Jó bor terem...
A Balaton körül már kétezer éve zamatos fehérborok előállítására alkalmas szőlőfajtákat termesztenek. Cserszegtomajon feltártak egy kelta ivóedényt „Da Bibere” azaz „Adj innom!” felirattal. A borászat nemes hagyományainak újraéledéséről számtalan, festői fekvésű borház, borpince tanúskodik. A borturizmus (borkóstolás, szállás, programkínálat) elindult hódító útjára. A borászok a népszerű balatoni hajózásban újabb lehetőséget fedeztek fel boraik népszerűsítésére – mondta Végh Endre, a Balatonfüred és Környéke Borút Egyesület elnöke. Ők és a Badacsonyi borút, a Balaton-felvidéki borvidék, a Somlói, a Balaton-melléki, a Délbalatoni borutak borászai összefogtak a Balatoni Hajózási Rt.-vel. A Magyar Turizmus Zrt. és a Balatoni RTPI támogatásával a balatoni szezont a május 13–14. között megrendezett Bor-ha-jó rendezvénnyel nyitják.
Reformkori présházak, helyi ízek
A hajdani balatoni kultúrtájat – a szőlők közé épült reformkori, parasztbarokk présházakkal, a dióés mandulafákkal körülvett fehéríves- tornácos falusi portákkal –, a falusi vendéglátók, vendéglősök, borászok kezdik újjáépíteni. Egyre több szolgáltató érzékeli, mekkora az igény az egyedi és tájjellegű házakra, vendégfogadó helyekre. A hólyagos csempés, rakott kályhák, a kemencék, a régi kerámiák, a szőlőtermesztés muzeális értékű eszközei, prései, hordói ma már a „colour locale” elmaradhatatlan részei. Ritka gyöngyszem egy-egy eredetiben fennmaradt kisnemesi kúria, mint az Udvarház étterem Felsőőrsön. A tulajdonos az ételek tekintetében is merít a hagyományokból, elveszettnek tűnő helyi ízeket ment meg.
A falusi vendéglátás háziasszonyai ma is a maguk főzte lekvárral, a nagyanyáiktól örökölt titkos receptek alapján készült pogácsákkal, körözöttel, aszalékkal csábítják a vendégeket. A pálinka és a bor is itteni gyümölcsből készül, a hozzá való sós mandulát is helyi alapanyagból állítják elő az ügyes asszonyi kezek. A balatoni halak királya, a fogas ünnepi fogásként kerül a terítékre. A roston, egészben sült fogas kecses ívével nemcsak gasztronómiai, hanem esztétikai élmény is.
Wellnessköntösben a régi receptek
A Balaton környéki wellness szállók az értékes és hagyományos helyi alapanyagok, ízek felhasználásának helyi bázisai. Zámbó Tibor, a hévízi NaturMed Hotel Carbona vendéglátás-igazgatója úgy véli, a reformkoszt nem ellentétes a helyi, hagyományos ételekkel, sőt. Lassan rá kell jönnünk, hogy eleink nemcsak azt tudták, mi a jó, de azt is, mi az egészséges.
A tönkölykenyér, a teljes kiőrlésű lisztből vagy rozslisztből készülő tésztafélék, a mézzel, lekvárral ízesített sütemények, a sok aszalt gyümölcs, a magvak, a tökmagolaj sem új találmány.
A balatoni halak, egykor a Somogyban makkoltatott disznók (ma meg a mangalica), az erdei vadak húsa kifejezetten egészséges. A Carbona wellnessbüféasztalán a helyi ételek, mint a tejfölös prósza, a roston fogas, a zalai vargányaleves, a vadpörkölt, finomított, könynyített, zsírtalanított formában mind megtalálhatóak.
A siófoki Residence Conference & Wellness Hotelben a marhahúsos fogások kizárólag szürkemarhából készülnek, a sertéshúst a mangalica képviseli, sok a vad és a főként balatoni halétel, nagy a saláta- és gyümölcsválaszték.
A Hotel Marina-Portban, Balatonkenesén a tájjellegű ételek közül a balatoni halak a legkeresettebbek.