Ebben az évben először volt közösségi kiskertültetés, az egyik helyszínen egy 100 éves lakó várta a látogatókat, másutt az építtető dédunokája, vagy híres énekes, festő, fotós részvétele színesítette a programot. Több épületben egyetemisták és építészek szakmai szempontból is segítették a 100 éves történetek felidézését - olvasható a szervezők közleményében.
100 éves receptek, tematikus túrák
Több helyen kóstolhattak az érdeklődők 100 évvel ezelőtti receptek alapján készült süteményeket, máshol fotókiállítással mutatták be a házak születését és történetét, de voltak helyszínbejárások, teadélutánok és a lakók portékáiból nyíló vásárok is.
Tematikus túrákat is szerveztek az egy kerületen belül található 100 éves épületeket összekötő játékok és biciklis városnéző kirándulások mellett.
Idén a Forster Központ is csatlakozott
Idén csatlakozott az eseményhez a Forster Központ is. Az intézet programjának látogatói bepillanthattak a közeljövőben megnyíló Építészeti Múzeum-látványraktárba, ahol makettek, építészeti tervek és fotók, épületkerámiák, üvegablakok, sgraffito-díszítések is megtekinthetők lesznek. A tárlatvezetés mellett két időpontban, kreatív alkotófeladattal kiegészített, tematikus foglalkozások is várták az érdeklődőket.
Nem csak a műemlékekről szól
A Budapest100 nemcsak a műemlékekről szól, hanem odafigyel a rejtett építészeti értékekre és az épített környezetre is, valamint célja, hogy a képzett önkéntesekkel megvalósuló civil városi ünnep közelebb hozza egymáshoz az embereket - hangsúlyozzák a szervezők.
A program ötletgazdája az OSA Archívum, projektgazdája pedig a Kortárs Építészeti Központ (KÉK), amely 2011 óta szervezője az eseménynek. A Budapest100 első alkalommal, 2011-ben 16 ezer érdeklődőt vonzott, tavaly azonban a résztvevők száma már a 18 ezret is meghaladta.
Forrás: MTI