Mind inkább az Mohács idegenforgalmi nevezetességeinek részévé válik a Szent Miklós Malom. Az elmúlt esztendőben már meghaladta az ipartörténeti emléket felkeresők száma a háromezret.
A Csele patak mentén valaha működött 24 malom közül a XIV. században épült Szent Miklós vízimalom az egyetlen, amely fennmaradt és ma is működőképes. Vízikerekének hatalmas tölgyfa tengelye, fából faragott fogaskerekei és malomkövei az ókorban működők szerkezetét idézi meg. A műemlék különlegessége a zárt kerékházban folyó patak. A malom helyreállítási munkálatai 2007-ben kezdődtek meg, s a mai napig folyamatosan tartanak. Tavaly indult a molnárház újjáépítése, amelyet idén fejeznek be, valamint szintén idén egy gazdasági épület felhúzását is tervezik, amelyben az eddig összegyűjtött számos mezőgazdasági eszközt - lovas ekét, szánkót, darálókat, mázsákat – helyezik majd el.
A malom az elmúlt hetekben megújult, Pápáról érkezett két malomépítő mester felújította a malomkereket, amelynek 2008-óta működő celláinak állapota már annyira leromlott, hogy nem volt biztos, hogy kibírnak egy újabb szezont. A malomkerék egyes alkatrészeit ugyanis annak idején, amikor helyreállították a zárt kerékházas szerkezetben fenyőből készítették, s miután ez a malomépület belsejében található folyamatosan víz éri. A fenyőfa elemeket gombabetegség támadta meg, ezeket kezelt tölgyfára cserélték ki. A próbaüzem a tervek szerint a busójárás idején indul.
A malom megmentéséért sokat tett M. Bugarszky Norbert, aki 19 éves kora óta foglalkozik műemlékmentéssel. Elnöke a Mohácsi Városszépítő- és Városvédő Egyesületnek, valamint az ennek égisze alatt működő TDM szervezetnek.
Nevéhez köthető a Busóudvar is. Mint elmondta, a Busóudvar egyre népszerűbb a városba látogató turisták körében, megnyitása óta több mint háromezren keresték fel. Szólt arról is, hogy a rövidesen kezdődő busójárásra is sok vendéget várnak, akik a város és a környező települések szálláshelyein szállhatnak meg.
Kitért arra is Mohácson és a város közvetlen környezetében két szálloda, három panzió, számos magán szálláshely várja a vendégeket, több mint háromszázan szállhatnak meg bennük helyben. A környékbeli falvakban a falusi vendégfogadók is több száz embert tudnak elszállásolni. Busójárás idején a város ötven kilométeres körzetében – Bajától a határ menti szállodákig – is megtelnek ilyenkor a szálláshelyek.