Antun Vidić

Legutóbbi számunkban már jeleztük: volna itt egy vendéglős, akit talán érdemes lenne bemutatnunk az olvasónak. Nos hát akkor következzék Vidić uram, a múlt számunkban már megénekelt horvát vendéglő tulajdonosa.

2ht Milyen volt az élet Szabadkán?

– Egy gyönyörű, nagy és gazdag város. Itt van Európa legmagasabb városháza, pontosan 100 méteres. És képzelje, ez a város, hiába nőtt és fejlődött, a sokkalta kisebb Kalocsának fizetett adót. Egyszer aztán a helyi hatalmasságok felkerekedtek, s meg sem álltak Ferenc „Jóskáig”. Vittek neki százezer aranydukátot, meg ezer lovat, ajándékba. A király hümmögött: ajándék, ajándék, hát valamit csak akartok ezért? Mire kinyögték: azt kérjük, hogy legyünk szabad, királyi város. Ferenc Jóska vett egy papírt, és ráírta, hogy mától az a hely szabad. Így született Szabadka.

2ht Miért ment először pont Németországba?

– Miért, miért? Mert nem volt pénzem messzebbre. Ausztráliába, Új-Zélandba vágytam, de csak Ludwigshafenig jutottam. Ott találtam meg azt a munkát, ami tulajdonképpen egész végig elkísért: erőművek és olajfinomítók mérő-irányító technikusa lettem.

2ht Afrikába is ezért került?

– Pontosan. Azokon az országnyi vidékeken jó, ha voltunk tízen, akik értettünk a szakmához. Rengeteget kerestünk, akkoriban 4000 dollárt havonta. És képzelje el azt az országot, ahol a papírpénzedért a bankban aranyat adnak! Egy idő után már az egész vagyonomat magamon hordtam: volt egy duplaszéles övem, s abban sorakoztak az arany randok. Letenni, otthagyni sehol nem lehetett.

2ht Akkor miért jött vissza Európába?

– Mert polgárháború tört ki, én meg békésebb vizekre eveztem. De persze sokáig nem bírtam, csábított a nagy pénz, újra Afrikába vágytam. Pokoli körülmények között dolgoztunk. Ugyebár ezekben az iszlám országokban sem inni, sem csajozni nem lehet.

2ht És ezt be is tartották?

– Hát... Azért néha a külföldi hajókról leengedtek kötélen a tengerbe 20-25 üveg whiskyt, a mi búvárunk meg kiúszott érte. De nagyon nem lehetett abban a hőségben inni. Viszont három hónap munka után kaptunk négy hét pihenőt. Na, akkor kezdődött az élet. Én például mindig Magyarországra jöttem; az akkoriban nyíló Hiltonnak, mondhatom, évtizedeken át törzsvendége voltam.

2ht Mikor jött először Magyarországra?

– 1964-ben. Még nem volt útlevelem, de megnyitották a kishatárforgalmat. Felültem egy ócska női biciklire, s felkerekeztem Szegedre. 42 kilométer oda, 42 kilométer vissza.

2ht Kínában is olajfinomítókat szerelt?

– Nem, az a három év kivétel. Hongkongban megcsináltuk a világ első angolnatenyésztő telepét. Én terveztem meg az ideális vizet: milyen meleg legyen, mennyire oxigéndús, milyen legyen a pH-ja, hogyan menjen az automatikus etetés. Évi 300 tonna angolnát gyártottunk, azt mondták, egész Tokió ezt eszi. Ez aztán annyira megtetszett az ottaniaknak, hogy még két hasonló telepet csináltunk a környéken.

2ht Norvégia?

– Ott ismét olajoztunk: a NATO tengeralattjáróinak volt arrafelé valami eldugott kikötője, s oda jártak tankolni. De ez csak egy év volt, mert utána megcsináltam a saját cégemet. Hatalmas tengeri fúrótornyok felújítását vállaltam. Sokat kerestem, rengeteg emberrel dolgoztam. Aztán elérkezett 1991. július 17-e, amikor azt mondtam az embereknek, hogy mindenki elmehet fizetett szabadságra. Volt nagy öröm. Én meg hazamentem, és beálltam önkéntesnek, hogy megvédjem a hazámat. Aztán, amikor megszületett a horvát reguláris hadsereg, leszereltem, s átjöttem Magyarországra. Úgy tűnik, most már végleg. Előbb egy horvát business-centert hoztam össze, aztán egy áruházat, majd az utazási irodát, s most decemberben kinyitottuk Budapest első horvát vendéglőjét. (Hogy milyen, előző számunkból kiderült – a szerk.)

2ht Vidić úr, ön bejárta a világot. Szeretném megtudni, hogy annyi munka, fáradságos tapasztalat után, egy élet esszenciájaként, mit válaszolna arra a kérdésre, hogy milyen típusú a legjobb nő?

– Milyen? Amelyik tetszik magának. A többi aztán kialakul.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.