Európa fiataljainak egy része nyaranta több kisebb-nagyobb fesztivált is kipróbál, ezért sokat elárul egy fesztivál nemzetközi vonzerejéről, hogy hány nyelven olvasható a honlapja. Míg a brit fesztiváloknak könnyű a dolga, addig egyes francia, osztrák, olasz rendezvények szervezői nem tartják fontosnak, hogy honfitársaikon kívül bárkit is megszólítsanak.
Európa vezető fesztiválja a leghosszabb múltra visszatekintő Glastonbury Nagy-Britanniában, amely „kortárs előadó-művészeti fesztivál”-ként határozza meg magát. 1970-ben rendeztek először koncertsorozatot Piltonban, a Worthy Farmon, az Avalon-völgy városoktól távol eső, többhektáros területén, és azok szerint, akik már részt vettek ezen a rendezvényen, a hely páratlan hangulatát egyetlen másik fesztivál sem tudja elérni. A mitológia iránt érdeklődők számára külön vonzerőt jelent, hogy ezen a vidéken temették el a legenda szerint Arthur királyt.
A hangulathoz az első két évtizedben hozzátartozott a helyenként térdig érő sár, ennek ellenére évente 5 ezerrel nőtt a látogatók száma.
A rendezvény a kilencvenes évek elejéig a nukleáris fegyverkezés ellenességével tűnt ki, később a Greenpeace környezetvédő mozgalom hatása erősödött. 1990-ben egy csoport utazó végigfosztogatta a fesztivállakók sátrait, ennek eredményeként 235 embert vettek őrizetbe. Ezek után a korábban csupán a háttérből figyelő rendőrök is megjelentek a fesztivál területén. Ezzel sokak szerint megtört a fesztivál szellemisége, mivel azonban a fellépők között mindig a legaktuálisabb zenei produkciókat lehetett fellelni, a fesztivál népszerűsége tovább nőtt.
2000-ben már a tánczenéké volt a főszerep, de a léckerítéssel körülvett helyszínre még ez évben is több tízezer „potyázó” juthatott be ingyen. Mivel azonban ugyanebben az évben kilenc ember halt meg a második számú európai könnyűzenei fesztiválon, Roskildében, ezért a helyi hatóságok úgy döntöttek, csak akkor folytatódhat a rendezvénysorozat, ha a szervező kontrollálni tudja a látogatói létszámot. 2001-ben ezért elmaradt a fesztivál, majd 2002 nyarától már egy szuperbiztos kerítés várta a látogatókat.
Az idén június 24. és 26. között megrendezett eseményen fellépett a Coldplay, Fatboy Slim, a Garbage, a Killers és a The White Stripes. Az idén a belépő 125 fontba került, de már május 13-án felfüggesztették a jegyárusítást, mivel az összes jegy elkelt. Így az idén is a maximális létszám, 140 ezer ember szórakozhatott Glastonburyben és válthatta meg együtt a világot.
Amire büszkék vagyunk
Az 1993 óta megrendezett budapesti Sziget Fesztivál az utóbbi években már 360 ezer körülire duzzadt nézőszámával a leglátogatottabb könnyűzenei fesztivál Európában. Tizenöt színpadon hét napon át folynak a koncertek, illetve a különféle művészeti események. A fesztivál multikulturális jellege egyre erősebb, civil szervezetek, egyházak is képviseltetik magukat a helyszínen az „élni és élni hagyni” elv jegyében.
A fesztivál egyik legnagyobb előnye, hogy egy közel kétmilliós világváros területén rendezik meg, így sok a helybeli, illetve környékbeli, aki naponta kiruccan a fesztiválra, este pedig hazatér, de olyan távolról érkező látogató is akad, aki nem a területen sátorozik, hanem valamelyik városi hotelben, diákszállón húzza meg magát. (További információk a Szigetről Exkluzív rovatunkban.)
Dán mező
Dánia legnagyobb rockfesztiválja majdnem olyan híres, mint brit társa, Glastonbury. A dán rendezvény szervezői sem ma kezdték: 1971-ben volt az első fesztiváljuk. Azóta minden évben hat színpadon, hét napon át várják a zenekedvelő közönséget. Érdekes, hogy a fesztivál szervezője egy nonprofit egyesület, amely a rendezvény nyereségét humanitárius és kulturális célokra fordítja. A június végi rendezvényen 70 ezer fő vehet részt a 170 eurós bérlet fejében. Roskilde koncepciójára hajaz leginkább a mi Szigetünk, hiszen itt is egy hétig kempingeznek, főznek, buliznak és beszélgetnek együtt a koncertlátogatók. A zenei eseményeken túl vitafórumok, filmvetítések és sportprogramok színesítik a heti programot. A fesztiválon kiemelt szerepet kapnak a humanitárius szervezetek, amelyek az elmúlt 34 év során 85 millió dán koronát gyűjtöttek össze az iraki háború áldozatainak, az Amnesty Internationalnek, illetve a WWF-nek.
Rock am Ring
Idén ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját a német rockfesztiválok gyöngye, a Nürnberg közelében megrendezett Rock am Ring. A fesztiválszezon indításának is tekinthető június eleji három nap során a három színpadon nyolcvan zenekar lépett fel, köztük olyan nevek, mint az R.E.M., Green Day, Iron Maiden, Limp Bizkit, Marilyn Manson, Velvet Revolver, The Prodigy, Slipknot, Slayer and HIM. A jegyek a tavalyi évhez hasonlóan idén is 105 euróba kerültek a rendezvényre. Az utóbbi években a Rock am Ring társrendezvényeként egy Nürnberg belvárosában fekvő parkban rendezik meg a Rock am Park koncertsorozatot, ugyanebben az időpontban, így a programkínálat rövid idő alatt megkettőződött. Több mint nyolcvan zenekar lépett fel a német nagyváros két helyszínén, a belvárosi Rock im Park rendezvényeit 45 ezren látogatták meg, a Rock am Ring koncertjeire 70 ezren váltottak jegyet.
A Rock im Park 2006-ban ünnepli tizedik évfordulóját, a szervezők reményei szerint jövőre a Depeche Mode-ot is sikerül Nürnbergbe csalogatni.
Álom az államban, State Of Exit
Tavaly még egészen egyszerűen csak Exit Festival volt, az idén már a Kijárat Állam nevet viseli Dél-Európa legnagyobb zenei fesztiválja, amelyet az Újvidék melletti péterváradi erődben rendeznek meg.
A zene mellett itt is szerepet kapnak más művészeti ágak, így a film, a színház és a képzőművészetek. A fesztivál szervezőinek nem titkolt célja, hogy a helyi egyetemekkel és kulturális intézményekkel karöltve összeköttetést létesítsenek Szerbia és Európa nyugati fele között. Összesen 600 rendezvényre kerül sor a hosszú hétvége során, naponta 55 ezer látogatót várnak Újvidékre, a Duna-partra. Az idei rendezvényen július 7–10. között olyan sztárokat láthattak a 48 euróért árusított jegyet megvásárlók, mint Fatboy Slim, The White Stripes vagy az Underworld.
Francia módi
1989 óta minden évben július első hétvégéjén rendezik meg Kelet-Franciaországban, a Malsaucy-félszigeten a Les Eurockeennes de Belfort rockfesztivált. Négy színpadon összesen hetven koncertet hallhatnak a vendégek. A háromnapos rendezvényen 95 ezer fő fordult meg tavaly. Itt is ingyenes a parkolás, de a közeli Belford településen szállodában is lakhatnak a kényelmesebbek. Az egynapos jegy 36 euróba, a háromnapos bérlet 75 euróba kerül elővételben, a helyszínen 44 euróért adják a napijegyet. Néhány név az impozáns idei kínálatból: Sonic Youth, Kraftwerk, Queens of the Stone Age, Nine Inch Nails, Kasabian.
A szintén háromnapos bretagne-i Festival Les Vieilles Charrues-t 1992 óta rendezik meg, itt 3 színpad várja a fellépőket. A Les Vieilles Charuses Franciaország legnagyobb nyári fesztiválja, de csak francia nyelvű a honlapja. Ennek ellenére naponta 65 ezer néző élvezheti a fesztivált. A napi belépő 26 euró, a háromnapos bérletért 66 eurót kérnek.
A szerelem hullámhosszán
Az arezzói Wave Love fesztivál Itália legjelentősebb rockzenei rendezvénye, amely öt napja során 150 ezer látogatót fogad. Igazi ritkaság, hogy a szponzorok jóvoltából ingyenes a belépés a fesztiválra.
A rockzenei koncertek mellett este 11 és reggel 6 óra között negyven DJ nonstop diszkóval szórakoztatja az álmatlanokat Arezzóban, ahol idén július 12–17. között a Motörhead, Emir Kusturica és zenekara, valamint a The Kills is fellép. Tavaly több mint 200 ezer látogatója volt a rendezvénynek, bár honlapjuk csak olaszul elérhető.
Buli a kertek alatt
A magyar rockrajongóknak jóformán házhoz szállítja a zenét az a két ausztriai fesztivál, amelyeket a magyar határ közelében, Wiesenben, illetve Bécsújhelyen rendeznek meg minden évben. A május 26–27-i, wiener neustadti Aerodrome-ra a festivalpass 75 euróba került kempingezéssel együtt, különleges csomagajánlat is volt hat fő részére 359 euróért. Az autósoktól további 35 eurót kértek a parkolásért. Aki ott volt, láthatta a Prodigyt, a Turbonegrót, az Incubust és a Rammsteint.
Wiesen, az alig 3000 lakosú burgenlandi kisváros Bécstől 60 kilométerre található, itt július 15–17. között rendezik meg a Forestglade fesztivált, amelyen idén a New Model Army, a Garbage, a Motörhead és a Therapy is fellép. A fesztiválra a napijegy 39 euróba kerül. A jegyeket akár Budapesten is meg lehet venni, a szervezők honlapja azonban csak németül olvasható.
A legrosszabb pillanat
Az európai rockfesztivál-történelem legszomorúbb eseménye paradox módon éppen a legjobban szervezettnek és legbiztonságosabbnak tartott dániai Roskildében történt 2000-ben, ahol a tömeg kilenc fiatalt taposott agyon. A vizsgálatok során nem derült ki egyértelműen, hogyan történt az eset, de az a legvalószínűbb, hogy a színpad előtt kialakult sártengeren elcsúsztak néhányan, és a sűrű tömeg agyontaposta őket.
'