Ami az utazási piac szereplőinek életére negatívan hat, az elsősorban a bizonytalanság – mutat rá Simon András, a Chemol Travel ügyvezetője. Az árak ugyanis 280 euróig, illetve 195 dollárig érdemben nem változnak, sőt a dollár esetében még ezen ár felett sem feltétlenül. Bárdos István, a miskolci Szerviz Iroda Utazásszervező Kft. menedzsere szerint katalógusuk és a szervezett csoportos útjaik is 210 forintos dollárárfolyammal lettek kalkulálva, és bár nagy gondokat ők sem látnak, egyáltalán nem örülnek a megugrott árfolyamoknak. Valahol a 200 forintos árfolyam lenne reális, mondja, mert efelett az ügyfelek már meggondolják az utazást, és akinek nem fontos, nos, az kivár.
Nem egységes árfolyamon áraztak – emeli ki a Fehérvár Travel ügyvezetője, Ribi Péter –, mert a programok egy részét már jóval a katalógus megjelenése előtt megjelentették az interneten, így az árazás mindig a pillanatnyi árfolyamtól függött. Véleményük szerint 290- 300 forintos euróárfolyam felett már érdemes elkezdeni számolgatni, ám szerencsés módon az éves árualapjuk mintegy 80 százalékát eladták, így az árfolyam változása igazán sokat már nem befolyásol esetükben. Ha egy esetleges szélsőségesen magas árfolyam miatt mégis kénytelenek lennének a forintáraikat megemelni, az nyilván valamivel csökkenti a keresletet, de valószínűleg nem számottevően – hangsúlyozza Ribi Péter.
Nem kell a vészharangot kongatni
A Cartour értékesítési igazgatója, Benefi Zsolt is úgy kalkulál, 290 forintos euróárfolyam alatt a céget nem érintik különösebben a változások, a Dertour Hungária ügyvezető igazgatója, Wilberding Katalin tavalyi tapasztalatai szerint pedig a lélektani határ 285 forintos euró körül húzódhat. Efelett viszont forgalomcsökkenés valószínűsíthető. Kormány Péter, a Green Travel NUI. Kft. értékesítési vezetője kifejti, hogy katalógusuk idén februárban 280 forintos euróárfolyammal került kiadásra, ám ez nem jelenti azt, hogy ezen árfolyamszint elérése esetén azonnal árat emelnénk. Példának hozza fel, hogy a tavalyi – rekordnak számító – csaknem 320 forintos euró esetén sem nyúltak áraikhoz, noha katalógusuk árai a 300 forintos euróig voltak garantálva.
Az esetleges felár bevezetése előtt számos szempontot kell mérlegelni, ám Kormány Péter nem tartja szerencsésnek, hogy a jelenlegi – távolról sem tragikus – helyzetben a média krízisszerű, vészharangokat kongató szcenáriókat vizionáljon, befolyást gyakorolva az utazási szakma minden szereplőjére és rajtuk keresztül az utasokra is. Ráadásul nem gondolná, hogy az elmozdult forint–euró árfolyam hosszú távon így maradna, ahogy most.
Viszonylag stabil forinttal számoltunk, és számolunk továbbra is – tudjuk meg Szvoboda Jánostól, a NUR Neckermann Kft. cégvezeutaztatás tőjétől. Általánosságban viszont elmondható, az árfolyamok ingadozása kockázatot jelent az utazásszervezők számára. Ezt a kockázatot ebben az évben teljes egészében magukra vállalták, ugyanis útjaikat szinte folyamatosan árgarancia mellett értékesítették. Vagyis a megkötött szerződések esetében a részvételi díj nem emelhető a forint árfolyamának esetleges gyengülése következtében.
Kölcsönös kompromisszumok
Az utazási kedvnek általában a stabil, netán erősödő forint tesz jót. Ez nemcsak az utazási költségekre hat kedvezően, hanem a devizában eladósodottak törlesztőrészleteire is, ami ugyancsak összefügghet az emberek utazásra fordítható keretével. Bíznak az árfolyamok stabilizálódásában és ezáltal a kedélyek megnyugvásában, illetve az utazás iránti kereslet növekedésében – vázolja a jövőt Szvoboda János.
Mindig azt nézzük meg, hogy kereskedelmileg mi az, ami még elfogadható ár, árfolyam – emeli ki a Medina Tours vezetője, Ali Hamrouni. Az tény, hogy egy hónapon belül a dollár és az euró árfolyama jelentősen emelkedett. Az is tény, hogy a változásokat megérzi a szakma, amelynek azonban rugalmasan, gyors döntésekkel kell reagálnia az eseményekre. Ali Hamrouni is óva int a helyzet dramatizálásától, szerinte az érintettek, a szakma és az utazási piac minden szereplője a kölcsönös kompromisszumok, engedmények révén képes megoldani a felmerülő problémákat.
Technikák árfolyam-ingadozás ellen
Adja magát utolsó kérdéskörünk: a piaci szereplők milyen technikákkal tudnak harcolni az árfolyam-ingadozás ellen? Ribi Péter szerint erre természetesen léteznek bizonyos banki technikák, ám azok meglehetősen drágák. Néha előfordul, hogy kedvező árfolyam esetén nagyobb mennyiségben vásárolnak eurót, de igazából ez az összforgalmukhoz képest nem túlságosan jelentős. Ráadásul az árfolyam-ingadozás negatív és pozitív hatásai gyakran kiegyenlítik egymást, ezért összességében kijelenthető, igazából ideális módszer, és ilyen körülmények között bizony nehéz tervezni. De még egyszer hangsúlyozná, az új áfatörvény, illetve annak utazásszervezőkre vonatkozó magyarországi értelmezése sokkal nagyobb problémát okoz nekik, mint az árfolyam – például gyakorlatilag ellehetetleníti a repülős körutazások szervezését.
Szvoboda János cégvezető szerint az árfolyamváltozások ellen különféle fedezeti ügyletekkel védekeznek, például határidős tőzsdei devizapiaci megbízásokkal, opciókkal vagy a meglévő készpénzállomány euróra váltásával. Benefi Zsolt úgy látja: az árfolyam-ingadozás ellen csak nagyon szűk körben lehet védekezni. Ilyen lehet az előre vagy a késleltetve történő fizetés, azaz hogy a partnerekkel történő megállapodás alapján kedvezőbb árfolyamsávban rendezzék a számlákat. Meg lehet próbálni a határidős devizaügyletek felvállalását is, igaz, a hazai banki gyakorlatot figyelembe véve ez kockázatos. Természetesen főszabály, hogy minden megoldás további költségeket generál az irodáknak.
Kormány Péter szerint létezik egy jó megoldás, jelesül a beutaztatás. A Green Travel tömegesen utaztat be Magyarországra, és a tevékenységből euróbevétele keletkezik. Ennek köszönhetően a cég cash-flow-jában nem okoznak problémát a jelentősebb árfolyammozgások sem.
Érezhető-e a görög válság?Bárdos István szerint a piacon pillanatnyilag mérsékelt az utazási hajlandóság, és talán túlzott volt a korai és jelentős számú előfoglalási kedvezmény. Azt ugyanis sokan vették igénybe, most pedig mindenki várja a „rendes, fizetős” utasokat. Várakozásai szerint a nyárra valószínűleg ismét az akciós utak lesznek a jellemzőek. Ribi Péter tapasztalatai szerint a görög válság miatt nem jellemző a lemondás, eddig egyetlen magánszemély mondta vissza az utazást a zavargások miatt. Néhányan telefonon érdeklődtek, ám szerencsére meg tudták őket nyugtatni, hiszen több körutazásuk már problémamentesen lezajlott. Megjegyzi, az új áfatörvény, illetve annak utazásszervezőkre vonatkozó magyarországi értelmezése egyelőre sokkal nagyobb problémát okoz, mint az árfolyam, hiszen az alapján a külföldről vásárolt csomagokra 25 százalék áfát kell fizetni, ami nyilván sokkal több költséget jelent, mint az árfolyamváltozás. Benefi Zsolt arról tájékoztat, hogy az előszezon a tavalyi foglalásszámot hozta, igaz, az utóbbi egy-két hétben óvatosabbak a vendégek, sok információt kérnek, és többen kivárnak a döntéssel. Lemondásuk eddig mindösszesen egy volt, az utas Horvátországot választotta görög úti célja helyett. Kormány Péter válasza határozott, náluk nem tapasztalható visszaesés az események kapcsán, sőt Szvoboda János a görögországi utazások iránti kereslet növekedését tapasztalja az utóbbi hónapokban, és ráadásul ennek a tendenciának a folytatódását is várja. |