A címmel azon városok helyi önkormányzatát ismerik el, amelyek a kulturális, művészeti életüket kiemelkedően fejlesztik, támogatják, kulturális értékeiket példaértékűen mutatják be.
A nyertes települések számára a Magyar Turizmus Zrt. kiemelt promóciós támogatást biztosít egész éven keresztül.
A „Kultúra Magyar Városa” címet 2005 óta évente egy alkalommal, lakosságszám szerint 3 kategóriában – megyei jogú városok, 10.000 lakos feletti, 10.000 lakos alatti – pályázhatnak a városok önkormányzatai. A döntésnél figyelembe veszik a város kulturális aktivitását, a városfejlesztési tervek kulturális elemeit, a kulturális beruházásokat, a kortárs művészet és kreatív ipar szerepét és teljesítményeit, a város külső-belső kapcsolatait, kulturális turisztikai helyzetképét (pl. fesztiválok, kulturális turisztikai programok), a turisztikai infrastruktúra meglétét, állapotát, valamint a fenntartható fejlesztések és az esélyegyenlőség meglétét.
A címet a szakmai zsűri a megyei jogú városok kategóriában idén Egernek és Győrnek, a 10.000 lakos feletti kategóriában Vácnak, míg a 10.000 lakos alatti kategóriában Ráckevének ítélte oda.
Az ünnepélyes díjátadóra április 13-án került sor a Művészetek Palotájában. Az elismerést jelképező plakettet és oklevelet Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter, Bozzay Andrásné az ÖM Turisztikai Szakállamtitkárságának főosztályvezetője és Dr. Róna Iván, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgatója adta át.
A zsűri, idén először – a Kultúra Magyar Városa címet elnyert városokon kívül – külön elismerésben részesítette azt az öt települést, amelyek pályázatait a zsűri kiemelkedőnek értékelte. Az oklevelet nyert városok: Ajka, Kazincbarcika, Nyíregyháza, Szentes és Szolnok.
A „Kultúra Magyar Városa” címet eddig Kecskemét, Keszthely, Vasvár (2005), Székesfehérvár és Sárospatak (2006), Miskolc, Gyula és Tokaj (2008), valamint Szombathely és Balatonfüred (2009) nyerte el. (MT. Zrt.)