Elég, ha csak az alpesi legelőket, a bernáthegyit, a hegyekre felkúszó vasutakat, az órát, a bicskát és a csokoládét említjük, ezek már indulás előtt egy-egy kedves ajándékot vagy sztorit juttatnak a turisták eszébe. De mi rejlik mindezek mögött? Keljünk tehát útra most nyáron Svájc szívébe, Lucern városába, a mosolygó tavak és a káprázatos hegyek birodalmába, hogy megtapasztalhassuk azt a pluszt, amit az ország mindenhol büszkén lobogó piros zászlaja a benne lévő fehér kereszttel sugall.
Lucern, a Svájc-esszencia
„A Város. A Tó. A Hegyek.” Így határozza meg magát város a magasra nyúló hegykaréjok ölelésében fekvő Vierwaldstätti-tórendszer partján. A vonattal érkezőknek azonnal részük lehet a csodálatos látványban, amihez praktikus útitárs a 4, 8, 15, illetve 22 napra vagy egy hónapra érvényes Swiss Pass. Kimondottan a külföldieknek szól ez a bérlet, akik igencsak megnézik, mire is költik frankjaikat. Hasznos ez a kedvező árú bérletkonstrukció, hiszen vasúton, autóbuszon – a városokon belül is – és hajón egyaránt ingyenes és igényes utazást, illetve számos helyen térítésmentes vagy kedvezményes belépési lehetőséget is nyújt ott-tartózkodásunk idejére. Egyedülálló tehát ez a városka már első pillantásra is, de jóval több a felfedezésére indító ígéretes látnivaló, mint azt gondoltuk volna: az avantgárd, az évszázadokat túlélő történelmi épületek és hagyományok, a fesztiválok, a múzeumok valóban a kultúra városává emelik a mai szóval trendinek és fiatalosnak titulálható Lucernt. Nemcsak a most oly népszerű city-break városlátogatóknak, az aktív-relax-wellness kirándulások híveinek vagy a kerékpár szerelmeseinek lehet célpontjuk a város, hanem konferenciára, csapatépítésre is kiváló helyszíneket nyújt mind a település, mind a közeli hegycsúcs. És még valami: az izgő-mozgó gyermekek számára is hatalmas, kalandokkal teli játszótér ez a hely. Mindenhol gondolnak rájuk: van itt izgalmas sárkánymese, alagút, hegyi játszótér és kalandpark, vízibicikli, hajókázás, kézműves csoki minden mennyiségben, és ami a legfontosabb: friss levegő!
Hol él Pilu, a sárkány?
Nem is kell azon morfondíroznunk, hogy honnan- hogyan induljunk, és miként kóstoljunk bele a szépségekbe, amelyeket Goethe egyszerűen a természet remekműveként jellemez: az úgynevezett Arany körút páratlan utazással kecsegtet földön, vízen és levegőben. Nincs még egy olyan tórendszer Európában, ahol a hajózás és a vízi élet ennyire kiterjedt lenne. Ne hagyjuk ki tehát a nosztalgikus lapátkerekes gőzhajót, a hatalmas ablakokkal suhanó panorámahajót, vonatot vagy kabinos libegőt! De ha igazán lélegzetelállító utazásra vágyunk, a világ legmeredekebb (48%) fogaskerekűjével kapaszkodjunk fel a rejtélyes Pilátus-hegyre. A 2132 méter magas hegy hatalmas tömbje a város jelképe és időjósa. Ha Pilátus kalapot hord, vagyis felhőben van, nem számíthatunk zord időre a városban, de ha kardot csatol, azaz a csúcs előbukkan a felhőkből, odalent zordságra készülhetünk, már ami a várható időjárást illeti. A hegyen lakó sárkány, aki gyermekeknek készült kötelezően svájci piros színben, Pilu néven kapható plüssváltozatban, és félelmetesnek egyáltalán nem mondható. Egyik legendája szerint létezik egy varázslatos sárkánykő, amely a betegséget minden gyermektől távol tartja. A kedves kis sárkány, akinek nagyon is emberközeli történetei a kirándulás során megelevenednek, számos esetben segítette a zord időben a hegyen rekedt embereket. Hogy valóban így volt-e, vagy esetleg borzongató és félelmetes esetek is megtörténtek, nos, egy kis sárkánytúra a hegycsúcson létesült látogatóközpont szomszédságában erre is választ ad.
A város ikonjai
Kezdjük az ismerkedést a pályaudvaron, hiszen sokan eleve vonattal érkeznek Lucernbe, ráadásul a svájci hirdetéseken rendre ez áll: „Képzelj el egy országot, ahol a közlekedés mindig pontos!” A hatalmas csarnok spanyol tervezés, alul bevásárlóközponttal. Mellette a lucerni kulturális és kongresszusi központ (KKL) francia mérnökök műve. Mindenképp élmény, akár a kávézóból élvezve a kilátást a tóra, akár a múzeum anyagában gyönyörködve. Ráadás az 1840 fős hangversenyteremakusztikája. Előtte a tó a kikötővel és hidakkal, amelyek az óváros felé vezetnek. Lucern jelképét, a Kápolna hidat eredetileg azért emelték az erődrendszer részeként, hogy a várost megvédjék a tó felől érkező esetleges támadásoktól. Az épület 1993-ban leégett, utána rekonstruálták. A legtöbbet fotózott műemlék az 1300 körül emelt, hatszögletű Vízitorony, amely valaha kincstárként és börtönként is működött. A templomokat egyenként érdemes végignézni, közülük talán a Szent Leodegar és Móricz-plébániatemplomot, amely az 1633- as tűzeset után reneszánsz stílusban épült újjá. Johann Geissler híres orgonája a nyári hónapok hangversenyein is megszólal itt. A fahídhoz legközelebb eső Szent Péter-templom plébánosa minden hívőt és érdeklődőt a szentmise előtt üdvözöl, kifogástalan magyarsággal megcsillogtatva vendégszeretetét, amikor az „Egészségedre!” jókívánsággal fog kezet velünk. A várost utcáról utcára, sétálva érdemes felfedezni, a vezetésre a pályaudvar oldalában lévő turistainformációs irodában lehet jelentkezni. Ha magunk szeretnénk az időnket beosztani, a praktikus kiadványokra és térképekre bátran hagyatkozzunk!
Kultúra és szórakozás
Mi, magyarok különösen tudjuk értékelni a körképeket. A világ legnagyobb, 1881-ben készült, kör alakú festményének, a tíz méter magas és 112 méter átmérőjű Bourbaki Panorámának egy erre a célra emelt acélszerkezetes épület ad otthont. Azt a jelenetet ábrázolja, amikor a francia keleti hadosztály Bourbaki tábornok vezetésével átlépi a svájci határt. Egyedülálló a Gleccserkert, amely a látogatókat a szubtrópusi pálmák világából a legutóbbi jégkorszakba vezeti. A régészek 32 úgynevezett gleccsermalmot tártak fel. Ezek a képződmények úgy keletkeztek, hogy a megolvadt nagy mennyiségű hó a gleccserbarlangokban szilárd sziklákra zuhanva, örvénylő vízzuhatagként üstformát vájt ki a homokkőből. Ha gyerekekkel pihenünk Lucernben, és esetleg esne az eső, a Közlekedési Múzeum kötelező programpont. Európa legnagyobbjaként a háromezer darabos gyűjtemény nemcsak az egyes vívmányokat mutatja be egészen az űrutazásig, de vonzó látványossága a 360 fokos, kör alakú mozi és a planetárium is. A zseniális zeneszerző eredeti lakóhelyén nyílt meg Richard Wagner (1813–1883) múzeuma, amelyben értékes hangszergyűjtemény is látható számos igazi ritkasággal. A város legjelentősebb fesztiváljait és sporteseményeit a kiemelt részben foglaltuk össze.