcai Zsinagógában, és még sorolhatnám) belépőjegyet kell a látogatóknak venni. Erről tájékoztatják az utazási irodákat, idegenvezetőket, az odalátogató vendégeket. Mindenki tisztában van azzal, hogy látogatása során belépőjegyet kell váltania. Ez teljesen rendben van. A belépőjegy árát az irodák előre belekalkulálják a programok árába.
Más helyeken nincs belépőjegy, de elfogadnak adományt, mely önkéntes alapon adható az intézmény javára. Ez is rendben van.
A Szent István Bazilikában kialakult „új rendszer” azonban elfogadhatatlan. A bejáratnál elhelyezett adománygyűjtő doboz mellett áll az intézmény egyik munkatársa, aki „Hello, hello” kiáltásokkal megállítja a betérő vendégeket és követeli az adományt: „200 forint vagy 1 euró” közli hangosan, ellentmondást nem tűrően.
Május 30-án amerikai csoporttal tértem be a Szent István Bazilikába. A munkatárs elállta utunkat és követelte a fejenként 200 Ft-ot. Mivel közöltem, hogy az adomány ADHATÓ, és megkértem, hogy ne zaklassa a vendégeket, követett a templom belsejébe és ott is folytatta a templomba nem illő viselkedést.
Június 6-ai látogatásunk során egy másik munkatárs még ennél is agresszívebben követelte az adományt, majd egy nyugtatömbbel a kezében követte a csoportot, a külföldiek körében megbotránkozást okozva hangoskodott, a látogatók körében azt a benyomást keltve, hogy itt az idegenvezető vagy az utazási iroda elmulasztja a „jogos belépődíj” megfizetését.
Kifelé menet egy másik munkatárs a Szent István Bazilika Gondnoksága nevében a Plébános Úr levelét nyújtotta át, amely a következőket tartalmazza „A Szent István-bazilikában március második felétől kérjük, hogy a templomba látogatók belépéskor jelképes összeggel (200 Ft vagy 1 euró) járuljanak hozzá a templom fenntartási és restaurálási munkáihoz.” Tehát „KÉRJÜK”, nem pedig „követeljük.”
A szakmában dolgozó kollégákkal konzultálva megállapítható, hogy a Szent István Bazilikában alkalmazott gyakorlat negatív hatást fejt ki, nemcsak a főváros, hanem a Magyar Katolikus Egyház kárára, ront Magyarország megítélésén.
A munkatárs által felhozott érv: „Mit számít a külföldieknek 1 euró”, nem elfogadható magyarázat. Ha van belépődíj, azt előre tudja az utazási iroda és az idegenvezető, és betervezi a költségvetésébe. Fejenként 1 eurót egyetlen iroda sem tud előre be nem tervezetten egy városnézés költségvetésébe beépíteni. Saját zsebből sem fizetheti az idegenvezető az „adományt”.
Javaslatom: vagy vezessék be hivatalosan a belépődíjat, és akkor mindenki eldönti, hogy bemegy-e vagy sem (lásd: Mátyás templom), vagy szűnjön meg a megalázó gyakorlat: az adomány követelése Isten Házában, Budapest legnagyobb katolikus intézményében.
Érdemes lenne megszólaltatni a bazilika plébánosát, a szakma kíváncsian várja válaszát.
(Megkeressük, ígérjük – a szerk.)
Üdvözlettel
Németh György
Robinson Travel Utazási Iroda