– Az Üsztöke török eredetű név, az üsztök egy olyan szerszám volt, amellyel a lovakat nógatták. A Botond tősgyökeres magyar név.
Egész életében a szállodaiparban dolgozott. Hogyan kezdődött?– Gyerekként tetszett, hogy milyen lelkesedéssel beszél a munkájáról tíz évvel idősebb nővérem, aki már akkor szállodában dolgozott. Volt ládikója is, tele a hotelvendégektől kapott ajándékokkal...
Pályafutása során eddig is gyakran kapott nagyon nehéz feladatokat; több szállodát irányított egyszerre, később pedig többek között levezényelte az Ibis Volga Szálló, a Mercure Buda, a Novotel Congress és a Budapesti Kongresszusi Központ (BKK) felújítását. Mi a jelenlegi feladata?– Az idei év elején átalakult az Accor- Pannonia szervezeti felépítése. Addig az üzemeltetésért felelős négy márkamenedzser, illetve az igazgatók álltak a vezérigazgató alatt, az új rendszerben pedig – némi leegyszerűsítéssel– három közvetlenül a vezérigazgató alá tartozó pozíció van, ezek közül az egyik az enyém. Lényegében én felelek minden olyan szakmai támogatási területért, amelyre a szállodáknak szüksége van.
Az Accor vezérigazgató-helyetteseként valószínűleg nagyon sokféle elvárásnak kell eleget tennie.– Már voltam ilyen nehéz helyzetben akkor, amikor még a privatizáció előtt a Pannonia szállodalánctól elvont tizenhét szállodát igazgattam egyszerre, és meg kellett felelnem az Állami Vagyonügynökség, a Pannónia szállodalánc és befektetők elvárásainak. Később pedig, amikor visszakerültem a szálloda élére, meg kellett szokni a sztenderdeket. Nagyon nehéz ezt nagyobb megalkuvások nélkül megélni. Ha valaki évtizedeken át szállodaigazgató volt, nyilván nem könnyű azzal szembesülnie, hogy megmondják neki, hogyan adhatja a mézet.
Milyen volt a 2005-ös év a szállodáknak?– Jó év volt, mert sok turista jött Magyarországra. A kihasználtságuk nem volt rossz, de tegyük ehhez hozzá rögtön azt is, hogy az átlagárak elég alacsonyak voltak. A 2001-es London-szindrómának („bármi áron, csak tartsuk meg a vendégeket”) ma is érezzük a hatását; abban az évben nálunk is annyira visszaestek az árak, hogy várhatóan csak az idén érjük el a 2001-es átlagos szintet.
Ha az előbbi logikánál maradunk, akkor mondjuk azt, hogy az alacsony átlagár jó a vendégnek, de nem a szállodának és a tulajdonosnak. Az áremelkedés viszont éppen fordítva...– Igen, csakhogy közben például a törökországi árak az egyharmadukra estek vissza, és az nem az egyetlen hely, ahol a szállodák nagyon olcsón kínálják a szolgáltatásaikat. Ez a többiek számára azt jelentheti, hogy nem az árral, hanem a szolgáltatások minőségével kell versenyezni.
Vagy az országok egyedi vonzerejével... Magyarország mennyire vonzó célpont ön szerint?– Sokan látták már Budapest nevezetességeit. Még egyszer csak akkor jönnek el, ha úgy látják, megkapták a pénzükért azt a szolgáltatást, amelyet szerettek volna, és jól érezték magukat. Mi mindent megteszünk, hogy javítsunk szállodáink színvonalát, de legalább ennyire fontos, milyen élmények érik őket Budapesten a szállodán kívül.
Ön részt vett a Budapest Congress Trade Center – az egykori BKK – felújításában. Milyen jövőt jósol a létesítménynek? Mekkora konkurenciát lát a megvalósulás előtt álló konferenciaközpontokban?– Ha Budapest konferenciát akar szervezni, akkor nem az itt épülő konferenciaközpontok versenyeznek egymással, hanem a város mondjuk Barcelonával. Az államnak el kellene döntenie, profitorientált vagy nem profitorientált módon kívánja-e működtetni mondjuk a saját, egyszer felépülő konferenciaközpontját. Ha azt akarják, hogy gyorsan megtérüljön a beruházás, akkor nem lesznek olcsók a konferenciák. Ha viszont az a cél, hogy sok vendég jöjjön Magyarországra, akkor nem a konferencia-központból, hanem a hozzá kapcsolódó szolgáltatásokból kell, hogy nyereség termelődjön.
Mondana valamit a terveiről? Mi az, amit a legfontosabbnak tart az életben?– Számomra nagyon fontos megfelelni a követelményrendszereknek, jól megoldani a feladatokat. Amire folyamatosan törekszem, az a nyugodt, kiegyensúlyozott életvitel. Ebben nagyon sokat segít a családom. Meg vagyok győződve arról, hogy csak úgy lehet száz százalékos munkát végezni, ha biztos háttér van az ember mögött.
Született
1953. augusztus
Család
Iskolák
• 1976-1980 Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Főiskola
Munkahelyek
Hobbi
• Tenisz, síelés