A pálinka nimbuszának megteremtésére 2005-ben alakult egyesület 3 rendezvénynek a főszervezője évről-évre: minden évben tavasszal Tivadaron a vízmércénél rendezik meg a Szilvavirágzás ünnepét, szeptember utolsó hétvégéjén pedig Tarpán tartják meg az Új Pálinka Ünnepét. A Lovagrend által szervezett rendezvénypaletta 3. eleme a pálinkaműhely, amely a megye kereskedelmi és bérfőzdéinek kíván útmutatást adni a magas minőségű pálinkakészítés rejtelmeiről, ill. a kulturált pálinkafogyasztás elterjesztéséhez, a pálinkakultúra kialakításához igyekszik hozzájárulni szakmai fórum keretében.
Az idei pálinkaműhely előadói között volt dr. Totth Gedeon intézetvezető, a Budapesti Gazdasági Főiskola tanára, aki a pálinkafogyasztással összefüggésben a fogyasztói szokásokkal kapcsolatos két kutatási eredményt ismertetett, amely kutatások a minőségi pálinka iránti lassan növekvő fokozott érdeklődést tükrözik vissza.
A pálinkakészítés gyakorlati ismereteiről tartott előadást a pálinkaműhely résztvevőinek a 2011-ben a Magyarország legjobb kereskedelmi főzdéje díjat elnyert Agárdi Pálinkafőzde kft. ügyvezetője Vértes Tibor, aki a jó körtepálinka előállítás ismérveit osztotta meg a hallgatósággal.
Szintén a napi munkavégzés során is hasznosítható ismereteket osztott meg a hallgatósággal dr. Panyik Gáborné, a Corvinus Egyetem docense, aki az eredetvédett szilva gyümölcsének és pálinkájának témakörében végzett összehasonlító elemzéseket. A különböző műszeres vizsgálatok is alátámasztották azt a régen ismert tételt, hogy a „nemtudom” szilvából készített szatmári szilvapálinkának a legjobbak a különböző íz és zamatmutatói a Magyarországon termő szilvafajták között. Ennek a mérésnek különös jelentőséget ad, hogy Magyarország 8 eredetvédett pálinkájából 3 - többek között a szatmári szilvapálinka valamint a szabolcsi almapálinka és az újfehértói megypálinka - is a megyéhez kötődik és a hozzájuk kapcsolódó minőségi előnyök további kihasználása a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tevékenykedő alapanyag előállítók és pálinkakészítők gazdasági pozícióját is jelentős mértékben javíthatja.
A rendezvénynek helyet adó Szatmári Múzeum igazgatója dr. Cservenyák László – egyben a Szatmár-Beregi Pálinka Lovagrend tagja - azzal a felajánlással élt a szakmai fórum résztvevőihez, hogy a múzeum szívesen létesítene egy olyan pálinkatrezort, ahol a megyebeli kereskedelmi, ill. bérfőzdék a legsikeresebb pálinkáikat helyezhetik el és kérte a résztvevők közreműködését abban, hogy a jövő évre ez a megyei pálinkatrezor létrejöhessen.