A Damjanich János Múzeum épületében kialakított létesítménytől a megyeszékhely kulturális turizmusának fellendülését remélik a szakemberek. Az ünnepélyes megnyitón Kovács Sándor, a megyei közgyűlés elnöke hangsúlyozta: a megye büszke lehet gazdag történelmi örökségére, mely egyedi és bemutatásra érdemes kincs. Olyan érték, melynek mentén a hagyományosan erős identitástudattal rendelkező kunoknak és jászoknak érdemes összefogniuk.
Katona Ilona a Magyar Turizmus Zrt. Észak-Alföldi Regionális Igazgatóságának vezetője úgy fogalmazott: manapság Magyarországon szinte minden fórumon elhangzik az egészségturizmus kiemelt szerepe és fontossága. Ám ez az ágazat is csak akkor lehet sikeres, ha olyan kulturális látnivalókkal kiegészülve nyújt egymásra épülő, átfogó programkínálatot és szolgáltatást a vendégeknek, mint amilyen a Jászkun kapitányok nyomában túraútvonal. A szakember aláhúzta: ez a program a hazai mellett a nemzetközi turizmus piacán is megállja a helyét.
Galó Anita, a projekt vezetője a kezdeményezés részleteiről elmondta: a kiállítóhely-fejlesztések keretében a szolnoki múzeumban mintegy 130 millió forintból a látogatóközpont mellett akadálymentes főbejáratot, látványraktárt, foglalkoztató termet és múzeumi boltot is kialakítottak.
Mindent a szemnek és a kéznek
A Szolnoki Látogatóközpont négy egységre tagolható: a látogató a séta során interaktív, újszerű eszközök segítségével szerezhet információkat a jászok és a kunok eredetéről, kultúrájáról, a hozzájuk kapcsolódó legfontosabb történelmi eseményekről, életmódbeli sajátosságokról. Interaktív ismeretszerzést tesznek lehetővé a második honalapításhoz, a székkapitányok működéséhez, a temetkezési szokásokhoz, valamint a Redemptio korához kapcsolódó egységek is. A munkát mindvégig a „mindent a szemnek és a kéznek” elv vezérelte – magyarázta a projektvezető.
A túraútvonal teljes valójában 2011 elejétől várja az érdeklődőket, de a téli hónapokban már elkezdődik a „próbaüzem”. Ennek során elsősorban az adott térség általános és középiskolás csoportjai tesztelik majd az útvonal állomásain a modern műszaki berendezéseket, illetve a kiállítások egyedi és nem ritkán meghökkentő elemeit, megoldásait.
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei önkormányzat az Észak-alföldi Regionális Térségfejlesztési Tanácshoz benyújtott sikeres pályázata után két éve kezdte el a Jászkun kapitányok nyomában című turisztikai projekt megvalósítását konzorciumi formában. A 13 település 16 fejlesztési helyszínét érintő fejlesztés-sorozat közel 600 millió forintba került, a megítélt támogatás mértéke ennek az összegnek a 90 százaléka. A beruházások célja olyan komplex turisztikai attrakció létrehozása volt, amely alkalmas az egész megye idegenforgalmi vonzerejének növelésére, az odalátogató turisták számának számottevő növelésére. (MTI)