A Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében CULTUREVIVE II. címmel megvalósuló projektről kedden tartottak sajtótájékoztatót Zalaegerszegen.
Doszpoth Attila, Zalaegerszeg alpolgármestere a közös projekt egyik erényének nevezte, hogy a programban a hagyományőrzésnek olyan szeletét vették "górcső alá", ami összefüggésben van a turizmussal és az idegenforgalommal. Kiemelte azt is, hogy a közös projektben civil kezdeményezésre a horvát és a magyar emberek, önkormányzatok közelebb kerülnek egymáshoz.
Skrabut Éva, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület elnöke szólt arról, hagy a határon átnyúló együttműködés elősegíti a régió hagyományos programkínálatában szereplő mesterségek, szokások és értékek friss ismeretanyagának bővítését is.
Elmondta, hogy jövő májusban Zalaegerszegen, a kézműves házban horvát és magyar mesterek részvételével tapasztalatcserén alapuló képzéseket tartanak. A népi mesterségek közül azokat a szakágakat emelték ki, ahol valamelyik "partner erősebb és tudja a többieket tanítani", és amelyik területen további együttműködésre van lehetőség. Példaként említette a fazekasságot, amelynek terén Zala kiemelkedő hagyományokkal rendelkezik és amit "a csáktornyaiak kitűzött célként kezelnek az ifjúság nevelésében". A gyékényszövésben sokat lehet tanulni a kaproncai mesterektől, a bőrtárgy-készítésben, szalmafonásban viszont a korábban ismert technikák "visszatanítására" van szükség - sorolta a példákat Skrabut Éva.
A projekt keretében hagyományőrző programokat is tartanak; szeptemberben Kapronca (Koprivnica) városában reneszánsz fesztivált rendeznek, decemberben pedig Csáktornya (Cakovec) lesz a házigazdája a hagyományos horvát karácsonyi vásárnak és nemzetközi kiállításnak.
Jövő év májusában Zalaegerszegen, a Gébárti-tó melletti kézműves ház ad otthont a magyar- horvát családi pünkösdi rendezvénynek, valamint a népi hagyományőrzők fesztiváljának.
A csaknem 96 ezer eurós (majdnem 30 millió forintos) összköltséggel megvalósuló programra a Zala Megyei Népművészeti Egyesület, valamint a két horvátországi partner - Kapronca Város Idegenforgalmi Közössége és a Muraközi Kezek Egyesülete - 80 ezer euró uniós támogatást nyert el.
Forrás: MTI