Korábban kínai turisták csak csoportosan utazhattak Tajvanra. Az intézkedést az a félelem indokolta, hogy felügyelet nélkül könnyen túlléphetik a kéthetes vízum engedélyezte tartózkodást, azzal a céllal, hogy a viszonylag előnyösebb tajvani munkaerőpiacon találjanak állást.
Az első, egyéni turistákat szállító repülőgép Sanghaj érintésével kedd reggel szállt le a tajpeji Szungsan repülőtéren. Előzőleg egy másik, mintegy tízfős csoport Tajcsungba utazott a tajvani fővárostól egyórás repülőútra fekvő Csinmen-szigetről, ahová a dél-kínai Hsziamenből (Xiamen) hajóval érkezett meg.
A Kínával való kapcsolatok javítására törekvő Ma Jing-zsou tajvani elnök lelkesen üdvözölte az egyéni turisták keddi érkezését.
Tajvan 1949-ben polgárháborúban szakadt ki Kínából. A hivatalba lépése óta eltelt három évben Ma a kereskedelmi kapcsolatok kiszélesítésével és a közvetlen érintkezések számának növelésével hat évtizede nem látott mértékben enyhítette a Peking és Tajvan közötti feszültséget. Az enyhülés ellenére Kína kitart amellett, hogy Tajvant saját területének tekinti, s eltökélt az egyesítésre, ha lehet, meggyőzéssel, de ha kell, erővel is.
Tajvani illetékesek a kínai turisták számának növekedésétől azt várják, hogy Kína jobban elismeri az ottani egypártrendszertől jelentősen különböző tajvani demokratikus társadalmat. Tavaly 1,6 millió kínai turista látogatott Tajvanra, mintegy 61 milliárd új tajvani dollárral (2 milliárd USA-dollár) növelve a sziget bevételeit. Utazási irodák az egyéni turisták érkezésétől további 5 milliárd új tajvani dolláros bevételt várnak 2011 végéig.
Forrás: MTI