A pincerendszer állagmegóvása halaszthatatlan, mivel évtizedek óta nedvesedik és a beázások mértéke az utóbbi időben már nemcsak a pincék statikai állapotát veszélyezteti, hanem a Bazilika alatti helyiségekben is nedvesedést okoz.
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megvalósuló, közel 1 milliárdos projekt célja egyfelől az esztergomi Bazilika közvetlen környezetében található, a Pannon örökséghez tartozó, műemléki védettséget élvező épületek állagmegóvása, másfelől – a bennük létesítendő új turisztikai-vendéglátási szolgáltatások bevezetésével - az idegenforgalmi kínálat és vonzerő növelése.
A projekt megvalósításának helyszínei:
• A felújított pincerendszer új főbejárati portált kap, amelyen keresztül a látogatók a turisták eligazítását szolgáló, a bazilika és környezetének nevezetességeiről áttekintést adó Idegenforgalmi Fogadó Központhoz jutnak el.
• Az Idegenforgalmi Fogadó Központ mellett kávézó, és borkóstoló létesül. A pincét hosszirányban átszelő székes folyosó a történelmi Magyarország borvidékeit bemutató kiállítás színhelyéül szolgál. A kiállítás exkluzivitását az itt bemutatott páratlan egyházi és helytörténeti vonatkozású képek, iratok és tárgyi emlékek biztosítják.
• A pince másik szárnyában kap helyet a „prímás bora” tárolására alkalmas terület és az Interaktív Borászati Kiállítás.
• Ez utóbbiban a borászatban alkalmazott eljárások, eszközök kerülnek bemutatásra korszerű informatikai - kommunikációs módszerek, interaktív kiállítási technikák segítségével.
• A Sötétkapu egyedülálló hangulatot árasztó alagútja a projekt terv szerint díszkivilágítást kap és időszakosan nagy tömegeket mozgósító kulturális rendezvények (koncertek, kiállítások, vásárok) színterévé válhat.
• A pincerendszer jelenleg is használt részében működő Prímás Pince vendéglőt – a felújítást követően - természetes felületekhez igazodó egyszerű formájú fabútorok és egyéb természetes anyagú burkolatok harmonikus egysége teszi vonzóvá.
• A pinceszinten megjelenő kulturális – idegenforgalmi - vendéglátó létesítmények és a bazilika közötti közvetlen összeköttetést segíti elő a mozgássérültek által is használható korszerű felvonó (panoráma lift) megépítése.
• A projekt a pincerendszer valamennyi létesítményét teljes körű akadálymentesítéssel látja el (mozgás- és kommunikációs akadálymentesítés).
A projekt fő célcsoportját azok a hazai és külföldi turisták képezik, akik érdeklődést mutatnak a történelmi - építészeti emlékek, a katolikus szellemiség, a hagyományőrző rendezvények, illetve a hazai étkezési kultúra fontos részét képező magyar borok iránt. A pincerendszer állagmegóvása, felújítása során létrejövő idegenforgalmi infrastruktúra, a magyarországi borkultúra bemutatásához, a minőségi borfogyasztáshoz kapcsolódó vendéglátási szolgáltatások és rendezvények várható bevételei nyomán a tulajdonos forrásokhoz jut és abból képes lesz finanszírozni a felújított épületegyüttes folyamatos karbantartását, állagának megóvását.
A projekt várhatóan 2010 elején fejeződik be.