Az Isztambul 2010 vállalkozás szinte összes vezető tisztségviselője, valamint Egemen Bagis, Törökország uniós ügyekkel megbízott minisztere - isztambuli török parlamenti képviselő - is megjelent a fogadás előtt tartott pódiumbeszélgetésen, amelyet a parlament egyik zsúfolásig megtelt tanácstermében tartottak. Azt a kérdést járták körül, hogy miként is lett Isztambul, az EU-hoz egyelőre nem tartozó, de oda nagyon igyekvő Törökország kontinenseket összekötő nagyvárosa európai kulturális főváros, és hogy mit jelent ez Törökország, illetve Európa számára.
Isztambul ebben az évben a magyarországi Pécs - Cengiz Aktarnak, az Isztambul 2010 projekt uniós tanácsadójának a megfogalmazása szerint "a leginkább ottomán magyar város" -, valamint a németországi Essen mellett szervezhet uniós támogatással olyan kulturális rendezvényeket, amelyek az európai kulturális főváros címhez kötődnek. Az unió tagállamai egy ideje eddig lehetővé tették, hogy olyan városok is pályázhassanak erre a címre, amelyek nem EU-országban találhatók. Ettől az évtől kezdve ilyen lehetőség, egyelőre legalábbis, nem lesz - közölte a pódiumvita előtt tartott sajtótájékoztatón Ann Branch, az Európai Bizottság kulturális főigazgatóságának osztályvezetője.
Isztambul Ukrajna fővárosával, Kijevvel versenyzett a kitüntető címért, és miután megkapta a lehetőséget, hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy megszolgálja a bizalmat. A kulturális főváros projekt három ágon valósul meg. Az egyik a tudatos városfejlesztés, amely a kulturális örökség megőrzését szolgáló beruházásokat jelent, a második a mintegy ötszáz idei nagyszabású kulturális rendezvény, a harmadik pedig - ez utóbbihoz szorosan kapcsolódóan - a turisztikai vonzerő növelése.
Isztambulba a korábbi esztendőkben évente mintegy 7 millió turista látogatott, és ezt a számot 2010-ben igyekeznek 10 millióra növelni - közölte az MTI kérdésére Hüsamettin Kavi, az Isztambul 2010 projekt tanácsadó testületének elnöke. A külföldi turisták eddig átlagosan két és fél napot töltöttek Isztambulban, és a 2010-es programsorozattal az is el szeretnék érni, hogy ez az időtartam növekedjék.
Bagis miniszter a pódiumvitán és a fogadáson is kitért arra, hogy Törökország "ugyanúgy megérdemli" az EU-tagságot, mint ahogy Isztambul - a kelet-római birodalom, a bizánci birodalom, illetve az ottomán birodalom egykori fővárosa - most méltán kiérdemelte az Európa kulturális fővárosa címet. Kiemelte a város vallási, etnikai sokszínűségét, Isztambult a kultúrák találkozó helyeként mutatta be, és ezt azzal illusztrálta, hogy ha isztambuli irodájának három ablakán kinéz, akkor mecsetet, keresztény templomot és zsinagógát is lát. "Isztambul, Európa 2010-es kulturális fővárosa lehetőséget ad az európaiaknak arra, hogy ebben a városban felfedezzék saját kultúrájuk gyökereit is, és ezzel nagyot lépjenek előre a kölcsönös megértés felé" - olvasható az isztambuli projekt tájékoztató füzetében. (MTI)