Megalapozandó a turizmus növekedését számos fejlesztés történt az elmúlt évtized során a cívis városban. Kezdve a külcsínnel, 2001-ben teljesen megújult a város főtere, mely azóta kulturális események kedvelt helyszínévé vált. 2003-ban nyitott az új fedett mediterrán élményfürdő, 2006-ban nyílt megy a régió legnagyobb alapterületű kiállítóhelye, a háromszintes Modem modern művészeti galéria valamint a konferencia-turizmus szempontjából kiemelkedő fontosságú Kölcsey Központ – sorolja Tóth-Megyesi Enikő.
Debrecen életében a sport mindig is nagyon fontos szerepet játszott. A DVSC-TEVA labdarúgócsapat néhány éve zajló szinte töretlen menetelése, valamint az elmúlt években a városban rendezett összesen 20 nemzetközi sportverseny egyértelmű válasz arra, hogy Debrecen mennyire elhivatott támogatója a sportnak. A város számos kiemelkedő világverseny megrendezésével bizonyította, hogy nemcsak hazai viszonyok között számít sportvárosnak, hanem nemzetközileg is egyre elismertebb helyszín – ismertette az idegenforgalmi referens az turizmus szempontjából szintén jelentős sport terén elérteket.
Beszéljenek a számok!
Az összes turistaérkezés több mint 75%-át a belföldi vendégek adják, míg főbb küldő országaink: Románia, Németország, Lengyelország, Oroszország, Ukrajna. A Debrecenben eltöltött átlagos tartózkodási idő 3 éjszaka. A romániai vendégek száma évről évre dinamikusan növekszik, köszönhetően a város ottani piacon kifejtett markáns marketingtevékenységének. A kampány keretében Kolozsváron, Nagyváradon, Szatmárban, Temesváron és Aradon kihelyezett óriásplakátokon és országos, valamint regionális internetes portálokon keresztül hívták fel a romániai lakosság figyelmét Debrecen turisztikai kínálatára. Emellett három jelentős ottani turisztikai vásáron is részt vettünk. A kampányok nem voltak hibavalók, mivel a Debrecenben eltöltött román vendégéjszakák száma 2006 óta megduplázódott. Ők elsősorban a wellness- és gyógyturisztikai szolgáltatások, az élményfürdő és a kulturális programok kapcsán keresik fel várost.
2010-ben a főszezon későn kezdődött és nagyon lassan indult – ismerte el Tóth-Megyesi. A foglalási szokások a korábbiakhoz képest szinte teljesen átalakultak Lerövidült az idő a szállásfoglalás és az utazás között. Bár a vendégéjszakák száma az első félévben csökkenést mutatott, de a júniusi vendégéjszakák aránya 162 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest. Debrecen idegenforgalmát tekintve a vendégéjszakák száma kereskedelmi és magánszálláshelyeken közel 28 százalékkal nőtt, a vendégek száma pedig csaknem 50 százalékkal emelkedett az 1998 és 2008 közötti időszakban. A legnépszerűbb magyarországi városok listáján – belföldi turizmus tekintetében - Debrecen a 8. helyet foglalta el 2009-ben – tudjuk meg a biztató forgalmi adatokat.
Külön figyelmet érdemel, hogy a listán Debrecen előtt – Budapest és Sopron kivételével – fürdővárosok illetve kiemelt üdülőkörzetben lévő települések (Siófok, Balatonfüred) szerepelnek.
Színes kulturális kínálat
Tóth-Megyesi Enikő tájékoztat: a kulturális programkínálat évről évre meghatározó helyet foglal el Debrecen turizmusában. A debreceni önkormányzat a város kulturális fejlesztésében vállalt szerepe eredményeként a tisztán kulturális kiadások részesedése az önkormányzati költségvetési összkiadásokon belül 2004-től kezdve 5,6 százalékról közel 10 százalékra emelkedett. A nagyrendezvényekhez kapcsolódva évente körülbelül 1,2 milliárd forintos, idegenforgalomból származó bevétel keletkezik Debrecenben. A belföldi vendégek jelentős része utazik kulturális céllal – ezen belül is főleg városlátogatás és rendezvények megtekintése végett – a városba. A Modem galériában, a Kölcsey Központban és a Déri Múzeumban megrendezett különleges tárlatok számos hazai és külföldi turistát vonzanak. A nemzetközi jelentőségű, Az igazi Da Vinci című kiállítást több mint 160 ezren látták – így ez 2006-ban Európa legnagyobb látogatottságú időszaki kiállítása volt –, az Aba-Novák: A barbár zseni című tárlatot pedig 50 ezer látogató tekintette meg. Nagyrendezvényeink közül a karneváli hétté bővült Debreceni Virágkarnevál vonzza a legtöbb látogatót.
2010-ben új rendezvényekkel, különleges kiállításokkal, három nemzetközi sporteseménnyel, híres hazai és nemzetközi előadókkal, várja a város látogatóit. Debrecen egét október első hetében a 19. Hőlégballon-világbajnokság látványos ballonjai színesítik. A Debreceni Őszi Fesztivál két hetében sokrétű, minden korosztály számára érdekes, igényes programokat láthat a közönség. A november 12. és 14. között rendezendő Márton Napi Libalakoma Egri Borcsillagokkal című gasztronómiai parádén és a decemberi 5. Debreceni Halvasárnapon pedig különleges finomságokat kóstolhatnak az ínyencek.
Turisztikai és kulturális fejlesztések
Az idegenforgalmi referens összefoglalójából kiderül: hamarosan megújul a debreceni nagyerdei strandfürdő. A komplexumot 2,8 milliárd forintos beruházással korszerűsítik, s ebből csaknem 1 milliárdot a turisztikaiattrakció-fejlesztési pályázat forrásaiból biztosítanak. A projekt keretében 9 új medence, öltözök, étterem, játszóterek épülnek, valamint a műszaki berendezések teljes cseréje is megtörténik.
A Regionális Operatív Programban a funkcióbővítő városrehabilitációs programra biztosított európai uniós támogatással a belváros több pontja megújul. Ennek keretében a Debrecen jelképét jelentő Református Nagytemplom mögötti Emlékkert és romkert rehabilitációja is megtörténik. A még 2010-ben átadandó fedett romkert a régi András templom maradványait mutatja majd be a látogatóknak, illetve kialakítanak itt egy kőtárat, valamint egy kiállítóteret is. A régészeti kutatás, feltárás jelentős mennyiségben hozta felszínre a festett, faragott gótikus, valamint reneszánsz kőelemeket, melyek ma építészettörténeti feldolgozás, konzerválás után kiállításra várnak.
A Modem művészeti központ meglévő kiállító- és bemutatótermének bővítését tervezi, valamint egy nemzetközi színvonalú multimédiás bemutató- és programtermet is kialakítanak. Ebben az évben vehették birtokba a megújult belső szoborparkot a látogatók, illetve egy nagyméretű led-falat is elhelyeztek a galéria homlokzatán, mely művészeti alkotások bemutatására szolgál.
Debrecen Advent idején fényárba öltözik. A város vezetői 1998 telén indították el ezt a programot, azóta minden évben bővül a díszkivilágításba bevont utcák száma. A karácsonyi készülődés jegyében a belvárosban kézműves vásáron lehet minőségi használati és dísztárgyakat vásárolni.
Turisztikai együttműködés
Debrecen és Hortobágy község önkormányzata a Debrecen és Hortobágy Turizmusáért Egyesülettel (Dete) közösen hozta létre helyi turisztikai desztináció menedzsment (TDM) szervezetét. A TDM szervezeti rendszer létrehozásának egyik fő Debrecen és a Hortobágy népszerűsítése, a turisztikai bevételek növelése, a terület imázsának erősítése, a desztináció turisztikai kínálatának bemutatása és a turizmusfejlesztés.
A TDM jövőképe szerint Debrecen és a Hortobágy még sikeresebb turisztikai célpont lesz. Ennek eléréséhez a szervezet az alábbi prioritásokat jelölte ki: a versenyképesség növelése, a minőségi turizmus fejlesztése, intenzívebb marketing-tevékenység végzése, a turizmus jövedelemtermelő képességének növelése; minőség, innováció, egyediség.
A célok eléréséhez nagyban hozzájárul, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv Észak-alföldi Operatív Program támogatási rendszere keretében több mint 63 millió forint támogatást nyert az egyesület a „Helyi TDMSZ kialakítása Debrecen-Hortobágy turisztikai versenyképességének erősítése céljából” elnevezésű projekt megvalósítására. Az európai uniós támogatásból új, innovatív turisztikai szolgáltatások jönnek létre, valamint modern eszközparkot is kialakítanak. A projekt eredményeként 2011-ben összesen 7 érintőképernyős, úgynevezett touch info terminált helyeznek el a két településen, és új desztinációs turisztikai honlapot hoznak létre, mely alkalmas lesz szállásfoglalási rendszer kezelésére is – tudta meg a Napi Turizmus a TDM létrehozásból származó előnyöket.