A Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében elnyert támogatásból és a hozzá kapcsolódó önerőből újítják fel a háromszáz éves, műemléki védettség alatt álló gabonaraktárat. A rekonstrukciót követően a föld, a víz, a levegő és a tűz tematikája köré építik fel a bemutatót a több mint kétezer négyzetméteres kiállítótérben.
A tárlat egy része szorosan kötődik a helyszínhez, a Szigetközhöz, a Dunához és tájékoztatást ad a régió természeti értékeiről. A kiállítás másik része a klasszikus "science show", amely a természettudományokat, a fizikát, a technikát, a biológiát, a kémiát népszerűsíti. A kreativitásra épülő, gondolkodtató játékok mellett az érdeklődők elé tárják a fejlesztés alatt álló MiniSpaceWorld (MSW) elnevezésű csillagászattal és űrkutatással kapcsolatos világújdonságnak számító modellvilágot, amelyet a Mosonmagyaróvárról származó, jelenleg Németországban élő Pacher Tibor fizikus Magyarországon szeretne megvalósítani.
Az egykori cég nevét ma is viselő magtár, a Futura felújítását úgy végzik, hogy a műemléképület a lehető legteljesebb mértékben megmaradjon eredeti állapotában, építészeti kuriózuma, egyedülálló gerendaszerkezete fennmaradjon. A felújítás során ugyanakkor korszerű épületgépészeti megoldásokat alkalmaznak, a létesítményt geotermikus energiával működtetik majd.
Stílszerű lesz az épület bővítése is: a gabonatároló mellé henger alakú építményeket emelnek, amelyek silókra emlékeztetnek. Ott kap helyet egyebek között az auditórium a korszerű oktatástechnikai eszközökkel felszerelve. A természettudományi interaktív élményközpontot a tervek szerint jövő nyáron adják át.
Forrás: MTI