ESŐ ELŐTT KÖPÖNYEG – AMIRE ÉRDEMES FIGYELNI FÜRDŐK ÉPÍTÉSZETI TERVEZÉSE SORÁN |
Korábbi SPAgetti különszámainkban már több területet vizsgáltunk, ahol komoly megtakarítások érhetőek el a fürdők működtetése során. Számos költségcsökkentő tippet osztottunk meg olvasóinkkal a légkezelés, párátlanítás, energiatakarékos fűtés, szellőzés terén. Szeptemberi számunkban olyan építészeti szempontokat gyűjtöttünk össze, amelyek optimális üzemeltetési feltételeket teremthetnek.
Az építészeti tervezés megkezdése előtt az igények pontos meghatározására van szükség. Egy fürdő beruházás előkészítésekor tehát nem az építészt kell először megkeresni, kiválasztani és az épületet megterveztetni, hanem az igényeket, piacot, versenyhelyzetet szükséges először feltárni, majd ez alapján részletes szakmai programot készíteni, amely megválaszolja – legalább – azokat a főbb kérdéseket, hogy:
-
ki lesz a vendég,
-
a megcélzott vendégkör milyen igényekkel rendelkezik,
-
ezeket az igényeket milyen szolgáltatáskörrel, színvonalon lehet megfelelően kiszolgálni,
-
hány, hasonló igényekre épülő egyéb létesítmény működik a térségben, amelyekkel versenyezni kell,
-
milyen bevételekre számíthat a fürdő és milyen kiadásokkal működtethető,
-
stb.
Alapvetés, hogy az építészeti megoldásokat és építőanyagokat a tervezési szakaszban kell megfelelő módon kiválasztani. Az átgondolatlan tervezés és minden negatív üzemeltetési tapasztalat eredményezte javítás és csere (pl. padlóburkolat cseréje jó minőségű csúszásmentes burkolatra, vízelvezetés megfelelő megoldása, hogy ne kelljen állandó személyzet a folyamatos takarításra, az uszodai igénybevételnek megfelelő anyagok használata, hogy ne rozsdásodjon a korlát néhány hónap elteltével, stb.) biztosan drágább lesz, mintha eredetileg így készült volna az épület.
Jó minőségű építőanyagok vagy technológia kiváltása olcsóbb, a célokat kevésbé hatékonyan szolgáló anyagokra, technológiára tehát nem jelent költségtakarékosságot, sőt!
A tervezés során nagyon fontos az üzemeltetési költségek szem előtt tartása. Rossz taktika a legolcsóbb technológia (pl. vízkezelés, légtechnika, stb.) beépítése, amelynek üzemeltetési költsége, munkaerőigénye jelentősen magasabb az optimálisnál vagy átlagosnál.
Üzemeltetési költségek takaríthatók meg például:
-
amennyiben megfelelően megválasztott és megtervezett alakzatú és méretű medencék kerülnek kialakításra (pl. valóban szükség van-e a tetemes vízmennyiséget – ezért a forgatás és fűtés során több energiát, a víz kezelése több vegyszert – igénylő 50m-es úszómedencére, vagy egy 25m-es medence is kielégítheti az igényeket, szükséges-e bonyolult alakzatú, de sokkal drágábban fenntartható medencéket kialakítani, vagy egyszerűbb formákkal sem sérül a szakmai tartalom, stb.),
-
ha gondot fordítanak a tájolásra és természetes árnyékolásra,
-
az egyes funkciók (szolgáltatások vagy szolgáltatáscsoportok) és terek között optimális kapcsolatok létesítésével (megfelelő elhelyezés, közlekedési kapcsolatok, átjárhatóság, stb.)
-
megfelelően megválasztott és kivitelezett hőszigeteléssel, különösképp a medenceterek esetében,
-
megfelelően megválasztott fűtési rendszerrel, hőleadókkal (pl. felületfűtés alkalmazása)
-
amennyiben a medenceterek szellőztetése, párátlanítása jól megoldott (rétegrendek, szigetelés, párazárás és páraelvezetés megfelelő kialakítása)
-
ha egynemű öltözőket alakítanak ki (így a térkihasználás hatékonyabb lehet, mint a külön férfi- és női öltözők esetében)
-
ha tömör, nem terjengős, kevés ablakkal ellátott közlekedők épülnek,
-
optimálisan megválasztott, kialakított ablakfelületekkel (fontos az építészeti design és a költségtakarékosság egyensúlyának megteremtése),
-
a létesítmény későbbi fejlesztési, bővítési lehetőségeinek meghagyásával (már az első fázis építésénél érdemes átgondolni, hogy egy esetleges későbbi kapacitás-, vagy szolgáltatáskör bővítés hol és hogyan valósítható meg legoptimálisabban)
Hosszú távon gazdaságosan üzemeltethető, valós piaci igényekre alapozott fürdők megtervezéséhez, kialakításához tehát széleskörű szaktudás szükséges, a turisztikai, közgazdasági, marketing, építész- és gépész tervezői szakértelem ugyanúgy nélkülözhetetlen.
A „Hogyan tovább”- hoz kövesse figyelemmel SPAgetti különszámunk következő megjelenését is! Ebben további tippeket kaphat az energia (és más üzemeltetési) költségek csökkentéséhez. Előző számunkban megjelent fitness cikkünk, melyben a medencékkel rendelkező létesítmények energia- és költségtakarékos fűtési megoldásaival ismerkedhettek, itt olvasható.
Kérdésével forduljon hozzánk bizalommal, az [email protected] e-mail címre várjuk érdeklődő leveleit.
SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.