Amint azt a szervezők, a Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) vezetői hangsúlyozták, már két éve tervezték a tanácskozást, hiszen már akkor szükségesnek tartottak lépéseket tenni a fővárosi turizmus fellendítése érdekében. Pedig az igazán lehangoló statisztikai adatok csak ezt követően láttak napvilágot: amint azt Erdei János elnök elmondta, az már önmagában is abszurd, hogy bár 2006 és 2010 között 13 százalékkal nőtt a fővárosban a szállodai kapacitás mértéke, a bevétel mégis 17 százalékkal csökkent. A 2010-es adatok alapján az előző évhez képest a magyar szállodaipar egyébként a szobafoglalást tekintve 28 európai ország közül mindössze ötöt tudott megelőzni, míg Budapest 41 nagyvárosból csupán egyet – Prágát.
S bár az idei esztendő első negyedéve már némi elmozdulást jelez a holtpontról, ezen számok tükrében a szakember megkérdőjelezi az elmúlt egy-két évben létesült újabb fővárosi 2600 szállodai szoba létjogosultságát. A szomorú tavalyi adatok főbb okai közt Erdei János a krízis miatti csökkenő kereslet mellett elsősorban a turizmus szereplői (főváros-kerületek) közötti együttműködés zavarait, az ágazatban érdekeltek túladóztatását, valamint a brand és az igazán vonzó események hiányát említette.
Csomós Miklós oktatásért és kultúráért felelős főpolgármester-helyettes arról beszélt: hivatalba lépésükkor számos nehézséggel kellett szembenézniük. Ilyen volt például a főváros katasztrofális pénzügyi helyzete, vagy hogy tavaly év végén az idegenforgalmi törvény a kerületek javára módosult a főváros érdekeivel szemben. Szintén a hátrányos örökséghez tartozik, hogy a turisztikai hivatal bizonyos ügyei közül jelenleg négyben is folyik nyomozás, s ahogy a városvezető közölte, ez még közel sem biztos, hogy a végleges szám.
Az ágazatban végrehajtandó alapvető teendők egybevágnak a korábban Tarlós István főpolgármester által meghirdetett program egyik legfontosabb elemével, a rendteremtéssel. Így szükségesnek vélik, hogy például a közterületek újra eredeti funkciójukat lássák el, és megszüntessék a városnéző buszok és az idegenvezetés engedélyeztetése körüli anomáliákat. Szükséges lesz tudni a források megfelelő célba juttatása miatt, vajon a turizmus hogyan, milyen mértékben hat a gazdaságra – ennek mérésére statisztikai rendszert alkotnak majd meg. Ahogy arra Erdei János is utalt, a főpolgármester-helyettes szerint is hiányzik Budapestnek egy brandje, azaz hogy a fővárost „egységes turisztikai termékként értékesítsék”. Ennek megteremtése lesz az egyik legfontosabb feladata a hamarosan felálló Budapesti Turisztikai Desztinációs Menedzsmentnek.
Az említettek mellett a városvezetés szeretné több szolgáltatással kibővíteni a Budapest Kártya felhasználhatóságát. Az attrakciók növeléséhez tartozik, hogy megújul a Nemzeti Vágta (a szervezést a fogathajtó Lázár fivérek veszik kézbe), s új koncepció alapján működik majd a fesztiválközpont is. Csomós Miklós külön kiemelte, hogy a minap kapott feladatot Tarlós Istvántól egy Városliget-stratégia kidolgozására és megszervezésére, hiszen véleménye szerint a városrészben jóval nagyobb potenciál rejlik ahhoz képest, mint amennyire azt napjainkban kiaknázzák. A főpolgármester-helyettes elárulta még azt is: koncepciójuk szerint erőteljesebben kívánnak kelet felé nyitni, megcélozva ezzel elsősorban az orosz piacot. Ezért jövőre szentpétervári napokat szerveznek, egyebek mellett színházak, tánckarok, zenekarok meghívásával.
Az érdekeltek már csak azért is bízhatnak az elhangzottak sikeres megvalósításában, mert ahogy azt bevezetőjében Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára kifejtette, a kormányprogram nemzetgazdasági szempontból kiemelt helyen kezeli a foglalkoztatás növelését. Márpedig a politikus szerint a relatíve alacsonyabb képzettségűek foglalkoztatásában vagyunk leginkább lemaradva versenytársainktól. A turizmus azonban az egyik olyan terület, amely ezt a réteget felszippanthatná.
A konferencián elhangzott, letölthető prezentációk:
- A budapesti szállodaipar aktuális helyzete - Dr. Erdei János
- Hogyan kívánja a Főváros elősegíteni Budapest turizmusának fejlődését? - Molnár József
- Budapest - hírünk a világban - dr. Rátz Tamara
- Bécs-Budapest-Prága összehasolítása 2010-ben - Martin Schaffer
- A Közép-Európai régióban minek köszönheti Bécs a kiemelkedő turisztikai eredményeit? - Norbert Kettner
- Nagyrendezvények gazdasági hatása a szállodai és makrogazdasági mutatókra - Indra Dániel
- A turisztikai kis- és középvállalkozások helyzete és lehetőségei - Szatmáryné Jähl Angéla
- Egy még vonzóbb Budapestért... - Dudás Krisztina
- A Magyar Szállodaszövetség javaslatai Budapest turizmusának fejlesztéséhez - Dr. Niklai Ákos