Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat!

Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat!

 

 

 

ESŐ ELŐTT KÖPÖNYEG – AMIRE ÉRDEMES FIGYELNI FÜRDŐK ÉPÍTÉSZETI TERVEZÉSE SORÁN

Korábbi SPAgetti különszámainkban már több területet vizsgáltunk, ahol komoly megtakarítások érhetőek el a fürdők működtetése során. Számos költségcsökkentő tippet osztottunk meg olvasóinkkal a légkezelés, párátlanítás, energiatakarékos fűtés, szellőzés terén. Szeptemberi számunkban olyan építészeti szempontokat gyűjtöttünk össze, amelyek optimális üzemeltetési feltételeket teremthetnek.

Az építészeti tervezés megkezdése előtt az igények pontos meghatározására van szükség. Egy fürdő beruházás előkészítésekor tehát nem az építészt kell először megkeresni, kiválasztani és az épületet megterveztetni, hanem az igényeket, piacot, versenyhelyzetet szükséges először feltárni, majd ez alapján részletes szakmai programot készíteni, amely megválaszolja – legalább – azokat a főbb kérdéseket, hogy:

  • ki lesz a vendég,

  • a megcélzott vendégkör milyen igényekkel rendelkezik,

  • ezeket az igényeket milyen szolgáltatáskörrel, színvonalon lehet megfelelően kiszolgálni,

  • hány, hasonló igényekre épülő egyéb létesítmény működik a térségben, amelyekkel versenyezni kell,

  • milyen bevételekre számíthat a fürdő és milyen kiadásokkal működtethető,

  • stb.

Alapvetés, hogy az építészeti megoldásokat és építőanyagokat a tervezési szakaszban kell megfelelő módon kiválasztani. Az átgondolatlan tervezés és minden negatív üzemeltetési tapasztalat eredményezte javítás és csere (pl. padlóburkolat cseréje jó minőségű csúszásmentes burkolatra, vízelvezetés megfelelő megoldása, hogy ne kelljen állandó személyzet a folyamatos takarításra, az uszodai igénybevételnek megfelelő anyagok használata, hogy ne rozsdásodjon a korlát néhány hónap elteltével, stb.) biztosan drágább lesz, mintha eredetileg így készült volna az épület.

Jó minőségű építőanyagok vagy technológia kiváltása olcsóbb, a célokat kevésbé hatékonyan szolgáló anyagokra, technológiára tehát nem jelent költségtakarékosságot, sőt!

A tervezés során nagyon fontos az üzemeltetési költségek szem előtt tartása. Rossz taktika a legolcsóbb technológia (pl. vízkezelés, légtechnika, stb.) beépítése, amelynek üzemeltetési költsége, munkaerőigénye jelentősen magasabb az optimálisnál vagy átlagosnál.

Üzemeltetési költségek takaríthatók meg például:

  • amennyiben megfelelően megválasztott és megtervezett alakzatú és méretű medencék kerülnek kialakításra (pl. valóban szükség van-e a tetemes vízmennyiséget – ezért a forgatás és fűtés során több energiát, a víz kezelése több vegyszert – igénylő 50m-es úszómedencére, vagy egy 25m-es medence is kielégítheti az igényeket, szükséges-e bonyolult alakzatú, de sokkal drágábban fenntartható medencéket kialakítani, vagy egyszerűbb formákkal sem sérül a szakmai tartalom, stb.),

  • ha gondot fordítanak a tájolásra és természetes árnyékolásra,

  • az egyes funkciók (szolgáltatások vagy szolgáltatáscsoportok) és terek között optimális kapcsolatok létesítésével (megfelelő elhelyezés, közlekedési kapcsolatok, átjárhatóság, stb.)

  • megfelelően megválasztott és kivitelezett hőszigeteléssel, különösképp a medenceterek esetében,

  • megfelelően megválasztott fűtési rendszerrel, hőleadókkal (pl. felületfűtés alkalmazása)

  • amennyiben a medenceterek szellőztetése, párátlanítása jól megoldott (rétegrendek, szigetelés, párazárás és páraelvezetés megfelelő kialakítása)

  • ha egynemű öltözőket alakítanak ki (így a térkihasználás hatékonyabb lehet, mint a külön férfi- és női öltözők esetében)

  • ha tömör, nem terjengős, kevés ablakkal ellátott közlekedők épülnek,

  • optimálisan megválasztott, kialakított ablakfelületekkel (fontos az építészeti design és a költségtakarékosság egyensúlyának megteremtése),

  • a létesítmény későbbi fejlesztési, bővítési lehetőségeinek meghagyásával (már az első fázis építésénél érdemes átgondolni, hogy egy esetleges későbbi kapacitás-, vagy szolgáltatáskör bővítés hol és hogyan valósítható meg legoptimálisabban)

Hosszú távon gazdaságosan üzemeltethető, valós piaci igényekre alapozott fürdők megtervezéséhez, kialakításához tehát széleskörű szaktudás szükséges, a turisztikai, közgazdasági, marketing, építész- és gépész tervezői szakértelem ugyanúgy nélkülözhetetlen.

A „Hogyan tovább”- hoz kövesse figyelemmel SPAgetti különszámunk következő megjelenését is! Ebben további tippeket kaphat az energia (és más üzemeltetési) költségek csökkentéséhez. Előző számunkban megjelent fitness cikkünk, melyben a medencékkel rendelkező létesítmények energia- és költségtakarékos fűtési megoldásaival ismerkedhettek, itt olvasható.

Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal, az econoconsult@econoconsult.hu e-mail címre várjuk érdeklődő leveleit.

SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.