A workshop nagy sikerrel zajlott le, több mint 20 résztvevővel Európa különböző országaiból. A rendezvényen az ENSZ Turisztikai Világszervezetét (UNWTO) Patrice Tedjini, az UNWTO dokumentációs részlegének vezetője képviselte. A workshop hivatalos megnyitóján dr. Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár hangsúlyozta a megfelelő és magas színvonalú nemzetközi és nemzeti szabályozás szükségességét. Patrice Tedjini bemutatta az UNWTO működését és az IFTTA közötti együttműködési megállapodás részleteit. John J. Downes nemzetközi turisztikai jogi tanácsadó, IFTTA emeritus bemutatta az IFTTA történetét és jelentőségét, továbbá ismertette az IFTTA Europe célkitűzéseit és a jövőbeni feladatokat.
A workshop két kiemelt témája a felelősségi kérdések és a légi jog volt.
Az egyes szekciókban az alábbi problémaköröket vitatták meg:
Az előadásokat követően a résztvevők kerekasztal-beszélgetés keretében vitatták meg az eltérő álláspontokat, illetve fogalmaztak meg javaslatokat. Számos kérdésben megállapították, hogy a tagországok által kötelezően alkalmazandó uniós jog (pl. 90/314/EGK szervezett utazási irányelv) nem megfelelő, és ez a tagállami jogalkalmazásra is kihat. Szükséges lenne a vagyoni biztosíték felső határának bevezetése, a járattörlések és késések pontos megfogalmazása, a légi fuvarozók felelősségének további szabályozása.
A workshop második napján minden résztvevő bemutatta a saját országában éppen aktuális turisztikai jogi aktualitásokat, feladatokat. Bulgáriában és Szlovákiában zajlik a szállodák osztályba sorolási rendszerének kialakítása. Albániában elkészült az új turisztikai jogszabályozás. Az Orosz Turisztikai Minisztérium képviselője ismertette az orosz turisztikai szabályozás aktuális kérdéseit. Spanyolországban új utazási rendeletet fogadtak el. Hollandiában precedens per van folyamatban a dinamikus utazási csomagok alkalmazása tekintetében. Finnországban például a több országon átnyúló internetes utazási szolgáltatást nyújtó vállalkozás csődeljárása jelent problémát. Dr. Gyenizse Dorottya előadásában elmondta: itthon a legnagyobb kihívást a turizmustörvény elfogadása, valamint az uniós belső piaci szolgáltatási irányelv hazai implementálása jelenti. Ezen kívül folyik az idegenvezetői tevékenység hatályos uniós szabályainak tisztázása, valamint az utazási szerződésre vonatkozó joganyag felülvizsgálata.
A résztvevők döntöttek arról is, hogy az IFTTA éves konferenciáján kívül minden évben megrendezik az IFTTA Europe szekcióülését is. Jövőre várhatóan Spanyolország ad otthon a tanácskozásnak.
A workshop előadásai teljes terjedelemben hamarosan elérhetőek lesznek a www.iftta.org honlapon keresztül.