Még távol attól, amit már évtizede, ha nem régebb óta sugallnak, kérnek, könyörögnek vagy éppenséggel verik az asztalt érte - legyen végre egy nagybefogadóképességű konferencia központja a magyar fővárosnak -, de mégis talán egy lépéssel közelebb az ideálisnak tartott 4-5000 fős létesítménytől.
„Ezzel az új létesítménnyel az Európai Uniós elnökség egyik helyszínévé is váltunk, illetve máris több rangos nemzetközi kongresszus szervezője adta le foglalását nálunk. De a kongresszusi piacnak óriási szüksége lenne további fejlesztésre: egy összességében 4-5000 fős befogadóképességű, a legmagasabb szervezői és vendéglátói igényeket is kielégítő létesítményre” – tájékoztatott Szántó András, a SYMA Sport- és Rendezvényközpont ügyvezető igazgatója, egyben egyik tulajdonosa.
A fejlesztési terv első szakaszában a SYMA „C” csarnokának átépítése és felújítása kezdődött el. 2011. márciusára a jelenlegi falak között egy 1500-2000 fős, összesen 15 szekcióteremes kongresszusi központ kerül kialakításra.
A beruházás, legalább 25 éves megtérülési idővel járó, második szakaszát állami és önkormányzati partenrség segyítségével szerették volna megvalósítani. Előfordulhat, hogy marad az önerő, de a beruházó ez esetben is azonban eltökélt. „Ha nem kapunk azonban külső segítséget, akkor is mindent elkövetünk, hogy a jelenlegi rendezvényközpontot átalakítsuk nagy befogadóképességű nemzetközi kongresszusi központtá, ahol már a jelenlegi adottságaink között, az „A” csarnokban be tudunk fogadni akár 7000 fős kongresszusokat is. Mindezt úgy, hogy mellette egy fedél alatt most is van területünk a kongresszusokat kísérő kiállításokra és cateringre. Sokkal kultúráltabb lenne azonban, ha a jelenleg is érvényes építési engedélyben szereplő kongresszusi központ terve teljességgel megvalósulna" - mondta el Szántó András.
Mit vesztünk, ha...
Jóllehet, a nemzetközi kongresszusok és konferenciák számát tekintve Budapest a világ első 20 városa között van, a résztvevők összes létszámát illetően viszont több mint 50 város előz meg bennünket.A megfelelő befogadó képességű helyszín meg nem léte komoly bevétel kiesést okoz mind a rendezvényszervezői és idegenforgalmi szakma, mind pedig a költségvetés számára. Ezzel kapcsolatban Szántó András így nyilatkozik:
„Jelenleg mintegy 85 milliárd forintot tesz ki Magyarországon a kongresszusok résztvevőitől származó bevétel. Ha lenne egy nemzetközi szinten is versenyképes, legalább 4.000 főt befogadó kongresszusi központunk, akkor megbízható számítások szerint ez az összeg megnégyszerezhető lenne (azaz a magyar költségvetésbe akár 340 milliárd forint is befolyhatna erről a piacról). Ez a külföldiektől származó, jelenlegi teljes turisztikai bevétel egyharmada. Ennek az összegnek csak az áfa tartalma 68 milliárd forint lenne. Normális, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő viszonyok mellett ennek az összegnek a 10%-át kellene visszaforgatni kongresszusi marketingre. Persze, ez a 6,8 milliárd forint több lenne, mint Magyarország teljes éves, nemzeti turisztikai marketing kerete”