Antonio Tajani, az Európai Bizottság elnök-helyettese szerint az EU végrehajtó szerve terveket készít arra vonatkozóan, hogyan lehetne megszüntetni a felesleges bürokratikus akadályokat, így a bonyolult feltételeket és a hosszú várakozási időt.
A javaslatok között szerepel a jelenlegi vízumszabályok átalakítása és egy „körutazó” vízum feltételeinek kialakítása. A csomagot várhatóan jövő év elején hagyja jóvá az Európa Tanács és az Európa Parlament.
„Európa a világ első számú turisztikai célpontja, gazdag természeti, kulturális és művészeti örökséggel, azonban sok kínai utazónak elveszi a kedvét az utazástól a bürokrácia és a vízumügyintézés nehézkessége” – nyilatkozta Tajani a China Daily című kínai lapnak.
„A jelenlegi rendszerben a legfőbb akadályt az jelenti, hogy sokáig kell várni, míg a konzulátusok időpontot kap valaki, majd további idő megy el, míg megkapja a vízumot, ráadásul rengeteg dokumentumot is be kell mutatni” – mondta Tajani, és hozzátette, hogy ezek a gondok „fel kell hogy ébresszék Európát”.
A tervezetben a jelenlegi 15-ről 10 napra akarják csökkenteni a vízumügyintézés határidejét, szeretnék a bekért dokumentumok körét is szűkíteni és azt akarják elérni, hogy minden uniós állam nagykövetségén hasonló legyen a vízumeljárás.
A bizottság azt is javasolja, hogy adjanak többszöri belépésre jogosító vízumot azoknak a kínai polgároknak, akik rendszeresen utaznak Európába, amennyiben az előző 12 hónap során kétszer már kaptak vízumot.
A schengeni „körutazó” vízum birtokában a turista pedig akár egy éven át utazgathat az Unió területén, sőt akár még egy évvel meg is hosszabbíthatja itteni tartózkodását. Ez a körutazó vízum Tajani szerint az üzletemberek és a kínai művészek számára is előnyös lehet majd.
Ha az új szabályokat elfogadják, akkor azt az összes schengeni övezethez tartozó tagállamnak be kell vezetnie. 2011 óta már több mint egymillió kínai állampolgár kért schengeni vízumot, a Kínában kiállított schengeni vízumok száma 2009 és 2013. között megduplázódott.
A Kínai Turizmus Akadémia szerint 2020-ra évente 200 millió kínai utazik majd külföldre, miközben 2012-ben számuk még csak 82 millió volt.
Kutatások szerint amennyiben az uniós államok jelentősen gyorsítanák és egyszerűsítenék a schengeni vízumok kiadásának folyamatát, akkor akár további 46 millió nemzetközi turistaérkezést regisztrálhatnának a kontinensen. Ez 60 milliárd euró pluszbevételt jelenteni és félmillió új állást generálna az ágazatban.
Forrás: China Daily