Értékek Komáromtól Párkányig

Egy ösztöndíjpályázatnak köszönhetően tíz napot töltött el a Felvidéken, a Hídverő Társulásnál főiskolai tanársegéd szerzőnk. A cikk átfogó képet ad a szlovákiai TDM-rendszerről, továbbá a dél-szlovákiai térség turisztikai vonzerőiről.

Ha Szlovákiában a TDM-szervezeteket keressük, sajátos megneve­zés alatt találjuk azokat. Ez a kife­jezés az „Oblastná organizácia cestovného ruchu” (röviden Oocr), amely „idegenforgalmi körzeti szervezet”-et jelent.

Szlovákiában a Szlovák Gazdasági Mi­nisztérium Turisztikai Intézete által 2004- ben kialakított turisztikai régiók elődei voltak a turisztikai körzetek. Hazánkhoz hasonlóan Szlovákiában sincsen önálló turisztikai mi­nisztérium, a turizmus ügye a Közlekedés-, Építésügyi és Régiófejlesztési Minisztérium idegenforgalmi szekciójához tartozik. Az ő irányításuk alá tartozik az NTO is állami költségvetéssel, illetve EU-alapokból törté­nő finanszírozással (www.mindop.sk). Ha összevetjük az ország közigazgatási kerü­leteit a turisztikai régiókkal, szembetűnik az aránytalanság. Szlovákia ugyanis nyolc megyével bír, turisztikai régióból pedig 21-et találunk. Utóbbiak intézményi tekintetben nincsenek lehatárolva úgy, mint a Magyar Turizmus Zrt. regionális marketingigazga­tóságai. Egyes szlovák megyék még ren­delkeznek idegenforgalmi vagy regionális osztállyal, de párhuzamosan megjelentek a megyei TDM-szervezetek, amelyek 2012-től alakultak a turizmustörvény alapján.

Szlovákiában is alulról jövő hálózatoso­dás jellemzi a megyei TDM-szervezeteket, azonban nem minden megye rendelkezik ilyen együttműködéssel. Ha mégis, akkor megyei TDM-szervezeteket irányítanak, ame­lyek között találni történelmi régiót, néhány községet és falvat, várost és szolgáltatót.

TURIZMUSTÖRVÉNY, ÁLLAMI TÁMOGATÁS

A TDM-szervezetek létrejöttét törvény sza­bályozza, nevezetesen a turizmustörvény, amely először 2010-ben lépett hatályba (91/2010. sz.), és első módosítása 2011. december 1-jén lépett érvénybe (386/2011). Az újabb módosításra pedig 2013-ban került sor a 415/2013 sz. törvény alapján, amely 2014. január 1-jétől hatályos. Hasonlóan a ma­gyar TDM-szerveződéshez Szlovákiában is községi vagy városi önkormányzatoknak is az alapító tagok között kell szerepelniük. További feltétel, hogy a szervezethez leg­alább öt település és két vállalkozás csat­lakozzon, valamint a vendégéjszaka szám elérje az 50 ezret éves viszonylatban. Az állami támogatás – más néven dotáció – csak a fenti feltételek teljesítése esetén illeti a TDM-szervezetet. A dotáció mértéke függ a tagdíjbevételtől és a beszedett idegenfor­galmi adó mértékétől. Utóbbi alkalmazásáról és vendégéjszakánkénti díjáról az önkor­mányzatok döntenek. Érdekesség, hogy nem rendelkezik adómentességről valamennyi település, aminek értelmében a 18. életév alatti korosztálynak is meg kell fizetnie az idegenforgalmi adót. Minél magasabb az idegenforgalmi adó és a tagdíjak összege, annál nagyobb állami támogatáshoz jutnak a szervezetek.

ALAKULÓBAN A MAGYARLAKTA VIDÉK TDM-SZERVEZETE

Adminisztratív szempontból Nyitra kerület az egyetlen, ahol csak egy TDM-szervezet működik, az is kikerüli a Duna menti ma­gyarlakta településeket. Az alakulóban lévő Duna-Thermal regionális TDM-szervezet tölthetné be a hiátust, amely a szlovákiai Komáromtól Párkányig húzódna, és tömö­rítené a községeket is.

A vizsgálat tárgya tehát turisztikai ér­telemben a Duna menti régiót, közigazga­tásilag pedig a Nyitrai kerülethez tartozó Komáromi járást (okres Komarno) érinti. A Szlovákia déli részén elterülő Duna menti régió déli és délnyugati része a Duna (Dunaj) mentén a szlovák–magyar államhatárt kö­veti. A térség arculatát Európa második leg­hosszabb folyója, a Duna határozza meg. Természeti és épített örökségekben és tu­risztikai tevékenységekben gazdag régióról beszélhetünk.

A Komáromi járást nemzetiségi összeté­telét tekintve főként a magyar nemzetiségű lakosok alkotják. Gondolatban fedezzük fel a régió látnivalóit és érintetlen kincseit!

A DUNA GIBRALTÁRJA

A Duna és a Vág–Duna összefolyásánál fekszik Komárom, a Kárpát-medence egyik legrégibb települése s gazdag történelmi múltú városa. Történelmi és kulturális ha­gyományainak, örökségeinek köszönhetően a dél-szlovákiai magyarok egyik kulturális központja. A Duna Gibraltárjának is nevezett Komáromban született a magyar romanti­kus irodalom kiemelkedő írója, Jókai Mór, valamint az operettjeiről híres Lehár Ferenc. Gyermekkorától az érettségiig itt nevelke­dett Selye János, a világhírű stresszelmélet kutatója. Nevét viseli a 2004-ben megala­pított első szlovákiai magyar egyetem és a gimnázium is. A komáromi strandfürdő termálvizének gyógyhatása hasonló, illet­ve részlegesen megegyezik a pöstyéniével és a trencsénteplici vízzel. Reumatikus és idegrendszeri panaszok enyhítése esetén és a tömeg elkerülése érdekében jó választás a fürdő. Nyitás után a felnőttek 3,30 euró­ért válthatnak napijegyet, a délutánit 14.00 óra után, amely már csak 2,80 euróba ke­rül. A fürdő zárása előtt másfél órával pedig már csak 1,60 euróért élvezhetjük a nyolc medencét.

EGY FALUBAN KÉT FÜRDŐ

Komáromtól tizenöt kilométerre található Pat, ahol egyszerre akár két fürdőlétesít­mény szolgáltatásait élvezhetjük. Ugyanilyen névvel találhatunk hazánkban is települést Zala megyében. A megkülönböztetés végett vegyük sorra a szlovákiai kínálatát. Az 1131 hektár területű községben az egészségturiz­mus dominál. A Pati strandfürdőre üdülőkör­zet is épült, így méltán nevezhetjük resortnak. A nagyobb múltra visszatekintő, szezonális nyitva tartású Pati fürdő és a Wellness Hotel Patince egymás szomszédságában található. Függetlenül az eltérő tulajdonviszonyoktól, az egyik vizes létesítményből egy kültéri kapun keresztül könnyedén átjuthatunk a másikba. Az átjárás egyetlen feltétele, hogy a ven­dégek érvényes belépőjegyet váltsanak a wellnesshotel medencevilágába. A pati wellness egyedisége, hogy vizét a 200 mé­ter mélyről előtörő, 27 °C-os termálforrásból nyeri. Ez Pat község közelében kezdődik, és a budapesti Margitszigeten ér véget. Csúsz­davilága három csúszdájának használata is benne van a napijegy árában. A szocia­lizmus korában állítólag a pati iszapot vit­ték Pöstyénbe, ahol azt pöstyéni iszapként értékesítették.

PÁRKÁNY, A FÜRDŐNAGYHATALOM

Pat községtől 35 kilométerre található a régió legnagyobb fürdője Párkányban, a Vadas. A patinál hatalmasabb üdülőkomplexum ta­lálható itt. A fürdő négy markáns részre külö­nül el: a termálfürdő, a csúszdapark, a fedett uszoda, valamint a különböző kategóriájú szállások. A fürdő teljes befogadóképessége 12 500 fő. A fürdő tulajdonosa száz százalék­ban a városi önkormányzat. Sőt, a fürdő teljes területe az önkormányzaté, beleértve a saját tulajdonú szálláshelyeket, valamint a bérbe adott területeken felépített, magánkézben lévő szálláshelyeket. A város ezért joggal nevezhető fürdőnagyhatalomnak, amit évi 300 ezres vendégéjszakaszáma is bizonyít.

SZÁLLODAHAJÓK A VIZEN

A dunai közlekedés a régió vízi világának non plus ultrája. Hetente száz szállodahajó fé­nyei élvezhetők. Mintegy hetven év kihagyás után idén újraindult a vízi közlekedés a két testvértelepülés, Karva és Lábatlan között, a Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. Száraz­földön a távolság mintegy ötven kilométer, vízen azonban ez csak egyetlen kilométer! Naponta háromszor is rendszeres hajójárat közlekedik jelképes összegért (másfél euróért), november 15-ig. A rövid hajózást kö­vetően a Dunán, a Fish Boat Paradise nevű rendezvényhajón is elfogyaszthatunk egy jó kávét vagy a halspecialitásaik egyikét.

A KASTÉLYOK FALUJA

Karvát, a 762 lelkes községet a kastélyok falu­jának is nevezik. Ez a település a legalkalma­sabb a dunai csobbanásra. A település több egyediséggel is büszkélkedhet. A falu önkor­mányzata 2011-ben „Miénk a tér!” és „Nálunk kössön ki!” mottóval indította el a Dunakorzó Karván rendezvénysorozatot. „Karvaiakat csak Karván lehet nevelni”, ezt bizonyítja a Karvai Magyar Tanítási Nyelvű Iskola és Óvoda, ahol a Waldorf-, a Montessori- és a Kagan-féle módszerekkel oktatják a nebulókat. A 16 méte­res karvai kilátóból újabb lenyűgöző panoráma fogadja a turistákat. Tetejére felérve megle­petés várja az érdeklődőket. A védőkorláton ugyanis harminc fővárost jelölő táblát helyez­tek el, amelyek azt jelzik, légvonalban mekkora a távolság az egyes városok és Karva között. A falu főtere is gyöngyszem a maga miliőjé­vel. Pihenőhelyek lassítják a fáradt turistát, szabadtéri színpad és nézőtér gondoskodik a rendezvények helyszínéről, valamint a kör­nyező, modernül felszerelt sátrakban helyi termékek és finomságok csillapítanak éhséget. A falu első embere, Duka Gábor azon fáradozik, hogy a 2014. szeptember 14-én felszentelendő lourdes-i kápolna egyik állomása legyen az egész Európát átszelő Mária-zarándokútnak.

BRINGAÚT ÉPÜL

A nyugati kerékpáros turisták már koptatják az utakat: németek, osztrákok, hollandok, olaszok, svájciak is megfordulnak a régió­ban. További nagy lökést jelent számukra és a települések számára is, hogy egy 2,5 millió eurós, uniós támogatottságú beruhá­zásnak köszönhetően a Karva és Komárom közötti 29 kilométeres szakaszon kerékpárút húzódik. A várhatóan 2014 augusztusában elkészülő kerékpárút az EuroVelo 6 kerék­párút része lesz.

BABAHÁZ ÉS PATÓ PÁL

Kihagyhatatlan élmény a búcsi Felvidéki Nép­viseletes Babák Háza, amelynek egyedisége nemcsak a babacsalád-gyűjteményben keresendő hanem a tárlatvezetés utolsó hely­színén található gondolkodószékben. Ha ide beülünk, megnyílnak a gondolataink, és a kí­vánságunk is valóra válik. Szobiné Kerekes Eszter, a Kultúráért és Turizmusért Társulás elnökének története a falusi turizmus kiala­kulásáról további színfoltja a múzeumnak.

Az izsai múzeum a római kori emlékeket őrzi. Szőgyén község Európa-diplomával büszkélkedik. Ez a díj többek között olyan településeknek jár, amelyek jelentős kulturális értékeket és nemzetközi kapcsolatokat ápol­nak. A település további érdeme lesz, hogy a kiépítésre váró Mária-út Érsekújvár–Má­rianosztra szakaszának egyik állomása lesz Szőgyén. „Ej, ráérünk arra még!” – idézem Pató Pált, aki a község jegyzője volt. Az ő emlékére és a rohanó életritmus lassítása céljából idén már hetedik alkalommal ren­dezték meg júliusban a Pató Pál-napokat.

A KÖZÉPKORI PARASZT ÉS TÁRSAI

Az éhség remek csillapítói a csárdák: Paraszt csárda (Dunaradvány), Dunamocsi csárda, Gólya csárda (Hetény). A párkányi fürdőben található Kupola étteremben az ízek mellett autentikus környezet fogadja a vendéget. A Kö­zépkori Paraszt Étterem egyszerűen időuta­zás. A vendég itt valóban középkori paraszttá avanzsál, akitől a korhű ruhába öltözött pincér nem azt kérdezi, hogy „Mit hozhatok inni?”, hanem „Mit szlapáltok, parasztok?” A másik véglet a marcelházi Fruit Distillery Cooperation nevet viselő vállalkozás Marsen nevű brandje. A pálinkafőzést magas színvonalon művelik itt.

BORBAN AZ IGAZSÁG

Szőlészetek, pincesorok, borospanziók (pél­dául a búcsi Vintop Karkó, a karvai Vinery Panzió, Matysák Vinotékája) és a Duna menti borút mint tematikus út is jelen van a régió­ban. Dunamocs községben hagyományte­remtő céllal idén másodjára rendezik meg a burcsákfesztet. A burcsák a szőlő utóer­jedése idején a még édeskés, de már erő­sen szén-dioxidos, csípős folyadék. Másik, magyar megfelelője a murci. A helyi lakosok igyekezete is lenyomatot hagy maga után. Hetényen Horváth Sándor juhsajtkészítő mester, Karván Varga Géza állít elő minőségi gyümölcsleveleket és szárított gyümölcsöket (Južné Sady, azaz Déli Gyümölcsöskert).

A régió szálláskínálata is sokszínű. Béla községben találjuk a történelmi ötcsillagos kastélyszállót, a Hotel Château Bélát. Itt va­lóban a luxus találkozik a hagyománnyal. A nyugati vendégek azért kedvelik, mert felidézik bennük az évtizedekkel ezelőtti Nyugatot. Nem mellesleg Harry herceg is vendégeskedett itt. A Wellness Hotel Patince négycsillagos minősítésű, míg a párkányi Thermal Hotel ennél alacsonyabb, azonban közös vonásuk a fürdővel való összekötteté­sük. A vidéki vagy farmturizmust tapasztal­hatjuk meg az Izsához tartozó Bokros-tanyán található Bokros Panzióban.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.