Kárpátalja több mint harmadát erdő borítja, itt található egyebek mellett a meseszép Bieszczadi Nemzeti Park, amely az UNESCO bioszféra-rezervátumai közé tartozik. Ez a világ egyetlen olyan természetvédelmi területe, amely három országot is érint: Lengyelország mellett Szlovákiát és Ukrajnát. Kiválóak a terület adottságai a hegyi sportok szerelmeseinek, a túrázók számára. A természet gazdagsága és a környezet szépsége lenyűgöző, szinte biztos, hogy utunk során farkas, medve, bölény vagy éppen hiúz nyomaira bukkanunk. A nemzeti park területén bicikliutak, lovasok számára kijelölt ösvények várják a turistákat. A vitorlázókat Lengyelország egyik legszebb vízfelülete, a Zalew Solinski csábítja. A San folyó tavastól őszig a kajakozók vidám társaságától hangos.
Öt évszázadon keresztül kultúrák keveredtek ezen a vidéken, a lengyelek mellett zsidók és egy sajátos nyelvjárást beszélő ruszin népcsoport, a bojkok éltek errefelé. A turizmus már a két világháború között felfedezte e térség kiváló adottságait. A II. világháború után azonban a „Wista” nevű kitelepítési akció végérvényesen megváltoztatta a Bieszczady vidék arculatát. Az őslakosok elhagyták a falvakat, a hatvanas évek erőfeszítése – hogy e térség a szocializmus mintaterülete legyen – hamar meghiúsult, mivel az itteni klímakörülmények ellehetetlenítették a központilag irányított mezőgazdaság létrehozását. Az elhagyatott, elnéptelenedett, tönkretett Bieszczady hosszú ideig parkolópályára kényszerült. Ebben az – ember által lakatlan – erdőségben építették ki a szocialista állam- és kormányfők elszigetelt vadászrezervátumát Artamowban. Saját reptér, szálloda és egyéb kiszolgálóegységek biztosították a „nyugalmat”. A rendszerváltás után privatizálták, ma már nyilvános üdülőhely, bárki élvezheti e csodálatos erdőség nyújtotta lehetőségeket.
Kastélyok és erődök
A szinte lakatlan területről a még épségben talált fakunyhókat, kis görögkeleti templomokat, kápolnákat, felbecsülhetetlen értékű ikonokat skanzenbe gyűjtötték. Így jött létre Sanokban az ország legnagyobb szabadtéri Népi Építészeti Múzeuma, ahol a Kárpátalján élő etnikai csoportok építészetének emlékei, több mint száz falusi lakóépület, gazdaház, fatemplom, szélmalom, fatörzsméhköpű tekinthető meg.
A közelben fekszik az egyik legjobb állapotban fennmaradt nemesi rezidencia, a Lubomirskyek és Potockyk palotája Lancutban. A gyönyörű, stukkódíszes bálterem a híres lancuti nyári hangversenyek színhelye. Hintómúzeuma és parkjának faállománya európai szinten egyedülálló. Nem szabad kihagyni a lengyel reneszánsz gyöngyszemeit sem, a Kazimierzowsky család várát Przemyslben és a Lubomirskyek várát és nyári palotáját Rzeszów-ban. A Kárpátaljai Vajdaság kétségtelen értékeihez tartozik a több mint száz ásványvízlelőhely, közülük négyet gyógyászati célokra is használnak. Utunk során Iwonicz- Zdrójba látogattunk el, ahol az ásványvízkészleten alapuló gyógyüdülőkomplex orvosi szolgáltatást kínál, s köré rekreációs-pihenő infrastruktúrát építettek ki.
Przemysl kétségtelenül legjelentősebb látnivalója az erőd, amely Antwerpen és Verdun után a harmadik leghatalmasabb erődrendszer Európában. Az Osztrák–Magyar Monarchia idején, a XIX. és XX. század fordulóján épült. A védmű összesen 42 kisebb-nagyobb önálló erődítményből álló, 45 km hosszú láncolat, a várostól 10–12 km távolságban, távolról szinte észrevehetetlen.
A keleti és a nyugati kultúra határán
A Lublini Vajdaság évszázadokon keresztül a nyugati és a keleti kultúra találkozópontja volt, ahol keveredett egymással a katolikus, a pravoszláv és a zsidó vallás, megtalálhatóak a görögök, örmények és tatárok nyomai. Zamosc, a reneszánsz kisváros igazi ékszer, az UNESCO-világörökség remekei közé tartozik. Jan Zamoyski hadvezér rendelésére, Bernardo Morando olasz építész tervei szerint épült. Csodálatos főtere, a Nagypiactér – 100×100 méter – díszes, árkádos házaival, gazdagon díszített attikával felejthetetlen élményt nyújt. A tér északi oldalán találjuk az örmények színes házait, a városháza épületét az 51 méter magas toronnyal, jellegzetes lépcsőfeljáróval. Gazdag kulturális programjai között szerepel a Hetman vásár, a nyári színházi napok, a dzsessz a határon és az Eurofolk fesztivál. A helyi elöjáróság jóvoltából igazán kellemes estét tölthettünk a középkori árkádok ölelésében. Az egyik legjelentősebb lengyelországi műemlék város Lublin. A piactér közepén találjuk a régi Városházát, amely klasszicista formáját a XVIII. században kapta. A Dominikánus Bazilikát – mérete és stílusa alapján – lublini Wawelnak is nevezik. Egyik legrégebbi és legérdekesebb temploma a városnak. Az óvárost szegélyező utcácskákban festők és népművészek árulják portékáikat, fiatal zenészek szórakoztatják a nagyérdeműt.
A városban már 1000 körül vár állt. A XIII. században felépült a román stílusú kőtorony, a gótikus várat Nagy Kázmér lengyel király emelte a XIV. században. A várfalba épített Szentháromság-kápolnát gyönyörű freskók díszítik. A XIII. századi kerek bástya mellett ez a vár legrégebbi épülete. A várat 1823-tól börtönként használták, ma a Lublini Múzeumnak ad otthont.
A történelemben Lublint „a lengyel királyság Jeruzsálemének” nevezik. Az első zsidók a XV. században jelentek meg a városban, a későbbi tilalom ellenére jelentős judaista központ alakult itt ki. A zsidónegyedet 1942–43-ban a németek földig rombolták.
Művészek kedvence
Utunk következő állomása Kazimierz Dolny volt, amely több mint kétszáz éve a lengyel festők kedvenc helye. Széles körben kedvelt, hangulatos kis városka, évente 1,2 millióan látogatják. Nagy Kázmér alapította a XIV század közepén. A város párhuzamosan fut a Visztula folyóval, a panoráma felejthetetlen. A kikövezett piactéren falábakon álló fedett kút, körben hangulatos kis faházak, kocsmák, kávézók, népművészeti boltok. A település harminc éve ad otthont az ország legrangosabb folklórfesztiváljának. Tíz éve a nyári filmfesztivál keretében mozirajongóktól hangos a július.
Barátságos fogadtatás
A Kárpátaljai Vajdaságba Budapestről az M3-as autópályán érdemes elindulni. Hidasnémetinél hagyjuk el hazánkat, a 120 kilométeres szlovákiai szakasz után Barwineknél lépünk be Lengyelországba. Az útjelző táblák megfelelőek, kellő számú benzinkút és pihenő áll az utasok rendelkezésére. A szállodák színvonala megfelelő, az árak alacsonyak, az ellátás magas szintű. Egy kétágyas szállodai szoba két főre Bieszczadyban 7–8000 forintnak megfelelő összegbe kerül, a híres Artamow szállodában – a kommunista állam- és kormányfők egykori rezidenciájában – vagy Zamosc elegáns Orbis hotelében ennek a duplája. Egy éttermi ebéd általában kevesebbe kerül, mint itthon. Bankkártyát majd mindenhol elfogadnak. A kedvező árak mellett nem elhanyagolható szempont, hogy a lengyelek kifejezetten szeretik a magyarokat, szívesen látott vendégek vagyunk náluk. Azonnal előkerül egy üveg magyar bor, néhány kedves történet magyarországi élményeikről, majd baráti kézfogás és vállveregetés búcsúzáskor. Kiaknázatlan turisztikai lehetőségeket rejt ez a térség a magyarok számára, érdemes lenne még szélesebb körben felfedezni.
Köszönjük a Lengyel Idegenforgalmi Hivatal meghívását.